Advert

Sektörün 72 yıllık gururu

Bıçakçılık denilince ülkenin yüz akı olan Bursa ve içinde barındırdığı çok özel ustalar Çin bıçaklarına gelen kota sonrasında tekrar gerçek gücünü gösterdi. Sahibi olduğu firmayla ürettiği bıçakları Türkiye’nin her yöresine pazarlayan Vedat Sıtkı Davran’la bu özel sektörün dününü, bugününü ve yarını konuştuk.

Sektörün 72  yıllık gururu

Mine Cansu MAZI
Bursa’da sektörünün öncü ve en eski kuruluşlarından olan Çelikiş Bıçak ve Çelik Sanayi Ticaret Limited Şirketi'nin işletmecilerinden Vedat Sıtkı Davran ile keyifli bir o kadar da bilgilendirici güzel bir röportaj gerçekleştirdik.


Vedat Bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Sonrasında ise Çelikiş Bıçak ve Çelik Sanayi Ticaret Limited Şirketi'nin kuruluşu ve bugünlere geliş sürecini okuyucularımızla paylaşalım…
1974 yılında Bursa'da doğdum. Baba mesleği olan bıçakçılığı  kardeşlerim Bekir Sıtkı Davran, Sedat Devran ve Suat Devran ile birlikte  günümüze dek büyüterek sürdürdük. Bütün Türkiye'de Efe Salih adıyla tanınan Babamız Salih Sıtkı Davran'dan almış olduğumuz bayrağı kardeşlerimle birlikte bugünlere getirdik, inşallah bu ivmemizi devam ettirme amacındayız.
BIÇAKTAN ENDÜSTRİYEL EKİPMANA
1947 yılında faaliyetlerine başlamış olan ve 1995 yılından itibaren Çelikiş Bıçak ve Çelik Tic.San. Ltd.Şti. adıyla faaliyetlerini sürdüren firmamız, kesici aletler (çakı,bıçak,testere)‘nin yanı sıra endüstriyel mutfak ekipmanları (kıyma makinası, hamur yoğurma makinası, starilezatör, polietilen mutfak tezgahları, kebap şişleri, paslanmaz özel tip işler vs….) imalatı tamir, bakım, montaj ve servislikleri ile yurt içi ve yurt dışı pazarlama ağıyla ve her geçen gün genişleyen imalat portföyüyle ve her daim artan azmi ve hassasiyetiyle endüstriyel mutfak konusunda da profesyonelleşmiştir. Kentimizde sektörümüze  yön veren işletmelerden olmanın yanı sıra; deforme olmuş, aşınmış kasap kütüklerini ilk günkü haline getirerek ülke ekonomimize kazandırmaya başladığımızı da eklemek istiyorum. Firmamızın en önemli ilkesi üstün ve kaliteli hizmet sunabilmektir.
Bu yönüyle gerek yurt içi gerekse yurtdışında haklı bir üne sahiptir. Geniş bir ürün çeşidine sahip firmamız ihtiyaca en uygun projeleri deneyimli, yenilikçi, profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirir.
İhtiyaca en uygun ve üstün hizmet sunan firmamızın satış ve satış sonrası servis anlayışı ise firmamızın           ‘hizmet satışla bitmez, başlar’ sloganı ile özetlenebilir.
Peki, şirketinizin gelecek hedefleri ile ilgili bizlere neler söylemek istersiniz?
Yavaş yavaş daha da büyüyerek Bursa ve çevresinde bulunmuş olduğumuz sektörlerdeki ilk sıralardaki yerlerimizi istikrarlı bir şekilde sürdürmek ve ileriye götürmek çabasındayız. Önceleri Çin mallarına kota olmadığı zamanlar yavaşlayan Bursa bıçakçılığının sonrasında Çin'den ithal edilen ürünlere kota uygulanmasıyla iç piyasa tekrar canlandı ve Bursa' da bıçakçılık sektörüyle ilgili çalışmalar hız kazandı. Bizler de bu sektörde  istikrarlı bir şekilde çalışmalarımızı sürdürme  çabasındayız.

 

AH NEREDE O USTA-ÇIRAK İLİŞKİSİ! 


Pek istemesek de sektörlerde maalesef bazı sıkıntılar yaşanmakta… Sizin sektörünüzde de sıkıntılar oluyor mu, oluyorsa bu konuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Yetişmiş eleman sıkıntısı hem makine grubunda hem de bıçak grubunda hat safhada. Eskiden ustaya ve komşuya saygı vardı şimdi bunlar yok maalesef. Herkes temiz iş olsun, tozsuz iş olsun, saati uygun olsun derdinde. Çocuklar ileri yaşlara kadar okuyorlar ondan sonrada 18-20 yaşlardan sonrada usta-çırak ilişkisi pek yerli yerine oturtulamıyor. Bu yaşananlarda neticede, bizim sektörde yetişmiş eleman bulma sıkıntımızı sürdürmektedir.
Vedat Bey bilindiği üzere son yıllarda işsizlik oranları, yüksek çıkmakta bilhassa gençler üzerinde… Bu konu ile ilgili başarılı bir iş adamı olarak gençlere neler tavsiye edersiniz?
İş beğenmezlik yapmamalarını, temelden başlamış oldukları mesleğe yoğunlaşmalarını, istikrarlı olmalarını, sebat etmelerini tavsiye ediyorum. Böylelikle bulunduğu meslek grupların da gelecekte daha iyi şartlarda çalışma olanakları da bulabilirler. 
Peki, Vedat Bey ülkemizin her bölgesine ulaşabiliyor musunuz?
Bıçak sektöründe Türkiye'nin yüzde 80-90'ına kadar  hem sıcak satış hem de kargo ile satış yaparak ulaşmaktayız. Makine sektöründe de Bursa ve Marmara bölgesinde hizmet vermekteyiz.
Röportajımızın sonuna yaklaşmışken başka neler eklemek istersiniz?
Uzun yıllar bıçakçılık sektöründe çalıştıktan sonra söylemiş olduğum üzere son 20 yıldır da makine sektörüne giriş yaptık ilk girmiş olduğumuz yıllarda bu sektöre yabancıydık ama yavaş yavaş geçen yıllarla birlikte bu yeni sektöre adapte olduk ve  şu an bütün Bursa'daki  önde gelen AVM ve marketlerle de  çalışmalar yürütmekteyiz. AVM'lere kasaplara ve  diğer iş yerlerine de  yardımcı oluyoruz. Makinalarını bizden almamış olsalar dahi elimizden geldiğince diğer markalara da servis hizmeti vererek onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ayrıca Bursa içinde  bıçak bileme hizmeti de veriyoruz bıçak bileme hizmeti gerçekten de başlı başına bir sektör haline geldi.
Ayrıca Kurban bayramına da  yaklaşmaktayız işlerimize  son hızla  mesailerle birlikte devam ediyoruz. Herkesin mutlaka iyi bıçak almalarını isteriz .Bileme işlerini de  işini bilen eğil kişilere yaptırmalarını şiddetle öneriyorum. Ayrıca  neredeyse Bursa'daki bütün işletmelerin kebap şişi ihtiyacını da   kendi imalatımızdan karşıladığımızı son olarak belirtmek isterim.”
Çalışma disiplini ve iş ahlakı aynı zamanda üretmiş olduğu çeşitlilik bakımından Bursa'mızın yüz akı işletmelerinden biri haline gelmiş olan Çelikiş Bıçak ve Çelik Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Kayhan Caddesi, Bıçakçılar Çarşısı NO: 3’te hizmet veriyor.


 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500