Advert

ŞEHRİN YEŞİLİ PLASTİĞE DÖNÜŞTÜ

Son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan naylon peyzaj uygulamalarını gündeme getiren Peyzaj Mimarları Odası Bursa İl Temsilciliği, yapılan bu çalışmalara "Yeşil Bursa plastik Bursa Oluyor. Naylon Bursa istemiyoruz" şeklinde tepki gösterdi.

ŞEHRİN YEŞİLİ PLASTİĞE DÖNÜŞTÜ

 

Semih ŞAHİN

Yeşili ve doğasıyla Türkiye'nin örnek şehirlerinden biri olarak gösterilen Bursa, belediyelerin son zamanlarda naylon peyzaj uygulamalarını sıklaştırması üzerine Peyzaj Mimarları Odası Bursa İl Temsilciliği harekete geçti. Bursa'nın çeşitli semtlerinin doğal haliyle şimdiki hallerini karşılaştıran slaytlarla basın mensuplarının sorularını cevaplayan Peyzaj Mimarları Odası Bursa İl Temsilciliği 12. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Necla Yörüklü, "Yeşil Bursa plastik Bursa Oluyor. Naylon Bursa istemiyoruz" şeklinde tepkisini dile getirdi. Bursa'nın doğal yeşilinin bozularak yerine yapay çim ve naylon çimlerin getirilmesine karşı çıkan Necla Yörüklü, ayrıca sentetik malzemelerin maliyetinin doğal malzemelerden pahalı olduğunu da dile getirdi. İnsan sağlığına ve çevreye zarar veren ve kanserojen madde taşıyan bu ürünlerle şehrin dört bir yanının süslenmesinin bir mantığı olmadığını belirten Yörüklü, büyükşehir belediyesini işaret ederek, "Böyle bir uygulamayı öneren bir peyzaj mimarı olamaz. Bursa’yı seven birileri de olamaz. Bu güzel şehrimizin ismi Yeşil Bursayken şimdi Naylon Bursa haline geldi" dedi.

Kentin nefes alması için...

Yapılan bu uygulamaya sessiz kalmayacaklarını belirten Yörüklü, "Hızla betonlaşan kentlerimizin nefes alması için, doğanın oksijen üretimine katkı için, insanların ve tüm canlıların bitkiden ve topraktan alacağı enerji için, sürdürülebilir yaşayan kentler için doğal malzemelerin kent peyzajında ve kent estetiğinde kullanılması çok önemlidir.

Bunu bilmek ve savunmak için bilim insanı da olmaya gerek yoktur. Siz evinizde canlı çiçek yerine yapay plastik çiçek tercih eder miydiniz? Doğal çim alanlar varken sentetik bir çim alanda dolaşmak ister miydiniz? Doğal bir manzarayı izlemek mi yoksa manzara resmi yapılmış bir duvara mı bakmak isterdiniz?O halde, bizler peyzaj mimarları olarak belediyelerin bazı manzaraları kapatmak için yaptığı yapay çitler yerine doğal bitkileri kullanmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500