Advert
Advert

Şehir hastaneleri sıkıntıyı bitirecek

Bursa’da sağlık yatırımları anlamında ‘altın çağ’ yaşandığını belirten Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Rüstem Aşkın, “FETÖ hastanelerinin devlete bağlanmasıyla yoğunluk bir nebze de olsa giderildi. Şehir Hastanemiz de biterse problem büyük ölçüde çözülmüş olacak” dedi.

Şehir hastaneleri sıkıntıyı bitirecek

 

Semih ŞAHİN

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın'ı ziyaret eden ‘agazete’ Genel Müdürü Erdal Şimşek ve köşe yazarları Ali Eşref Uzundere ile Mehmet Çetinkaya, Bursa’da sağlık konusunu masaya yatırdı. Sorularımızı içtenlikle yanıtlayan Prof. Dr. Rüstem Aşkın, Bursa’da geçmiş yıllara göre sağlık yatırımlarının kat kat arttığını belirterek, Bursa'nın sağlık yatırımı anlamında ‘altın çağ’ yaşadığını dile getirdi. Yapılan bu yatırımlara rağmen şehrin belli hastanelerinde yine yoğunluk olduğunu söyleyen Rüstem Aşkın, "Şehir Hastanemiz de biterse yoğunluk problemi de büyük ölçüde çözülmüş olacak" dedi.

KISA ZAMANDA BÜYÜK HİZMETLER

"70'li, 80'li yıllarda tüm Türkiye’de bir yıl içerisinde yapılan sağlık yatırımları günümüzde sadece Bursa'da yine bir yıl gibi kısa bir sürede yapılıyor” diyen Rüstem Aşkın, “Orhaneli, İznik, Mudanya, İnegöl, Karacabey, Mustafakemalpaşa, Orhangazi Devlet hastanelerine baktığımız zaman bunların hepsi birkaç yıl içerisinde vatandaşın hizmetine sunulan hastaneler. Temeli atılan hastanelerimiz de var. Kısa sürede yapımının tamamlanacağına inanıyorum. Bu yönden baktığımız zaman sağlık yatırımları açısından Bursa altın bir çağ yaşamaktadır. İl merkezinde yıllardan gelen bir birikim var. Hastanelerimiz biraz eski. Yatak sayısı olarak iyi fakat bina olarak biraz eski" ifadelerini kullandı.

FETÖ hastaneleri devlete bağlanınca…

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerine ait hastanelerin kamuya bağlanmasıyla birlikte yoğun olan devlet hastanelerinin bir nebze de olsa rahatladığını dile getiren Rüstem Aşkın, şunları söyledi: "Eski adıyla Bahar Hastanesi olarak bilinen hastaneyi şimdi devlet hastanemize bağladık. Yine eski Rentıp Hastanesi’ni de Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağladık. Her iki hastanemizde günde 2 bin, 2 bin 500 arası hasta kabul ediyor. Büyük hastanelerde olan yığılmaların yaklaşık yüzde 10'luk bir kısmını bu şekilde diğer hastanelere dağıtmış olduk."

Profesör istiyorsan…

Ücretli hasta bakımı ve özel muayenehanelerden de bahseden Rüstem Aşkın, şu an uygulanan sistemin bazı kriterler üzerine oturtulması gerektiğini söyledi. Bir profesörün özel muayene anlamında ne ücretli ne de ücretsiz çalışması gerektiğine işaret eden Rüstem Aşkın, ücretli hasta bakım uygulamasına kota getirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Özel ameliyat ve muayene hakkı varsa böyle cazip bir durum karşısında kimse ücretsiz çalışmak istemez. Gündüz ücretsiz 10 ameliyat yaparsan yüzde 50'lik ücretli ameliyat yapma hakkı gibi haklar getirilmeli. Ücretli hasta bakım anlamında böyle kriterler olmalı. Maalesef vatandaşımızın burnu aksa 'Ben profesöre görüneceğim' gibi tutkuları var. Böyle bir tutku varsa bunun da bir bedeli olmalı. Doktor 20 yılda yetişiyorsa profesör 40 yılda yetişiyor. Burada ücretsiz bir bakım talep etmek de yanlış olur" şeklinde konuştu.

Bursa kamu hastaneler birliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500