KÜLTÜR
Giriş Tarihi : 28-02-2020 02:07   Güncelleme : 28-02-2020 02:07

Sanat ağaca yansırsa…

Ağaçlara hayat veren sanatçı olarak isim yapan yakma sanatçısı Hüseyin Erbaş, sipariş üzerine gerçekleştirdiği sanatının karşılığını alamadığından şikâyetçi.

Sanat ağaca yansırsa…

Ufuk IRGAŞ

El emeği göz nuru eserlerinin haftalar, hatta aylar aldığını ancak emeğinin karşılığını alamadığını ifade eden Hüseyin Erbaş'la Ördekli Kültür Merkezi’nde açtığı kişisel sergide bir söyleşide bulunduk. Bir sorup bin ah işittiğimiz söyleşide Erbaş bize şu açıklamayı yaptı: "Ben aslen Ardahan Posofluyum; 1990 yılından bu yana da Bursa'da ikamet etmekteyim. Tekstil işi ile birlikte yakma sanatını ile uğraşmaktayım. Bursa merkez ve çeşitli şehirlerde birçok kişisel ve karma sergiler açtım. Çocukluğumdan beri resim yapmaya ve el sanatına ilgi duymaktaydım. 2009 Yılında yakma ve dağlama sanatı ile tanıştım. 2013 Yılında bir süre Yıldırım Kent Konseyinde hizmet verdim. 2014 Yılında Ördekli Kültür merkezinde ilk karma sergimi açtıktan sonra kendime güven geldi ve 2014-2015 Eğitim Yılında Yıldırım Belediyesine usta öğreticilik görevi yaptım. Bursa da birçok kişiye yakma sanatını sevdirip öğrettim. Bursa Kültür Sanat Derneği kurucuları arasında yer aldım. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bursa Kent Konseyinin düzenlediği Kültür sanat fuarı ve iki kez Bursa Teknik Üniversitesi sergisi olmak üzere yirminin üzerinde karma sergi ve fuarda yer aldım. Şu anda ise Fabrikada çalışmaya devam ediyor. Bir yandan ders verirken siparişler üzerine yakma sanatımı sürdürüyorum. Ancak sanatımı vatandaşlarımıza gerektiği kadar tanıtamamış olduğumdan günler haftalar tatta aylar süren tablolarımın fiyatını çok buluyorlar. Bu yüzden de eserlerimin çoğunu satamıyorum. Sipariş aldığım eserlerimden kapora alamadıklarımın bazıları da elimde kalıyor" ifadelerini kullandı.

 

BİRBİRİNDEN ÖNEMLİ ESERLER

Sanatçı Hüseyin Erbaş Atatürk başta olmak üzere; Mevlana, Fatih Sultan Mehmet, Muhsin Yazıcıoğlu ve Halk Ozanı Murat Çobanoğlu gibi isimlerin yakma resimlerini tahta üzerine nakşetmiş. Tarihi eserlerimiz ile tabiat güzelliklerimiz ile çeşitli şehirlerimizin sembollerini de nakşeden Hüseyin Erbaş, evli ve bir kız çocuk babası. Görsel sanatlara gerekli değerin verilmesi gerektiğini kaydeden sanatçı, gençlerin bu tür uğraşların içinde bulunmasını savunuyor.