EKONOMİ
Giriş Tarihi : 16-08-2020 14:11   Güncelleme : 16-08-2020 14:11

SANALDA ‘SARI’ ALARM

Altının son günlerde artan fiyatı sonrası kuyumcular, vatandaşları internetten yapılan altın alışverişinin riskleri konusunda uyarıyor.

SANALDA ‘SARI’ ALARM

 

Korona virüs tedbirleri kapsamında alınan önlemlerin ışığında normalleşme kuralları, her sektörü olduğu gibi kuyumculuk sektörünü de olumlu yönde etkiledi. Normalleşmenin yanı sıra düğün sezonunun da açılmasıyla birlikte kuyumcular hareketlenmeye başladı. Altının son günlerde artan fiyatı sonrası kuyumcular, vatandaşları internetten yapılan altın alışverişinin riskleri konusunda da uyarmayı unutmadı.

YÜKSEK FİYAT RİSKE GEBE

İnternetten yapılan alışverişlerde görsel kandırmacanın yanı sıra sahte altın riskiyle karşılanabileceği uyarısı yapan bir esnafın söyledikleri ise kalpazanların fırsatçılığını bir kez daha ortaya çıkardı: "İnternetten altın alışverişi güvenli değil. İnternette gösterdikleri ürünleri görsel desteklerle canlı hale getiriyorlar ama orijinali o şekilde gelmiyor. Üstelik sahte olabilme riski de var. Altının fiyatı yükseldikçe bu tarz riskler de çoğalıyor. Sahte altını ayırt edebilmek çok zor. Kuyumcular bile bunu ayırt etmekte zorlanıyor, hatta bazen ayırt edemiyor. Vatandaşlarımıza tavsiyemiz, tanıdık veya bilindik kuyumculardan alışveriş yapmaları." (İHA)