Advert

SAİTABAT SOĞUKTAN DEĞİL YALNIZLIKTAN BUZ TUTTU

Sahip olduğu eşsiz doğal güzellikleriyle her yıl yerli yabancı milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Saitabat’ı maalesef soğuk kış günlerinde hatırlayan yok.

 SAİTABAT SOĞUKTAN DEĞİL YALNIZLIKTAN BUZ TUTTU

 

Eda ÖZATA-Semih ŞAHİN

Kestel'e 12 km uzaklıkta bulunan Bursa'nın saklı cennetlerinden biri Saitabat, özellikle yaz aylarındaki ziyaretçilerle şehrin en kalabalık yerlerinden biri haline geliyor. Tarım ve hayvancılığın hakim olduğu bölgeyi özellikle Arap turistler tercih ediyor. Şelalesiyle, konaklama tesisleriyle ve doğal güzellikleriyle Bursa'nın en güzel yerlerinden biri olan Saitabat, villa tipi evleri, piknik alanları ve saymakla bitmeyen tarihi ve kültürel özellikleriyle ziyaretçilerine adeta saklı cennetin kapılarını açıyor. Fakat kış aylarının içinde bulunduğumuz şu dönemde böylesi bir cennetin sakin bir şekilde görüntülenmesi, 'içi Saitabat'ı, dışı Bursa'yı yakar' söylemini de beraberinde getirdi.

ESNAF DERTLİ

Başta Ulu Camii olmak üzere, Emirsultan Camii, Yeşil Türbe, tarihi hanlar ve Uludağ ile şehrin diğer tarihi yerleri az sayıda da olsa gelen turistleri karşılarken, Saitabat ise yapayalnız misafirlerini bekliyor. Bu durumdan esnaf da şikayetçi… Yazın çalışıp kışın iş yapamaz hale geldiklerini belirten Saitabat esnafı, bölgeyi kış aylarında da canlı tutmak için yetkililerin ilgisini bekliyor.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500