Advert

SAĞLIKSIZ ZAYIFLAMA TUTKUSUNA SON VERİN ÇÜNKÜ ANİDEN ÖLEBİLİRSİNİZ

Bursa Beslenme Akademisi'nin kurucusu Diyetisyen Tamer Kerimoğlu, "Türk insanı zayıflama ve sağlıklı beslenme ile ilgili konularda çok ciddi bir şekilde sömürülüyor" dedi. Bilinçsiz yapılan diyetlerin kalpte ritim bozukluğuna neden olduğu uyarısında bulunan Tamer Kerimoğlu, “Bu durum ani ölümlere davetiye çıkarıyor” dedi.

SAĞLIKSIZ ZAYIFLAMA TUTKUSUNA SON VERİN ÇÜNKÜ  ANİDEN ÖLEBİLİRSİNİZ

 

Funda AVCI

Kalbin normalden hızlı, yavaş ya da düzensiz çalışması olan ritim bozuklukları artık sadece ileri yaşlarda değil, 20’li yaşlardan itibaren de sıkça görülüyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri ise zayıflama tutkusu… Gelişigüzel aldıkları bitkisel ürünler ve bilinçsizce yaptıkları spor, internet ve televizyon yoluyla kulaktan dolma yazılar ve programlarla zayıflamak isteyen gençler de artık kalp hastalıkları tehdidi altındalar. Üstelik ritim bozukluğu ani ölümlere bile neden olabiliyor. Sadece Türk insanını değil, aslında tüm dünyayı kasıp kavuran bir tutku zayıflama… Zayıflama ve sağlıklı beslenme ile ilgili konularda insanların çok ciddi bir şekilde sömürüldüğünü ifade eden Bursa Beslenme Akademisi'nin kurucusu Diyetisyen Tamer Kerimoğlu, artık bu sağlıksız zayıflama tutkusuna dur denilmesi gerektiğini söylüyor.

SAĞLIĞIMIZ CİDDİ ANLAMDA TEHLİKEDE

Bugün bir tıp fakültesini bitiren pratisyen hekimin beslenme bilgisinin asla uzmanlık düzeyinde olmadığını ifade eden Tamer Kerimoğlu, "Tıp fakültelerinin çoğunda okutulan beslenme dersi 1-2 saati geçmez. Tıp fakültesinden mezun olan pratisyen hekim, uzman olmak için mutlaka TUS denilen tıpta uzmanlık sınavına girip bunu kazanınca da tıpta bir uzmanlık alanı seçip o dalda uzmanlaşır. Ancak bu dallar arasında akupunktur-estetiyen-fitopatoloji diye bir uzmanlık dalı yoktur. Adının önünde bunlar yazan kişiden halkımız uzak durmalıdır. Bunların yüzde 98’i TUS’u kazanamadığı için yan yollara sapan kişilerdir. Adamın biri 'Mutluluk Kürleri' diye kitap yazmış, adının önünde de ‘Fitopatolog’ yazıyor, boynunda steteskobu kitabın kapağında fotoğrafı, kitabı yok satıyor. Türk insanı zayıflama ve sağlıklı beslenme ile ilgili konularda çok ciddi bir şekilde sömürülüyor ve buna maalesef ses çıkarılmıyor. Sağlığımız ciddi anlamda tehlikede. Çünkü sebepsiz yere aniden ölebilirsiniz" dedi.

Halkımız ‘asıl mesleğiniz nedir’ diye sormalı!..

Geçmişte siyasette yaşanan ‘dokunma yanarsın’ın aynısının bugün sağlıkta uygulanmakta olduğunu ileri süren Kerimoğlu, şunları söyledi: "Bir de Canan Karatay gibi yaptığı uzmanlık dalında bir yer edinememiş, halkın kutsal değerlerine saldırarak ünlü olmaya çalışan kişiler var. Bunlar çok iyi araştırılmalıdır. Özellikle Canan Karatay ülke için çok ciddi bir vakadır ve iyi araştırılmalıdır. Söylemeye çalıştığım şeylerin özeti kısaca şöyledir: Halkımız sormalıdır ‘sizin asıl mesleğiniz nedir’ diye. Karatay, kardiyoloji uzmanı olmasına rağmen bu ülkede ekmek yemeyiniz diye bir söylemle ortaya çıkarak ünlü olmuştur. ‘Ekmek yemeyiniz’in arkası çok iyi araştırılmalıdır. Geçmişte siyasette yaşanan ‘dokunma yanarsın’ın aynısı bugün sağlıkta uygulanmaktadır. Bugün ülkede Canan Karatay'a dokunan yanıyor. Buradan halkımıza net bir mesaj vermek istiyorum. Canan Karatay'ın ‘ekmek yemeyin’ demesi sıradan bir sağlık uyarısının çok ötesindedir. Bu konu çok iyi araştırılmalı. Ayrıca internetten okuduğunuz diyetler, moda yiyecek içecekler vs, faaliyetleri acilen durdurulmalıdır. Ülkede resmi olarak diyetisyen yetiştiren 80’den fazla okul varken bu tür insanların bu ülkede beslenme tavsiyelerinde bulunmasının arkasında yatan gerçeklere çok iyi bakılmalıdır."

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500