Advert

S-400 Türkiye'de

Türkiye, ABD ve AB’den gelen yaptırım tehditlerine rağmen geri adım atmadı ve S-400’ün ilk parçaları dün sabah Ankara’ya geldi. S-400’ü taşıyan Rus kargo uçakları arka arkaya Mürted Üssü’ne indi. Tarihi anlar tüm dünyada yakından izlenirken Türkiye gelişmiş füzelerle savunmada yeni bir döneme girdi.

S-400 Türkiye'de

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sisteminin ilk grup malzemeleri dün Ankara’daki Mürted (Akıncı) Üssü’ne getirildi. Rusya, dün sabahın erken saatlerinde ilk teslimatı 120 ton yük taşıma kapasitesindeki Rus Hava Kuvvetleri’ne ait Antonov-124 askeri nakliye uçağıyla yaptı. Malzemesini bırakan Antonov-124, ‘RFF9916’ radar koduyla dün sabah saat 10.00 sıralarında Mürted’den ayrıldı. Ardından ilk grup sevkiyat içerisinde yer alan, sistemin taşıyıcı araçları ve bazı kurulum parçaları 2 uçakla daha Mürted’e indirildi. Sistem, taşıyıcı araçlar, radar, komuta kontrol ve füze sistemlerinden oluşuyor. S-400 rampalarından ateşlenecek 120’yi aşkın füze ise deniz yoluyla getirilecek. Türkiye-NATO hattında büyük gerilime neden olan kritik intikal önümüzdeki günlerde tamamlanmış olacak.

ÇOK YAKINDA HAZIR
S-400 teslimatına ilişkin ilk duyuruyu dün sabah Milli Savunma Bakanlığı (MSB) yaptı. Türkiye’nin hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik Rusya ile tedarik sözleşmesinin 11 Nisan 2017’de imzalandığı anımsatan MSB, “Sözleşme kapsamında S-400 sisteminin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı’na intikali 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başlamıştır” açıklaması yayınladı. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ise teslimatın önümüzdeki günlerde de süreceğini bildirerek, “Başkanlığımız ile Rosoboronexport/Rusya Federasyonu arasında imzalanmış olan sözleşme kapsamında S-400 sistemi teslimatının ilk aşaması bugün Ankara’ya inen ilk uçakla başlatılmıştır. Sisteme ait parçaların teslimatlarına önümüzdeki günlerde devam edilecek, sistem bütünüyle hazır olduktan sonra ilgili makamların belirleyeceği şekilde kullanımına başlanacaktır” şeklinde bilgi verdi.

3 AŞAMALI İLK SEVKİYAT
2 adet Antonov 124, 1 adet de Ilyuşin II-76 tipi olmak üzere 3 adet kargo uçağıyla başlayan teslimat, 2 parti sistemin daha getirilmesiyle birlikte tamamlanacak. Sevkiyat önümüzdeki günlerde devam edecek. Sistemin kurulumu için gerekli ekipman, yer altı ve yer üstü malzemeler, komuta kontrol sistemleri, radar sistemleri, silah sistemleri olarak toplam 3 grupta gelecek. Bu doğrultuda dünkü ilk grup sevkiyatın daha çok sistem taşıyıcı araçları, kurulum ve tesis ekipmanlarından oluştuğu belirtiliyor. Sistemin ikinci grup teslimatı da yine hava yoluyla Mürted’e yapılacak. Bu teslimatın da daha çok komuta kontrol üniteleri ve radar sistemini içermesi bekleniyor. Rus yetkililer, üçüncü parti teslimatın deniz yoluyla yapılacağını ve Türkiye’ye 120’den fazla füzenin teslim edileceğini kaydetti.

MERKEZ MÜRTED
15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden sonra adı ‘Mürted’ olarak değiştirilen Akıncı Üssü, Rusya’dan S-400 tedarikinde ilk bataryanın ‘barış konuşlanması’ yeri olarak planlandı. Rus uzmanların çalışır vaziyette teslim edecekleri S-400 sistemi, Mürted Üssü’nde barış konuşlanmasında bekletilecek. Sistem, olası tehdit algılamalarına karşı istenen bölgeye sevk edilerek burada aktif hale getirilebilecek. Ayrıca bir komuta merkezine sahip olan sistem, kurulu olduğu aracın içinden de komuta edilebilecek. Sistemin tesisi için Mürted Üssü, altyapı ve müştemilatı ile hazır bekliyordu. Mürted Üssü’ne, Rusya Devlet Silah Şirketi’nin istekleri doğrultusunda ‘özellikli’ hangarlar ve rampa yerleri inşa edildi. S-400’lerin muhafazası ve bakımlarının yapılacağı devasa büyüklükteki hangarların yanısıra sistem için komuta kontrol merkezi hazırlandı. Mevcut bulunan bakım hangarlarıyla çok fazla yatırım gerekmeksizin S-400’lere hazırlanan Mürted Üssü’ne bir süre önce de sisteme yönelik çeşitli eğitim ve test araçları getirilmişti. Belirli sayıda Rus askeri personel de sistemin kurulumu ve çalıştırılması faaliyetleri için bir kısmı teslimattan önce bir kısmı teslimatla birlikte olmak üzere Mürted’e geldi. Demonte olarak getirilen sistemin kurulumunun da Rusya Devlet Silah Şirketi uzmanlarınca kısa sürede tamamlanarak aktif hale getirilmesi bekleniyor. (yenisafak.com)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500