Advert

Rotary’de herkes ( 1 ) numara…

Rotaryenlerin 1 Temmuz’da başlayan 2019-2020 dönemi çalışmalarının ilk toplantısı ‘Rotary dünyayı birleştirecek’ mottosu ile RUMELİSİAD evinde yapıldı. Bu toplantıya katılan 2440.ncü Bölge Federasyon Başkanı Fatih Akçiçek konuşmasında herkesin kendisini iyi hissedeceğine inandığı yeni dönemin hedeflerini açıkladı.

Rotary’de herkes ( 1 ) numara…

Uluslararası Rotary, kendinden önce topluma hizmet felsefesini benimsemiş olan dünyanın en büyük sivil toplum örgütü olarak, Bursa’da Rotary, faaliyetlerine 1963 yılında kurulan Bursa Rotary Kulübü öncülüğünde başlanmış.

Günümüzde 16 Rotary, 8 Rotaract ve 5 Interact Kulübü ve 550 üyesiyle devletine ve cumhuriyet değerlerine bağlı güçlü bir sivil toplum örgütü olmuştur. 

Bursa, Çanakkale ve Balıkesir şehirlerinde bulunan Rotary Kulüpleri 2019-2020 dönemine 1 Temmuz 2019 tarihi itibariyle yeni hedefler ve yeni heyecanlarla başlamışlar.

Rotary felsefesinin projelerinin insan, çevre, eğitim, çağdaşlık ve bilim kokmasına bayıldım. 

Sunumdan sonra dokundukları Fethiye Mahallesi Muhtarı, Karakoca Köyü muhtarı ve Aksu Köyü Kadın Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanları aldıkları destekler ile yollarının nasıl aydınlandığını anlattılar. 

Onların konu ve sorunlara yaklaşımını okul ve sosyal dernek binaları yapmak değil binaların içine ruh üflemek olarak algıladım.

Kendilerini çevreye kapatmıyorlar, üye olsun olmasın herkesten öneri ve proje fikirleri bekliyorlar.

Ben de bundan cesaret alarak diyorum ki; sürekli göç veren dağ köylerinden birinde portatif alafranga WC ve duş sistemi getirerek bir hafta sonu geçirerek o güzelim yerleri ürün ve hasat turizmine açmak için destek vermelerini diliyorum. 

Benim yıllarca yazıp toplantılarda söylediğim misafirler sizden kireç badanalı bir oda temiz bir yatak ve alafranga WC den başka bir şey istemiyor. Bunu sağlayın göreceksiniz sizinle bağda bahçede çalışacaklar kiraz, erik, çilek fasulye toplayacaklar ve giderken üste para verecekler diyorum ama henüz başaramadım. Bu hayalimi rotary gerçekleştirsin istiyorum.

Rotary 2440.ncü Bölge Federasyon Başkanı Fatih Akçiçek toplantının kapanış konuşmasında ‘Rotaryenleri hayalleri ile yola çıkan ancak asla hayalperest olmayan ve toplumlarımızda kalıcı değişim için harekete geçen özel insanlar olarak görüyorum.

Rotary bizlere parayla alınamayacak duyguları sağlar. Aslında kulüp liderliği bir anlamda kulüplerde duyguların liderliğidir. Başkanlarımızın başarılı liderliği ile tüm bu güzel duyguları fazlasıyla yaşayacağımız bir döneme hazırlanıyoruz.

Başarının sırrı kendini iyi hissetmektir.

Diğerlerine kendine iyi hissettirerek içlerindeki en iyiyi beraberce ortaya koymalarına zemin yaratmaktır.

Üyelerimizin kendilerini iyi hissettikleri kulüp ortamlarında hedeflerimizin çok daha ötesinde sonuçlara ulaşacağımıza, kulüplerimizi büyütebileceğimize samimiyetle inanıyorum.

Büyük Atatürk ilkeleri doğrultusunda, dostluklarımızı pekiştireceğimiz, toplumumuza sağlayacağımız yararlı hizmetlerle gururla anacağımız bir dönem olmasını diliyoruz.

Heyecanlı ve çok coşkuluyuz.

Ve hep birlikte, güçlerimizi birleştirerek neler yapabileceğimizin farkındayız.

Hoş geldin 'iyi hissettirecek' Rotary Dönemi,

Rotary Dünyayı Birleştirecek.’ dedi ve aslında o sihirli cümle ile bütün etkinliklerdeki başarının sırrını açıkladı.

Kurumsal olarak ritüellerine ve liderlerine sıkı bir disiplin ile bağlı olmalarına rağmen sahada proje uygulamalarında ‘ Herkes ( 1) numara’ olunca başarı kendiliğinden geliyor. 

Soru cevap kısmında farkındalık yaratan denizlerdeki canlılara ölüm tuzakları kuran hayalet ağlar sorununun çözümü ve diğer insan kokulu projeler için başarılar dilendi ve son cümlede son zamanlarda adet olduğu üzere basına ince bir ayar veren yorumda etkinlilere ve projelere basında yer verilmediğinden şikayet edildi.

Cevap olarak aslında ajans üzerinden çalışıldığı zaman etkinlerin hiçbir haber değeri olmaz. Ajans aynı haber metnini bütün gazete servislerine atar. Siz etkinliğinize ruh katmak isterseniz bir iki köşe yazarını davet edip onun yaşadıklarını ve hissettiklerini özgün bir şekilde okursunuz. 

Demek de şu örnekle bana düştü. 

Saitabat Kadınları Kültür ve Dayanışma Derneği doğru iletişim kanallarını kullanarak her sene ulusal, yerli, görsel ve yazılı medyada onlarca kez yer alırken, benim özel ilgi alanım olan köy kalkındırma dernekleri içerisinde yedi yıldır destek verdikleri Aksu Köyü Kadınları Kültür ve Dayanışma Derneğinin  muhteşem çalışmalarından haberimin olmaması kimin suçu diye sordum.

Ben başarı taçlandırılmalıdır diye düşünenlerdenim. Başarı ile öğünmek kibir değil, geleceğin ( 1 ) numaralarına ışık tutmak ve motive etmektir.

Sanırım Rotaryen dostlarla bu konuda anlaştık. Onlar toplumsal projeleri hayata geçirecekler bizde sayfalarda hakkınca yer vereceğiz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500