Advert

Reçetede bir doz problem

Basit ağrı kesiciler ve ateş düşürücülerin bile reçeteyle satılmasını zorunlu hale getiren yasa teklifi Meclis’te… Reçetesiz ilaç satan eczacılar kutu başına 2 bin lira cezayla karşı karşıya kalacak. Peki, gece yarısı çocuğunun ateşi çıkan anne baba ya da baş ağrısı tutan vatandaş ne yapacak? Bursa Eczacı Odası Başkanı Okan Şahin’e sorduk.

Reçetede bir doz problem

 

Fatma ASLAN KUNDAKCI

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla AK Parti tarafından hazırlanan yasa teklifi Meclis Başkanlığı'nda… Ancak teklif içerisindeki bir madde hem eczacıları hem de vatandaşı zor duruma düşürecek. “Eczacılar reçetesiz ilaç satışında kutu başına 2 bin lira ceza ödeyecek” maddesi aynen yasalaşırsa, başı ağrıyan Ayşe Teyze, çocuğunun ateşi çıkan Mehmet Bey, reçetesiz bir ağrı kesici ya da ateş düşürücü alamayacak. Çünkü ceza, sadece antibiyotikler, antidepresanlar için değil tüm ilaçlar için uygulanacak.

KUTU BAŞINA 2 BİN TL CEZA

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Bursa Eczacı Odası Başkanı Okan Şahin, bütün ilaçların reçete ile satılmasının hem eczacıyı hem de hastayı sor durumda bırakacağını dile getirerek, “Reçetesiz ilaç satışı ile ilgili şu anda komisyonda görüşülen bir yasa taslağı var bu yasa taslağına göre şu anda eczanelerde satılan bütün ilaçlar aslında reçeteli satılması gereken ilaçlar. Buna çocukların Dolven’i gibi çok fazla kullanılan şuruplar, büyük insanlarda kullanılan ağrı kesiciler Doloreksler, Vermidonlar da dahil, bu tarz ürünlerin hepsi normalde reçete ile satılması gerekiyor. Bu yasa çıkarsa eğer eczacılara kutu başına 2 bin lira gibi bir yaptırımı olacağı için vatandaşa bu ürünlerin reçetesiz satışı mümkün olmayacak” bilgisini verdi ve çözüm önerisini de şöyle açıkladı: “Türk Eczacılar Birliği ile beraber duruşumuz şu; bazı ürünlerin satışı ile ilgili reçete zorunluluğu olmaması gerekir. Sağlık Bakanlığı’nın belirleyeceği miligramlar, belirleyeceği adetlerdeki ürünlerle ilgili reçete zorunluluğu yerine eczacı danışmanlığında bu ürünlerin hastalara sunulabilmesi gerekir. Yurtdışında da uygulanan bir yöntem bu.”

REKLAM MALİYETİ İLAÇ FİYATINA YANSIR

Sağlık Bakanlığı ile anlaşamadıkları bir konu daha olduğunu dile getiren Okan Şahin, “O da şu; bu ürünlerle ilgili ilaç firmaları özelikle reklam talebinde bulunuyor. Biz diyoruz ki, reklam olmasın. Çünkü reklam bir maliyettir. Bu firmalar hem satışlarını artırmaya yönelik reklam yapacaklar hem de reklam maliyetini bir şekilde bu ilaçların maliyetine yansıtacaklar. Reklam hasta sağlığını maddi olarak tehdit eden bir unsurdur. Sağlıkta bu tür ürünlerde reklamın olmaması gerektiğini aktarıyoruz. Bununla ilgili görüşmeler sürüyor. Yurtdışında uygulanan bir sistem var. Bu sistem bir şekilde ülkemize getirilmek isteniyor ama reklam konusunda anlamazlık var” diye konuştu. 

SAĞLIK OKURYAZARLIĞIMIZ İLKOKUL 2 SEVİYESİNDE 

“Biz bu ürünlerin sadece eczacı danışmanlığında ve eczanelerden satışının devam etmesini istiyoruz” diyen Şahin, şöyle devam etti: “Risklerden biri de yarın öbür gün bu ürünlerin eczane dışında da satışının yasal hale getirilmesi ile ilgili çekincelerimiz var. Bu noktada da biz diyoruz ki, Türkiye’deki sağlık okur yazarlığı ilkokul 2 seviyesinde. İlkokul 2 seviyesindeki bir vatandaşa siz kendi bilginize göre herhangi bir sağlık otoritesinin danışmanlığını almadan kendiniz kullanabilirsiniz derseniz, Amerika’da bile ilaç zehirlenmesi kaynaklı ölümler ilk 5’te, Türkiye’de de bunun önümüze gelmesi kaçınılmaz olur. Bu sebeplerden dolayı diyoruz ki, bu tarz ürünlerin eczacı danışmanlığında sadece eczanelerde reçetesiz olarak satılabilir hale gelmesiyle ilgili çalışma yapılmalı, bu ürünlerle ilgili reklam da kesinlikle olmamalı. Komisyonda olan yasa ile ilgili Türk Eczacılar Birliği’nden temsilciler bire bir iletişim kuruyor eczacı milletvekillerimizden de destek alıyoruz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500