Advert

Ramazan’da Dualarla…

Bursa İl Müftülüğü’nün ramazan ayına dolu dolu girdiğini dile getiren İl MüftüsüİzaniTuran, 11 ayın sultanının toplumu bir araya getiren bir ay olduğunu ifade ederek, “Ramazan-ı Şerif bir arınma mevsimidir” dedi.

Ramazan’da Dualarla…

 

Mehmet ÇETİNKAYA-Hasan Alp ÖZBEN

Bursa İl Müftülüğü Ramazan ayındagerçekleştireceği faaliyetleri, İl Müftülüğü’nde düzenlediği toplantıyla duyurdu. Ramazan-ı Şerif’in oruç tutan tutmayan her insan için ayrı bir yeri olduğuna vurgu yapan İl Müftüsü İzani Turan, ramazan ayının toplumu bir araya getiren özelliği olduğuna da değindi. 1 ay boyunca birbirinden güzel etkinliklere imza atmak istediklerini kaydeden Turan, “Bu müşterek ayda insanımıza ne tür hizmetleri sunabiliriz, ne yapabiliriz diye arkadaşlarımızla düşündük.İnşallah Ramazan-ı Şerif’e güçlü bir şekilde girmeyi hedefliyoruz. Cenabı Hak inşallah Ramazan-ı Şerif’i kardeşlik havası içerisinde geçirmeyi kazasız, belasız, musibetsiz yaşamayı bizlere nasip etsin. Hepimiz şunu biliyoruz, ramazan ruhlarımıza bir takviyedir.Ramazan-ı Şerif bir arınma mevsimi, dayanışma, paylaşma, bir arada durma, var olanın yok olanın yanında olması, varlığın paylaşılması, garibin, yetimin yanında bulunulması, yetimin başının okşanması gibi birçok kaybettiğimiz duyguların hatırlandığı bir aydır” değerlendirmesinde bulundu. 

BÜTÜN AYLAR EŞİTTİR ANCAK…

“Dünya meşgalesinden fırsat bulamadığımız, Ramazan-ı Şerif’le beraber hatırladığımız değerlerimizin yaşatıldığı mübarek bir aya giriyoruz” diyerek açıklamasını sürdüren Turan,“Elbette ki Allah’ın yaratmış olduğu bütün aylar eşittir ancak bazı günler vardır ki içerisinde barındırmış olduğu değeri itibari ile diğer günlerden ve gecelerden farklıdır. Ramazan-ı Şerif de Kuran-ı Kerim’in kendisine intikal ettiği ay olması itibariyle diğer aylardan farklı bir konumdadır. Adeta ayların anası, atası, şanıdır. Ramazan-ı Şerif 3 bölümde idrak edilir. Bir rahmet bölümü vardır. Diğer bir bölümü mağfiret bölümüdür. Son olarak da kurtuluş. Günahtan, şirkten, cehennem ateşinden kurtuluştur bu. Cenab-ı Hak, merhamete uğrayanlardan, cehennem azabından kurtulanlardan eylesin” şeklinde konuştu.

Program takvimi dolu dolu

Programda, 10-16 Mayıs arası kutlanan Engelliler Haftası’nın Ramazan ayına denk gelmesi münasebetiyle işaret dili eğitimini tamamlayan 39 personele sertifika takdim edildi. Turan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Diyanet İşleri Başkanlığı’mızca işitme engelli vatandaşlarımıza yönelik düzenlenenumre ödüllü Kur'an-i Kerim ve dini bilgiler yarışmasında Bursa'da dereceye giren 3vatandaşımız umre görevlerinden yeni dönmüşler ve şu an aramızdadırlar. Tümengel gruplarına yönelik din hizmeti sunma ve manevi destek sağlama görevi bu ayda da yoğun bir şekilde sürdürülecektir. 2017-2018 eğitim öğretim yılı sonuna yaklaşılması ile 14 Mayıs 2018 Pazartesi günü Merinos Parkı’nda 4000-5000 kişinin katılımı ile 4-6 yaş grubu öğrencilerimize yönelik yılsonu etkinliği ve Ramazan şenliği programı yapılacaktır. Orhan Cami ve Yeşil Cami'nde seçkin hafızların imametinde hatimle teravih namazı kılınacak, gündüzde de ezbere mukabele olacaktır.”

‘HAFIZ OL HAFIZ KAL’

“Mihraplı Cami'nde imsaktan bir saat önce bitirilmek üzere her gece hatimle teheccüd namazı kılınacaktır” diyen Turan, “İl Müftülüğü 'nün oluşturduğu ekiplerle farklı ilçelerde Enderun usulü teravih geleneği yaşatılacaktır.Enderun teravih kılınan camilerde yatsı namazı öncesi Kur'an ziyafeti programları düzenlenecektir. Diyanet İşleri Başkanlığımızca 2018 yılı Ramazan ayı için belirlenen ‘İsraf’ temas vaaz, konferans, panel vb. programlarla işlenerek, halkımızın bu konudaki farkındalık ve duyarlılığı artırılmaya çalışılacaktır.Bursa İl Müftülüğü tarafından Türkiye'de bir ilk uygulanma olarak başlatılan ‘Hafız Ol Hafız Kal’ projesine devam eden erkek ve kadın din görevlileri kendi cami ve Kur'an kurslarında ezbere mukabele okuma geleneğini yaşatacaklardır.Bu yılki Ramazan ayı fitre miktarı ise asgari 19.00 TL olarak belirlenmiştir.Türkiye Diyanet Vakfı Bursa Şubesi’nce geçen yıl başlatılan vatandaşlarımızınulaşabileceği noktalara kurulan çadırlarda toplanan fitre, üniversite tahsiline devam eden yoksul gençlerimiz yararına değerlendirilmiştir. Bu faydalı uygulama halkımızın güven ve teveccühü ile bu Ramazan'da da devam eden yoksul gençlerimiz yararına değerlendirilmiştir. Bu faydalı uygulama halkımızın güven ve teveccühü ile bu Ramazan’da da devam edecektir” dedi.

GÖREVLİLER PROGRAM YAPACAK

Bursa İl Müftülüğü Diyanet Çalışmaları Gençlik Merkezi’nce üniversite öğrencilerine yönelik iftar ve sahur programlarının da düzenleneceğinin bilgisini paylaşan Turan, “Ramazan ayı boyunca şehit yakını, gaziler, engelliler ile kamu kurum ve kuruluşları ziyaretleri yapılacaktır.Uluslararası İlahiyat Programı ile farklı ülkelerden şehirlerimize üniversite eğitimi alan gençler müftülükçe görevlendirilen camilerde hatimle teravih namazı kıldırılacaklardır.Bütün camilerde sabah ezanı, orucun başlama anı olan imsakta okunacaktır.Ramazan ayı boyunca müftülüğümüz tarafından görevlendiren görevliler çeşitli TV ve Radyo kanallarında iftar ve sahur programları yapacaklardır.Türkiye Diyanet Vakfı Bursa Şubesince şehit yakını, gazi ve gazi yakınları ile dezavantajlı guruplara yönelik iftar programları düzenlenecektir.25 Haziran 2018 tarihinde tüm cami ve Kuran kurslarımızda yaz Kuran kursu eğitim öğretim faaliyeti programı başlayacaktır” açıklamasını yaptı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500