BURSA
Giriş Tarihi : 08-09-2020 09:27   Güncelleme : 08-09-2020 14:27

'Paşalar Koop' emin adımlarla

Paşalar ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ercan Tayfur ile kooperatif bünyesindeki çalışmaları, kooperatifin gelecek hedefleri ve ihtiyaçları başta olmak üzere daha birçok konuyu masaya yatırdığımız güzel kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

'Paşalar Koop' emin adımlarla

Özkan YILDIRIM

  •      Öncelikle başkanım size hayırlı olsun demek istiyorum. Paşalar ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi sizin yönetiminizde  sadece Mustafakemalpaşa’daki ve Bursa'daki  köylere örnek teşkil etmeyen üretim portföyünüz ve çeşitliliğiniz bakımından Bütün Türkiye'deki köylere yerel yönetimlere örnek teşkil etmiş bir kooperatif. Başkanım Öncelikle sizi tanımak isteriz. Sonrasında da kooperatifle de ilgili bizleri bilgilendirirseniz sevinirim.

Öncelikle buralara kadar gelip bizlerle röportaj yapmış olduğunuz  için teşekkür etmek istiyorum. Ben Ercan Tayfur, Paşalar ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi  Başkanıyım. 1968 Paşalar Köyü doğumluyum. Baba mesleği olan Marketçiliği de aynı zamanda uzun yıllardır Paşalar’da esnaf olarak devam etmekteyim. Paşalar ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifimizin  Mustafakemalpaşa'nın olduğu kadar  Bursa'nın ve ülkemizin de   en eski kooperatiflerinden biri olduğunu söylemek isterim

ÜRÜNLERİMİZ ÇOK BEĞENİLİYOR..

Kooperatifimiz bünyesinde peynir, ayran ve tereyağı üretimleri yapılmaktadır. Bunun yanı sıra inek, koyun ve keçi sütü karışımı peynirimiz de çok revaçtadır.


     Peki Başkanım hangi bölgelere araçlarınızla  dağıtım yapabilmekte siniz?

BURSA VE BALIKESİR İÇERİSİNDE DAĞITIMLARIMIZ MEVCUT

Mustafakemalpaşa başta olmak üzere Karacabey, Mudanya, Bursa ,Gemlik Orhangazi, İnegöl, Yenişehir, Kestel ve Gürsu'da ,bunun yanı sıra komşu  ilimiz olan Balıkesir'in Susurluk, Manyas ve Bandırma ilçelerinde de periyodik aralıklarla dağıtımlarımızı  araçlarımızla   gerçekleştirmekteyiz.

TALEBİMİZE OLUMLU DÖNÜŞ BEKLİYORUZ

        Peki bize kooperatifinizin  gelecek hedefleri ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Kuruluşu 1971 yılına dayanan kooperatifimizin hedefi her geçen gün büyümektir. Bizlerde bu doğrultuda girişimlerde bulunmaktayız. Bünyesinde kiloluk peynirin yanı sıra Büyük tenekeler ile peynirlerimizi Bursa'nın büyük çoğunluğuna ve aynı zamanda Balıkesir'in de 3 ilçesinde  dağıtımını gerçekleştirmekteyiz. Bilhassa şu an mevcut olan 180 ml’lik  ayranlarımızın yanına 330 ml’lik, kiloluk ve 2 kiloluk ayran üretimi ve dolumunu yapacağımız makinelerle ilgili başvurularınızı ilgili kurumlara yaptık yarısı hibe desteği yarısı da kredi olan bu iki -iki buçuk milyon TL’yi  bulan kredimizin bir an evvel onaylanmasını bekliyoruz. Bizim burada kooperatifimiz bünyesinde 16-17 kişi çalışmakta plasiyerlerimiz  hariç diğer bütün arkadaşlarımız burada köyümüzde ve çevrede  ikamet eden kişilerdir. Bu kredimizi onaylanması durumunda bir an evvel  ilave yatırımlar gerçekleştireceğiz ve ürün çeşitliliğimizi daha da arttıracağız.

Şu an yine 500 gramlık, 1 ve 2 kg’lık  yoğurtlarımızın yanı sıra özel isteğe göre ürettiğimiz  10 kiloluk yoğurtlarımızda mevcut, ayrıca yine lokanta ve  restoranlarda  kullanılan tepsi yoğurdumuz da bulunmaktadır.

İSTİHDAMA KATKIDA BULUNUYORUZ

    Yeni bir Başkan olmuş olmasına rağmen gerçekten güzel bir atılımla Paşalar ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ni  güzel bir seviyeye getirmişsiniz peki buradan son olarak kurumlarımıza ,vatandaşlarımıza neler söylemek istersiniz?

Kooperatif bünyemizde yapmış olduğumuz üretimleri daha genişletmek çeşitliliği daha da fazla  arttırmak adına  kredi talebinde bulunduk. Tabii burada bu işlerde biraz yavaş ilerliyor. Peynirimiz olsun ,ayranımızın olsun, tereyağımız olsun gerçekten halkımız tarafından güzel bir teveccüh görmektedir. Fakat burada biz çeşitliliğimizi biraz önce de söylemiş olduğum  gibi arttırmak için   bilhassa ayran ve süt çeşitliliği ile ilgili hedeflerimiz mevcut. Çünkü biraz önce de söylemiş olduğum gibi burada çalışanlarımızın çoğu köyümüzde ,mahallemizde yaşayan insanlarımız bu yatırımı burada gerçekleştirmemiz durumunda çalışan sayımız 25’lere , belki de 30’lara kadar çıkması an meselesi. Buradan bu konuyla ilgili karar verici organların ,mekanizmaların , arkadaşlarımızın bir an evvel  ellerini çabuk  tutmalarını beklediğimizi eklemek istiyorum.

ÖĞRENCİLERİMİZİ AĞIRLADIK

Paşalar Koop olarak ayrıca sosyal projelere de kapılarımızı sonuna kadar açtığımızı belirtmek istiyorum.Geçtiğimiz eğitim öğretim yılı içerisinde Uludağ Üniversitesi’nden gelen hocalarımız ve öğrencilerimizden oluşan geniş bir grubu tesislerimizde ağırladık , gezdirdik merak ettikleri konularla ilgili bilgi vermeye çalıştık.Bu ve buna benzer sosyal projeler bundan sonraki süreçte de hız kesmeden devam edecektir.

AMACIMIZ HER ZAMAN BÜYÜMEK

Son olarak Kooperatif olarak ürettiğimiz ürünleri güvenle tüketen, beğenen bütün vatandaşlarımıza  halkımıza buradan sevgilerimi ,selamlarımı iletmek istiyorum. İnşallah ilerleyen aşamada yeni makinalarımızla tesislerimizde birlikte çok daha çeşidi bol bir işletme olacağımızın müjdesini vermek istiyorum ve de böylelikle tabii daha fazla kooperatifimiz bünyesinde istihdam sağlayacağız ve ülke ekonomisine katma değer sağlayacağız. Ez  cümle başta Paşalar Mahallesi'nde ve çevre köylerde yaşayan insanlarımıza sonrasında Mustafakemalpaşa’da  ve  Bursa'da yaşayan bütün hemşerilerime , bütün vatandaşlarıma sağlık ,sıhhat ,afiyet ve mutluluklar diliyor, Paşalar Kalkınma Kooperatifi'nin ürünlerini gönül rahatlığıyla kullanmalarını, tüketmelerini  de  ayrıca onlara buradan söylemek istiyorum. Diyerek sözlerini tamamladı..

HAYDİ BURSA  'PAŞALAR  KOOP' ÜRÜNLERİNİ TÜKETELİM

Bünyesinde çalıştırdığı 16-17 kişinin ülke ekonomisine sağlamış olduğu istihdamın yanı sıra Her gün düzenli bir şekilde toplanan sütlerle hem Paşalar Mahallesi'ne hem de çevre köylerde yaşayan halkımızı, süt üreticilerini  destekleyen.  Diğer bir anlamda yapmış olduğu dolaylı desteklerle geniş halk kitlelerinin  refahı için çalışan Paşalar ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Sayın Ercan Tayfur'a bundan sonraki çalışmalarında ve hedeflerinde başarılar dilediğimiz gibi her zaman yanlarında olduğumuzu da belirtmek istiyorum.. Gerçekten kırsal anlamda çok önemli bir iş yaptıklarını da ayrıca eklemek istiyorum.. Bütün Bursalıları bu güzel, tamamen doğal ürünleri tüketmelerini böylelikle kendi sağlıklarını düşündükleri gibi  ayrıca Bursa kırsalına vermiş oldukları  bir destek olduğunu da unutmasınlar.


İletişim Bilgileri;

Paşalar Mahallesi ,  Paşalar Sokak

 No:155    Telefon : 0 224 632 50 57    Faks : 0 224 632 50 58

 Gsm : 0 532 365  74  08

 Mustafakemalpaşa / BURSA