Advert
Advert

ÖZEL GÜNLERDE MAALESEF ÇARŞI BOŞ KALIYOR… 14 ŞUBAT TERCİHLERİ DEĞİŞİME UĞRADI

Çarşı esnafının da merakla beklediği anlardan biri… 14 Şubat Sevgililer Günü’nün yaklaşmasıyla aşkını hediyeyle simgelemek isteyenler bakalım bu yıl Kapalıçarşı’yı mı, yoksa AVM’leri mi tercih edecekler.

ÖZEL GÜNLERDE MAALESEF ÇARŞI BOŞ KALIYOR… 14 ŞUBAT TERCİHLERİ DEĞİŞİME UĞRADI

 

Funda AVCI

Bu yıl da her zamanki gibi sevgiler gününde vatandaş aşkını, sevgisini göstermek için tektaş yüzük ve elmas takılara yönelecek. Bursa’da sevgililer gününde aşkına sevgisini göstermek için alışverişe çıkanların ilk durakları kapalı çarşımı yoksa AVM’ler mi? diye birer birer çarşı esnafına sorduk... Ve durum pek iç açıcı değil. Çünkü geçen yıla oranla bu yıl çarşı esnafının sıkıntısı çok daha büyük. Son yıllarda yaşanan altın fiyatlarındaki yükseliş, kiraların altından dolara dönmesinin ardından artan kur nedeni ve en önemlisi ulaşım engellenmesi ve müşterilerin rahat gelip alışveriş yapılamamasından şikayetçi.

BURAYA RAHAT GİRİP ÇIKAMIYOR!

Çarşı esnafı özel günlerde daha çok AVM’lerin tercih edilmesini şöyle açıklıyor. Müşteri her yönde buraya rahat girip çıkamıyor,uzak yerden geliyorlar, arabasını park edemiyor,yürüyerek gelince de zamanı artık kalmıyor ve yoruluyorlar,bir iki gelişten sonra üçüncüsünde yeter artık diyorlar. Ulaşımı rahatlatamayınca tabi ki çarşı boş kalıyor ve AVM’ler doluyor” diyorlar.

YAVAŞ YAVAŞ İŞLER GERİLİYOR

Aynalı Çarşı esnafından Sahiller Pırlanta’nın sahibi İsmail Sahiller ise bu konu hakkında, ”14 Şubat deyince akla tabi ki pırlanta gelir. Geçen yılki satışlarımıza göre bu yıl biraz bir düşüş yaşanmakta. Malum ekonomik durum alışverişlerde vatandaşın AVM’lere yönelmeleri biraz daha arttı. Kapalıçarşı’dan ziyade buda ulaşım soru ve otopark sorunu etkiledi. Bu yüzden AVM’lere yönelme başladı. Yani alışverişte tercih edilmeme durumu değil bu konu. İki senedir Aynalı Çarşı’da yer almaktayız. Bundan önce kapalı çarşı esnafının içindeydik 7 sene çerçevesinde gözlemlediğim yavaş yavaş işlerin geriye gittiğini söylemem gerek” dedi.

İnsanlarda haklı fiyatlar ağır geldi…

Pırlantaya olan ilgininde eskiye oranla düştüğünü ifade eden Sahiller, “Özel günlerde işte sevgiler gününde en fazla tercih edilen pırlantaydı. Şimdi bu doların yükselmesi bizim maliyetlerimizi çok etkiledi. Maliyetimiz yükselince satış fiyatlarımızda arttı. İnsanlarda haklı olarak fiyat ağır gelince pırlantaya ilgi azaldı. Daha farklı hediyelere yöneldiler. Biz yerli bir üretimciyiz tamamen bizim işçiliğimizden çıkan ürünlerimizi satışa sunmaktayız. Pırlantada çok fazla özellikler vardır. Kesim ve içinin temizliği anlamında bunlarda direk fiyatı etkiliyor. Markalı ürünlerde bunlara bakılmadan özen gösterilmeden fiyatları aşağıya çekiyorlar işimiz bu yönden de etkilenmektedir” diye konuştu.

Sadece selfie çekmek için geliyorlar…

Kapalı çarşı içi eski Aynalı çarşı esnafından Bursa’nın tanınmış duayenlerinden Şenol Çelikkol’da bu konudaki sıkıntılarını dile getirdi. Karagöz 2 ANTIQUE SHOP’ta hediyelik ve turistik eşyalarla çarşıyı canlandıran Çelikkol, “Bursa’da özellikle gençlerin tercihi AVM’ler bizim buraları pek anlamıyorlar. Size çok yakın tarihte geçen bir olayı anlatayım. Sömestr tatilinde gençlerimiz buraya gelerek, dükkanımızın önünden geçip sadece selfie çekmek için dükkanlarımızı arka pano gibi kullandılar. Hiçbir tanesi şu kaç para diye sormadıkları gibi karşı komşu dükkanlarımızın hediyelik eşyalarından fesleri başlarına takıp “ha…hi…” deyip geçtiler. Gerçekten çok üzücü bir durum. Çarşımız boş gürültülerle doluyor. Gerçek anlamda ilgi merak için gelinmiyor. 14 Şubat’ı da en çok takip edenler gençler. Onlarında marka takıntıları olduğu için dolayısıyla alışverişlerini AVM’lerde yapmayı tercih etmekteler” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500