Advert

Özçekim estetiğe gebe

Akıllı telefonlar ile çekilen selfie (özçekim) fotoğrafların, en küçük kusurları bile ortaya çıkarmasıyla burun estetiğine olan talepte artış meydana geliyor. KBB Uzmanı Doç. Dr. Öner Çelik, “Son yıllarda estetik ameliyatların patlama yapmasının nedeni ‘selfie’ler” dedi.

Özçekim estetiğe gebe
Özellikle akıllı telefonların hayatımıza girmesinden sonra pek çok kişide estetik kaygılarla beraber estetik ameliyat sıklığının arttığına dikkat çeken Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Öner Çelik, selfie merakının insanların yüzünü fark etmesine ve bir takım deformeleri görmesine neden olduğunu söyledi. Nefes almayı kolaylaştıran deviasyon ameliyatlarındaki oranların da yükselince, cerrahi başarı Türkiye’yi dünya çapında burun ameliyatlarının yıldızı haline getirdiğine dikkat çeken Çelik, “Toplumda çok sık görülen bir rahatsızlık olmasına karşın birçok kişinin horlama ve baş ağrıları ortaya çıkıncaya kadar deviasyon sorununun farkına varamıyorlar” dedi.
 
HERKES YÜZÜNÜ FARK ETTİ
Selfieler’den (özçekim) sonra çok kişide estetik kaygılarla beraber estetik ameliyat sıklığının arttığına dikkat çeken Doç. Dr. Çelik, bu süreci şöyle anlattı: “Selfie merakı insanların yüzünü fark etmesine ve bir takım deformeleri görmesine neden oldu. ‘Benim burnumun kanadı şöyle’, ‘Burnumun üstü böyle görünüyor’, ‘Profilden çekince burnum iyi görünmüyor’ gibi değerlendirmeler yapılmaya başlandı. Son yıllarda estetik ameliyatların patlama yapmasının nedeni ‘selfie’ler... Sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde böyle. Türkiye’ye de yurtdışından gelen pek çok hastamız var. Kanada’dan, ABD’den, Arap ülkeleri ve İsrail’den çok hasta estetik için bize geliyor.”
 
BURUNDAN NEFES ALMAK ÖNEMLİ
Doç. Dr. Çelik, kalbin düzenli çalışması, bazı fonksiyonlarını tam yapabilmesi için burundan sağlıklı nefes almanın önemine dikkat çekti. Çelik, bu durumu şöyle açıkladı:“Deviasyonun seviyeleri var. Her burundaki ufak tefek eğrilikleri ameliyat etmeye gerek yok. Hastada sıkıntıya yol açıyorsa cerrahi yapıyoruz. Deviasyon dışında burun içerisindeki tıkanıklığa bir takım polipler, burun etlerindeki bozukluk ya da büyümeler, alerjik rinitler de neden olabiliyor. Deviasyon fonksiyonel açıdan nefes almaya engel patolojik durumlara sebep oluyorsa, baş ağrısı, burun tıkanıklığıyla birlikte ağzı açık uyumak, uykuda solunum kesilmesi gibi belirtiler oluşmuş ise kişi ameliyat edilmelidir.” (DHA)
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500