Advert

Ödemelerde temassız dönem

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre; her 10 kredi kartı işleminden 1’i temassız olarak gerçekleşiyor. Şifresiz olarak yapılabilen temassız ödeme işlemlerinin limiti, geçtiğimiz hafta 90 TL’den 120 TL’ye çıkartılmıştı.

Ödemelerde temassız dönem

Ağustos ayının başlamasıyla birlikte alışverişlerde kartlar ve mobil cihazlarla yapılan temassız ödemeler 120 TL’ye kadar şifresiz, bu tutar üzerinde ise şifreli olarak yapılabiliyor. Son 1 yılda en çok temassız işlem yapılan sektörleri açıklayan BKM Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu, “En çok temassız işlem yapılan sektörler sırasıyla market, yemek, gıda, ulaşım ve akaryakıt. Geçen yıl özellikle ulaşım ve akaryakıt sektörlerinde temassız işlem adetlerinin arttığını ve böylelikle bu iki sektörün en çok temassız işlem yapılan ilk beş sektör arasında yerlerini aldığını gözlemliyoruz. Özellikle 120 TL altı şifresiz yapılabilen temassız ödemeler ile kart kullanıcılarının ve iş yerlerinin ödeme süreçleri çok daha hızlı ve kolay hale gelecek. Limitin yükseltilmesi, kullanıcıların hayatını daha da kolaylaştıracak ve market alışverişi gibi küçük ölçekli harcamalarda kullanılan temassız ödeme özelliğinin diğer sektörlere de yayılması sağlanacak” dedi.

SUNDUĞU AVANTAJ BÜYÜK

Temassız ödemelere dair verileri de paylaşan BKM Genel Müdür Yardımcısı Cündoğlu, şu bilgileri verdi: “Mart 2019’da ay sonu itibarıyla günlük 1 milyon seviyesinde olan temassız işlem adedi yüzde 30 artışla Haziran sonunda 1,3 milyon adede, aylık temassız işlem cirosu da yüzde 26 artışla 1,3 milyar TL’ye ulaştı. 3 ay gibi kısa bir sürede gözlemlenen bu artışlar, kart kullanıcılarının ve iş yerlerinin temassız ödemelere olan güveninin her geçen gün arttığının önemli bir göstergesidir. Ayrıca nakit ile yapılan ödemeler ortalama 16 saniye, temassız kartlarla yapılan ödemeler ise 9 saniye sürüyor. Dolayısıyla temassız ödemeler hız açısından sunduğu avantaj nedeniyle de kart kullanıcıları ve iş yerleri tarafından tercih ediliyor.” (gidahatti.com)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500