Advert

Nâzım Hikmet’in izleri bu sergide

Nilüfer Belediyesi, M. Melih Güneş’in “Suyun Şavkı/Leipzig’de Bir Aile ve Nâzım Hikmet” adlı kitabından yola çıkarak oluşturduğu sergiye ev sahipliği yaptı.

Nâzım Hikmet’in izleri bu sergide

 

M. Melih Güneş’in “Suyun Şavkı/Leipzig’de Bir Aile ve Nâzım Hikmet” adlı kitabını projelendirilen ve kitapla aynı ismi taşıyan sergi, Nâzım Hikmet Kültürevi’nde açıldı. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Bukle Erman ve M. Melih Güneş’in açılışına katıldığı sergiye sanatseverler de büyük ilgi gösterdi. “Suyun Şavkı/Leipzig’de Bir Aile ve Nâzım Hikmet” sergisinde, Anjel Açıkgöz’ün eşi Hayk Açıkgöz’ün çektiği ve orijinallerinin ilk kez sergilendiği fotoğraflar, Nâzım Hikmet’in Anjel Açıkgöz’e armağan ettiği bir dikiş makinesi, usta şairin bazı oyunlarının ve “Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim” romanının müsveddeleri, imzalı bir kitabı ve el yazması notları ilk kez halk önüne çıktı. Sergide ayrıca Anjel Açıkgöz’ün Nâzım Hikmet ile hatıralarını anlattığı son görüntülerinden oluşan bir video da yer alıyor.

İlklerin yer aldığı serginin açılışında konuşan Başkan Mustafa Bozbey, şehirde büyük ustanın izlerini her zaman yaşattıklarını ifade etti. Başkan Bozbey, “Nâzım Hikmet Kültürevimizle, çınarlığımızla, ama en önemlisi her yıl büyük şairimizi, doğum ve ölüm yıl dönümlerinde düşünceleri, umuda olan inancı, insana olan sevgisiyle anıyoruz. Nâzım, bir dünya insanı olarak bize bıraktığı düşünceleriyle, her birimizin hayatına dokunuyor. Bizden öncekilere de, bugüne de, yarına da taşınıyor” dedi.
Sergide Açıkgöz ailesinin tanıklığıyla Nâzım’ın hayatına daha yakından mercek tuttuklarını belirten Başkan Bozbey, “Onu, dostlarına verdiği emekle, yaşamlarını zenginleştirmesi, renklendirmesi ve sahip çıkmasıyla da tanıyoruz. En önemlisi, Nâzım’ı yaşantısıyla tanıyoruz” şeklinde konuştu.
Başkan Bozbey, “Suyun Şavkı/Leipzig’de Bir Aile ve Nâzım Hikmet” sergisini aynı zamanda 2017 yılı Haziran ayında hayatını kaybeden Anjel Açıkgöz’e ithaf ettiklerini de sözlerine ekledi.
Serginin, 15 Mart’a kadar açık kalacağını ifade eden Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nazım’ın sürgün hayatından izlere tanık olmaya davet etti.

Sergiyi gezenlerin Nâzım Hikmet’in, coşkularını ve niteliklerini hissedeceklerini söyleyen M. Melih Güneş de, ilkleri Nâzım’ın Bursa’sında sergide bir araya getiren Nilüfer Belediyesi’ne teşekkür etti. Açılış konuşmalarının ardından Başkan Mustafa Bozbey, M. Melih Güneş ile birlikte sergiyi gezdi.
Sergi açılışının ardından vokal grubu “Ychorus” Nâzım Hikmet Kültürevi’nde konser verdi. Farklı bir sahne performansı sergileyen grup, Nâzım Hikmet’in bestelenmiş eserleri ile çeşitli türküleri seslendirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500