GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-11-2019 09:03   Güncelleme : 25-11-2019 09:03

Niyazi Cengiz ile yeni dönem

30 yıla yakın kamyon ve TIR şoförlüğü yaptıktan sonra 'Bu kadar yeter' diyen ve Edebey köyüne hizmet adına muhtarlığa adaylığını koyan Niyazi Cengiz, seçimi kazandı ve şimdi vadettiği sözleri yerine getirmeye çalışıyor.

Niyazi Cengiz ile yeni dönem
Özkan YILDIRIM 
İnegöl’ümüzün şirin mahallesi Edebey’in çiçeği burnunda muhtarı Sayın Niyazi Cengiz ile  güzel detaylı bir röportaj gerçekleştirdik.
 
•      Sayın muhtarım, Niyazi Bey ,öncelikle  size hayırlı olsun demek istiyorum. Muhtarım sizi  tanıyarak yavaş yavaş röportajımıza  başlayalım isterseniz?
 
YENİYİZ, HEYECANLIYIZ...
Öncelikle ben de sizlere teşekkür etmek istiyorum, bizlere böylesine güzel bir fırsat tanıdığınız için sayfalarınızda yer ayırdığınız için... Ben Niyazi Cengiz, 1972 yılında Edebey’de doğdum bu mahallenin yerlisiyim. Asıl  mesleğim şoförlük uzun yıllar şoförlük yaptım kamyonculuk ve tır şoförlüğü. Halen İnegöl Taşıyıcılar Kooperatifi Yönetim Kurulunda ikinci başkanım. Bu vesileyle muhtar olarak köyümüze hizmet edelim istedik, köyümüze güzellikler getirelim dedik. Güzel şeyler yapacağız eksiklerimiz var mı? Tabii ki var; mesela arazi yollarımızdan tutun altyapısına kadar, içme suyundan tutun sosyal tesislere kadar inşallah belediyemizle birlikte hep beraber bunları halledeceğiz , zaten görüşmelerimizi de yapıyoruz, güzel şeyler yapmak hedefindeyiz. Yeniyiz, heyecanlıyız.
 
 
BABASULTAN BARAJI'NDAN YARARLANMAK İSTİYORUZ
 
•    Sayın muhtarım, yeni bir muhtarsınız. Peki seçimler  nasıl sonuçlandı?  Onunla ilgili bize  bilgi verir misiniz?
 
Seçimlere 4 aday girdik mahallemizde  630 seçmen var. Oy kullananlardan 220 oyla seçimi aldım. Rahat  bir seçim oldu diyebilirim. Mahallemizde yabancı kitle yok. Herkes birbiriyle akraba, çok sorunlu olmaz zaten seçimlerde  burada. Nezih bir köy, güzel bir köy burası. Ticaretin merkeziyiz genelde halkımız çiftçilikle geçimini sağlıyor en büyük sıkıntımız su ile ilgili. Babasultan Barajı Devlet Su İşleri'nin projesi bizim kalbimizden geçiyor ama oradan bu sudan faydalanamıyoruz. Onunla ilgili girişimlerde bulunduk. Devlet Su İşleri müdürümüz ile görüştük İnşallah önümüzdeki yıl projeyi canlandıracağını söyledi, olursa iyi olacak önümüzdeki seneden itibaren bir rahatlama sağlayacak bu manada  umutluyuz, ümitliyiz. İnegöl'ün 96 tane köyü, mahallesi var en altta  biziz. Kirazda olsun, çilekte olsun hepsinde ilk bizde başlar, sonrasında diğerlerinde  devam eder. Piyasa bizde belirlenir anlayacağınız. Bu  meydan açık pazar gibidir. Burada meydanda tüccarlar gelir malları alırlar, borsa burada belli olur. piyasa burada belirlenir. Potansiyelimiz  çok iyi, arazi yollarımız oluyor. Çiftlik Mahallesi'nde ortaklaşa olduğumuz bir gölet projesi var o da hayata geçerse İnşallah çok güzel olacak. İnegöl Belediyesi de bize yılbaşından sonra altyapıyı yapacakları ile ilgili  bilgi verdi. Bu da tabii bizleri ziyadesiyle memnun etti, çalışmaların  bir an evvel başlamasını bekliyoruz.
 
TOP SAHAMIZI  CANLANDIRACAĞIZ
Daha önceden, eskiden  bayağı büyük emek sarf ettiğimiz bir top sahamız var o top sahasını da yavaş yavaş tekrardan faaliyete geçirmek istiyoruz. Tabii bunu da   hayata geçirmeye   çalışacağız. Bununla ilgili ayrıca destek istiyoruz. İçme suyu ile ilgili   olarakta, su depomuz  yetersiz kalıyor mevcut insanlarımıza, tabii son yıllarda nüfusun artmasından  kaynaklanan bir sıkıntı.  Hepsini yapacağız. Bunları ben eksiklik  olarak görmüyorum bu manada.
 
BAŞKANLARIMA  SONSUZ TEŞEKKÜRLER..
Büyükşehir Belediyesi'ne gittiğimizde hangi daireyi olsun hangi bölüme olsun herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor, Başkanımız Alinur Aktaş  bizi her zaman güzel  bir şekilde karşılıyor herkes ile aramız çok iyi.
 
•   Muhtarım yavaş yavaş röportajımızın  sonuna geldik ,sonuç itibariyle size seçimde  destek olan, oylarını veren sizi  Edebey  Mahallesi Muhtarı olarak seçen Edebeylilere  neler söylemek istersiniz?
 
  Vallahi bütün Edebey halkına  ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Bana güvendiler oylarını verdiler, onların bu güvenini boşa çıkarmayacağım. Elimden gelen her türlü çabayı göstereceğim. Ayrıca İnegöl Taşıyıcılar Kooperatifi'nde 13 yıldır yöneticiyim. Ben çiftçilik yapmıyorum, arazim yok dediğim gibi kamyon ve TIRcılık yaptım 27-28 yıldır, artık o alanda da yoruldum artık köyümüze hizmet etmek istedim. Yurt içinde gitmediğim illeri bırakın ilçe dahi  kalmadı, memleketimizin her yeri bir başka güzel ama buraları Bursa daha da bir güzel. Buradan son olarak bizleri destekleyen,oylarını  esirgemeyen halkımıza sevgilerimi saygılarımı göndermek istiyorum esenlikler diliyorum. İnşallah hep beraber daha güzel  bir Edebey  için çalışacağız. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş olmak üzere İnegöl Belediye Başkanımız Alper Taban’a, kaymakamımıza, teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Ayrıca Jandarma Komutanlarımıza da  hepsine teşekkürlerimi iletmek istiyorum, emniyetle ilgili çok  büyük çaba sarf ediyorlar, Belediye olanaklarımız tabii ilerleyen süreçte daha da güzel olacak diye tahmin ediyorum, herkese son olarak sevgilerimi selamlarımı göndermek istiyorum.