Advert

NİLÜFER BELEDİYE BAŞKANI BOZBEY: ÜLKEMİZDEN HİCRET VAR

NİLÜFER BELEDİYE BAŞKANI BOZBEY: ÜLKEMİZDEN HİCRET VAR

 

Ali Eşref UZUNDERE

Katıldığı bir sivil toplum örgütü buluşmasının kuruluş etkinliğinde konuşan, Nilüfer belediye Başkanı Mustafa Bozbey,  Türkiye’nin içinde bulunduğu duruma değinerek, “Topraklarının satıldığı veya satın alındığı yerlere, bir de hangi ülkelerden satın alındığına bakarsanız, bazı şeyleri çok iyi algılarsınız” dedi. Belediye Başkanlığı ve siyasi kimliğini bir tarafa bırakarak,  bir yurttaş olarak konuştuğunu belirten Bozbey, “Almanya’da genelde kim taşınmaz alıyor, Fethiye’de kim alıyor, Karadeniz bölgesinde kim alıyor, hangi banka alıyor?  Bunlara iyi bakmalıyız arkadaşlar. Bir tarafta mevcut yapıyı koruyup kollayalım derken aslında topraklarımızın nereye gittiğini bilmiyoruz. Meclis gündemine getirilmesi düşünülen yeni bir yasa tasarısı da var. ‘Belli bir para getirene de vatandaşlık hakkı bile verilecek’ diye bir sürece girdik. Açıkçası yılbaşına kadar gidişattan çok umutluydum.  Ama yılbaşındaki o terör olayı, ‘ne oluyoruz’ diye biraz durup düşünmemizi sağladı” ifadelerini kullandı.

BU ÜLKE SEVDALILARI BURADAN KOPMAZLAR

Acaba bizi hiç bilmediğimiz bir güruh yönetiyor da, bizi önüne katıp sürüklüyorlar mı diye düşündüğünü söyleyen Bozbey,  bunlar kimdir, nedir?  Bunu kimse biliyor mu, bilmiyor mu? Bilenler var da onlar da bu işin içinde mi?  Çözemiyorum” dedi. “Ergenekon, Balyoz olaylarından başlayarak durumu şöyle bir göz önüne getirdiğinizde hakikaten yarına nasıl güvenle bakacağız bilmiyorum” diyen Bozbey, şunları söyledi;

“Geçen televizyonda çok enteresan bir söz  “Laik hicretten” söz edildiğini duydum. Hicret bir yere gitmek demektir.  Bu gün ülkemizden Almanya, ABD’ye,  Bulgaristan’a, Yunanistan’a gidip gelenler var.  Buralarda inanılmaz toprak satışları, dükkân, işyeri satışları vs. olmaktadır. Bunu yapanlar da Ülkemizden gidenler. Ne oluyoruz arkadaşlar? Hakçikten insan bir taraftan üzülüyor, bir taraftan da niye diye soruyorsunuz. Bu Devlet kolay kurulmadı. Bu toprakların her santimetre karesinde, binlerce şehidin kanı var. Birileri çekip gidebilir. Bu ülke sevdalıları memleket sevdalıları buradan kopmazlar. Burada bu ülkenin geleceğini yine bu insanlar tayin edeceklerdir. Bunu yapmak zorundayız. Ülkemizde satılacak bir şey kaldı mı? Daha ne var satacağımız?  Bir tek vatandaşlığımız kaldı."

Bursa, Türkiye’nin 4. büyük kenti ama…

Söylediklerinin siyasi olarak algılamamasını isteyen Bozbey, ülke genelinde ve Bursa’da yapılan yatırımlara değinerek, “Yatırımlara bakıyoruz. Türkiye’nin 4. Büyük kenti Bursa, inanılmaz vergiler ödüyor. Ama devletten aldığı payın en düşük olduğu bir kentlerin başında geliyor. Bursa’da işadamları, hayır seveler, belediyeler bir şeyler yapıyorlar. Devletten pay yok. Diğer taraftan Türkiye’de yapılan büyük işler, büyük projeler, devletin parasıyla yapılmıyor. Otoyollar, 25-30 yıllığına devlet garantili (günde şu kadar araç geçmezse geçmeyen aracın parasını devlet ödeyecek) kaydıyla özel sektör yapıyor. Sektör parayı, nerden alıyor biliyor musunuz? Devlet borçlanıyor, taahhüde ediyor, sektör alıyor. Yani devlet Yurtdışındaki Bankaya diyor ki; Mustafa Bozbey ödemezse bu parayı ben hazineden ödeyeceğim. Bu borç, hepimizin borcu, zannetmeyin işadamının borcudur. 3. Havaalanı Projesi de aynı mantıkla yapılıyor. Devletin 600 milyar dolar civarında borcu var. Bunu böyle değerlendirmek lazımdır. Yapılan işler doğru işler, yanlış değil, keşke devlet, kendi parasıyla yapmış olsaydı. Bu 600 milyar dolar borç parayı bu ülke nasıl ödeyecek bu ayrıca tartışılır. Bugün Bursa Büyükşehir Belediyesinin bile yaklaşık 20 yıllık sürece yayılmış yanlış hatırlamıyorsam 2 - 2,3 milyar borcu var” şeklinde konuştu. 

Nilüfer belediyesi mustafa bozbey
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500