Advert

Ne varsa gençlerde var

Kestel ilçemizin güzel ve şirin mahallesi Lütfiye'nin genç ve başarılı muhtarı Davut Eren ile başta Lütfiye Mahallesi'nde yapılması planlanan projeler olmak üzere daha birçok konuyu ele aldığımız güzel, detaylı bir röportaj gerçekleştirdik.

Ne varsa gençlerde var
OY VEREN VERMEYEN HERKESE SONSUZ TEŞEKKÜRLER
•     Sayın muhtarım,  öncelikle röportajımıza başlamadan evvel sizi tanıyalım isterseniz?
Elbette,  memnuniyetle.  Bize, köyümüze  böylesine güzel bir fırsat tanıdığınız için köyümüze kadar geldiğiniz için ayrıca ben de sizlere teşekkürlerimi iletmek isterim. Ben Davut Eren, 1987 Lütfiye Köyü doğumluyum ,doğma büyüme bu köylüyüm, lise mezunuyum. Köy halkımız genelde Duaçınarı Mahallesi'nde ve Kestel'de ikamet ettiklerinden genelde kış dönemlerinde oralarda oturuyorlar. Benim kendi ticari aracım var. Ayrıca durak başkanlığı da yapmaktayım. Durak başkanlığı yapmış olmam ve bir çok yere gidip görmüş olduğum  için birçok hizmetten mahrum kaldığımızı  gördüğümüzden dolayı bunu biz de yapabiliriz, diyerek içimde bir şeyler oluştu ve böylelikle bir genç olarak muhtarlığa adaylığımı koydum böyle bir karar verdim.  3 aday vardı. Çok  güzel bir seçim neticesinde muhtar oldum. Mahalle halkımız tercihlerini  benden yana kullandılar bana oy verenlere de, vermeyenlere de buradan teşekkür etmek istiyorum.
4.350 METRE SICAK ASFALT PROJESİNİ ONAYLATTIK
•    Peki bu süre zarfında ne gibi hizmetlerin gelmesini sağladınız?  Ya da ne gibi girişimlerde bulundunuz?
Geçmişten bu yana hiçbir proje olmadığı için yeni projeler canlandırdık öncelikle. Köye yaklaşık 1 kilometre mesafeden, 1 kilometrelik beton arklar yapabildik. 4.350 metre sıcak asfalt projesini onaylattık. Fakat kış sezonuna yetişmediği için yaza kaldı. Alinur  Aktaş Başkanımız kırmadı bizi sağ olsun, zaten Sayın başkanın bütün Bursa'ya bir başka ilgisi var ama kırsal kesime daha başka bir özen gösteriyor. Sayın başkana ayrıca teşekkür etmek istiyorum buradan... Bir mahallenin, köyün  en büyük sıkıntısı ulaşımdır  biliyorsunuz. Bunun  böylelikle  projesini çıkarttık Allah'ın izniyle bu yol sıkıntısını  yaz itibariyle sona erdirmiş olacağız, sonrasında tarla yollarımızda da bir sıkıntı vardı. İnşallah tarla yollarımızı da yazın stabilize dökerek halledeceğiz. Daha sonra su sıkıntımız var sıkıntılı bir barajımız var. Bu bağlamda onunla ilgili  Bayındırlık  Bakanlığı'ndan geldiler tam teşekküllü olarak bir hamle yapılamadı sıkıntılarımız büyük maalesef , onlarla da ilgili bir dilekçe yazdım gerekirse onun da çaresine bakacağız inşallah.
 
 ÜÇ BÜYÜK SORUN BÜYÜK ORANDA HALLEDİLDİ!!
Öncelikler dediğim gibi Mahalle halkımızın yaşam alanındaki üç  büyük sıkıntısı; anayol ,mahalle yolları ve tarla yolları sıkıntılarını projelendirdik, şükürler olsun büyük oranda hallettik, yaz ayları itibarıyla tamamen sona ermiş olacaklar.
 
Karlı ticaret için buzhane çok önemli
Bizim köyümüzün en büyük sıkıntılarından bir tanesi ticaret. Bizim köyümüzün kurulumundan bu yana ilkinde odunculuk, sonrasında çilek ve şu anki mevsim ahududu ve böğürtlen. Bizim en büyük sıkıntımız  buzhane ihtiyacımız. Buzhane  ihtiyacı olmazsa olmazlardan bir tanesi, ahududu ve böğürtlen  çok nazik meyveler  olduğu için kooperatifimiz var, kooperatif planımız var ama pazarımızı oluşturamadık maalesef. Komisyoncu pazarla devam ediyoruz ama bu komisyoncu pazarını değiştirmek istiyoruz. Bununla ilgili, bu proje ile ilgili Kestel Belediyesi bir aksilik olmazsa sayın  başkanımız Önder Tanır ile birlikte köylerden sorumlu Başkan Vekili Haluk Kürel ile toplantılar yaptık istişareler yaptık. Sadece bizim değil toplam 13 köyün ihtiyacı olan buzhane  ile ilgili bir adım atmış olduk. 
Aksu  civarında yapılacak olan Buzhane Babasultan, Kozluören, Sayfiye, Şevketiye, Lütfiye ,Alaçam, Gözede, Burhaniye, Osmaniye, Orhaniye, Seyitabat, Aksu ve Derekızık’a hizmet  verecek bu projeyi  zaten sayın başkan  seçim sözü olarak  vermişti. çabuk bir adım atarak  somut adımlar atılmış oldu. Sonuçta bu işler kolay işler değil , buradan Sayın belediye başkanımız Önder Tanır’a ve Sayın belediye başkan yardımcısı Haluk Kürel’e teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Bununla ilgili sıralı  toplantılar yapıyoruz. İnşallah bir an evvel bunu hayata geçirmek için bu projeyi hayata geçirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Çünkü bu bölgenin bununla ilgili çok büyük bir ihtiyacı var insanlarımızın üreticilerimizin aynı zamanda bu buzhane onların çalışmasını da pozitif yönde etkileyecek bir proje.
 
EN BÜYÜK POTANSİYEL BİZDE.!!!
Yaklaşık olarak biz 400-450 ton civarı ahududu çıkartıyoruz. Bu saymış olduğumuz köyler arasında en büyük potansiyele sahip köy bizim köyümüz , bu dağın eteklerindeki köyleri bir noktada toplayacağız inşallah. Kestel Ziraat Odaları Başkanı Eyüp Kılıç önderliğinde de  güzel adımlar atılmakta ayrıca bunu da sırası gelmişken eklemek istiyorum. Çünkü bu bölgedeki toprak çok verimli ve neredeyse bütün meyveler üretilebiliyor. Kestel Ziraat Odası olsun, Tarım Müdürlüğü olsun hibelerini, desteklerini köylülerden esirgemiyorlar. Buda çok önemli Burulaş’ta ayrıca Köyümüze güzel hizmet veriyor. Sabah ,öğle, ikindi ve akşam olmak üzere  merkezle ulaşım sağlanıyor ve ulaşımla  ilgili sıkıntımızın olmadığını söylemek istiyorum.
 
ORKÖY’E BAŞVURDUK..
Ayrıca geçmiş olduğumuz dönemlerde “Orköy” projesine katılım  sağlanmıyordu. Biz bu konuyla ilgili  inisiyatif kullandık ve dilekçemizi gönderdik. Şu anda en az 3 ila 6 kişiye 30 koyun bir kuzu almak için dilekçelerimizi yazdık. Tarım arazilerimiz,  sadece tarım olarak değil hayvancılık olarak da çok verimli araziler bu desteklerle ilgili projeye başladık. 2020 bütçesine alındı. Orada kuralara gidiliyor tabii hemen hemen her köye verilebiliyor. Sonrasında bir hayvancılık projemiz de var onu da gerçekleştirebilirsek  ve köylümüze katkı sağlayabilirsek ne mutlu bizlere, son olarak bana burada oy versin vermesin bütün vatandaşlarımıza, selamlarımı iletmek istiyorum, esenlikler diliyorum onların güvenlerini boşa çıkarmayacağım. Gece gündüz çalışıyoruz ve verilmiş olan olayların boşa gitmemesi ile ilgili elimizden geldiğince çalışıyoruz, çalışacağız. Sonuçta ne varsa gençlerde var genç olarak biz de bu sıkıntılara çare olmak için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz. 
 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500