Advert

MMO hayatın her alanında

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şubesi verdiği eğitimlerle ve gerçekleştirdiği etkinliklerle hayatın her alanında. MMO Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Fikri Düşünceli ‘agazete’ye konuştu.

MMO hayatın her alanında

İzzet GÜNAY-Mine Cansu MAZI

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Fikri Düşünceli gazetemize son yaptıkları etkinlikler hakkında bilgil verdi. “Şubemiz, kamu adına yürüttüğü mesleki denetim ve meslek alanlarına yönelik düzenlediği etkinlikleri ile de kamuoyunda saygın bir konuma sahiptir” diyen Düşünceli, “Bugün büyük ve güçlü bir konuma ulaşan Şubemiz, gücünü yalnızca örgütlü üyelerinin özverili çalışmalarından almaktadır. Mesleki eğitim, sosyal sorumluluk ve bilgi güncellemek bizim meslek gurubumuzda çok önemlidir” dedi. 

GENÇLİK GELECEĞİMİZDİR

MMO Bursa Şubesi sürekli yapılan aktivitelerle üyeleriye bir arada oluyor, onların, odanın ve ülke menfaatleri doğrultusunda çalışmalara devam ediyor. Kısa bir süre önce ‘Gençlik Geleceğimizdir’ diyerek, ‘Mesleğe Hoş Geldin’ töreni de gerçekleştirdiler. MMO Bursa Şube Remzi Erişler Konferans Salonu’nda yapılan törende genç meslektaşlar ile bir araya gelindi. Bugün TMMOB’nin en büyük odası haline gelen MMO, ülke, toplum, meslek ve meslektaş çıkarlarından yana bir meslek kuruluşu olarak, yurtsever bir çerçevede, çözümler öneren bir yaklaşımla, bütün birikimlerini, Türkiye’nin sanayileşmesi ve demokratikleşmesinden yana bir çalışma anlayışı içerisinde seferber etmekte.

MÜHENDİS ADAYLARININ YANINDAYIZ

“İyi bir mühendis ve yurttaş olmak için destek ve çaba gerekir” diyen Düşünceli, “Meslek odalarını ikinci aileniz olarak görebilirsiniz. Biz her zaman sizin yanınızdayız” mesajı vererek, çalışmaları satır başları ile şöyle sıraladı:

“-  100’den fazla Makina ve Endüstri Mühendisliği öğrencisine MMO UEM bünyesinde ve işletmelerde Staj yapmalarına destek ve imkan sağladık.

-  Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina ve Endüstri Mühendisliği Bölümleri son sınıf öğrencilerine yönelik “Bitirme Projesi Yarışması” düzenledik.

-  Üyelerimizin mesleki gelişimine ve ara teknik eleman yetiştirmeye yönelik toplam 206 eğitim etkinliğinde 1.681’i üyemiz olmak üzere yaklaşık 3.386 kişiye eğitim verdik.

-  Dönem içerisinde 1.206’sı Proje denetimi olmak üzere, değişik konularda toplam 22.954 adet kamusal denetim gerçekleştirdik.

-  Mesleğimizin, Meslektaşlarımızın ve Bursa Kentinin sorunlarına ilişkin birçok konuda yerel ve ulusal kanallarda onlarca TV programı ve 65 basın açıklaması ve basın bülteni yayınladık. Şube/temsilcilik haberlerimizin yazılı ve görsel basında yüzlerce kez yer alması ile yapılan kamuoyu bilgilendirme çalışmaları gerçekleştirdik.”

ÇÖZÜM ÖNEREN BİR YAKLAŞIM

Düşünceli şöyle devam etti: “Sonuç olarak, MMO 64. Yılında da; demokrasi, insan hakları, barıştan yana, ülke ve toplum yararı gözeten ve yurtsever bir çerçevede çözümler öneren bir yaklaşımla çalışmalarını sürdürmeye, ülke, toplum, meslek ve meslektaş çıkarlarından yana bir meslek kuruluşu olarak, bütün birikimlerini ülkemizin gelişmesi, bağımsızlığı, sanayileşmesi, çağdaşlaşması, kalkınması, hakça bölüşüm, barış ve demokratikleşmeden yana bir çalışma anlayışı içerisinde seferber etmeye, ülkemize sahip çıkmaya, Eşit, özgür, demokratik bir Türkiye’de bir arada yaşamı, toplumsal refahı ve huzuru savunmaya, temel hak ve özgürlüklere sahip çıkmaya ve mücadele etmeye kararlıdır. Bizler, ülkemizi seviyoruz ve aydınlığa çıkacağına inanıyoruz.” Konuşma sonunda eğitimlere katılan üyelere sertifikaları verildi. Yeni kayıt olan üyelere ‘Mühendislik Yemini’ yapılarak, yemin beratlarını verdik.

Eğitimler hız kesmeden

Yeni mezun ve çalışmayan üyelere yönelik 13 Mart’ta başlayan eğitimler, 19 farklı konuda ücretsiz verilerek 12 Haziran’a kadar devam edecek. “Yeni mezun ve çalışmayan üyelere yönelik eğitim programında mesleki teknik gelişimin yanı sıra kişisel gelişimleri de göz önüne alıyoruz” diyen Düşünceli, “Temel Problem Çözme Teknikleri, Tedarikçi Geliştirme Uzmanlığı, Minitab İle İstatistiksel Analiz, ISO 9001:2018 / Iatf16949:2016 Otomotiv Kalite Sistemi, Fmea, Beden Dili, Size De Arada Geliyorlar Mı? Fikir Dönüşüm Eğitimi, Proje Yönetimi / APQP &PPAP, Mekanik Tesisat Proje Üretim Süreçleri, Yalın Üretim, EFQM, Stratejive Performans Yönetimi, 6 Sigma, Temel İş Güvenliği Eğitimi, Teknik Bina Yönetimi, Makina Tasarım Genel Bakış, Toleranslandırma Gelişmeler, NDT Tahribatsız Muayene Teknikleri, POKE&YOKE eğitimlerinin verileceği program Endüstri Mühendisi Oğuz Levent Uzer tarafından verilen Temel Problem Çözme Teknikleri, eğitimi ile başladı. Yeni Mezun ve Çalışmayan Üyelere Yönelik Eğitimler kapsamında katılımcıların, bilgi birikimlerinin artırılması ve iş bulmada kolaylık sağlayacak sertifikalara sahip olmalarını hedefliyoruz” dedi.

Daha fazla sanat

MMO Bursa şubesine bağlı Nilüfer Ana Sanat Grubu’nun ‘Emekçi Kadın’ Yağlı Boya Resim Sergisi yoğun bir katılımla düzenlendi. Düşünceli sergiyle alakalı şöyle konuştu: “Aradan geçen zamana karşın kadınların üzerindeki sömürü ve baskı artarak sürmekte, kadınların her alandaki eşitlik ve özgürlük mücadeleleri de büyüyerek devam etmektedir. Türkiye’de aile, eğitim, çalışma yaşamı ve istihdam sorunları başta olmak üzere toplumsal yaşamın her alanında kadınlara yönelmiş eşitsiz uygulama ve politikalar özellikle içinde bulunduğumuz dönemde hızla artmış, hemen her gün işlenen cinayetlerin de gösterdiği üzere yaşamı tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Gerici rejimin inşasında kadın eşitsizliği ve sömürüsü önemli bir yer tutmuş ve kadına yönelik şiddet giderek tırmanmıştır. Sorunları aşmak için, her alanda eşit yurttaş olabilme mücadelesi veren kadınların bu mücadelesi aynı zamanda ülkemizin laiklik, demokratikleşme ve özgürleşme mücadelesidir. Nilüfer Ana Sanat Grubu kadınlardan oluşmakta. Düzenli olarak 8 Mart’ta Emekçi Kadın, 1 Mayıs’ta Emek, 1 Eylül’de Barış, 29 Ekim’de Cumhuriyet temalı yağlı boya resim sergileri ile çok önemli bir geleneği de sürdürmektedirler.”

Bahar konserle geldi

16 yıldır olduğu gibi bu yıl da Bahar Konseri muhteşemdi. “Hayatın her alanında varız diyoruz. Bu sıkıntılı günlerin güzelliklere dönüşeceği umudunu taşıyor ve mücadelemizi bu yönde durmadan sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz” diyen Düşünceli, “TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şubesi olarak Türk Sanat Müziği Koromuz, BAOB Oditoryumu’nda Bahar Konseri gerçekleştirildi. MMO Bursa Şube Türk Sanat Müziği Korosu’nun verdiği Bahar konserinde sevgi, barış ve dayanışma mesajları verildi. TSM koromuz, yine her yıl en az bir konserle bizlerle birlikte oluyor ve kulağımızın pasını siliyorlar. ‘Daha fazla sanat’ anlayışıyla, pek çok etkinliğin yanında sanat çalışmalarıyla da üyelerimiz ve toplumla bir araya gelmeye devam ediyoruz ve edeceğiz. Buradan Şef Fahri Dibekoğlu’na, gecenin sunucusu Zerrin Pehlivanoğlu’na ve MMO Bursa TSM Korosu koristlerine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500