Advert

Meslek liseliye maaş

AK Parti Bursa İl Teşkilatı Çalışma Hayatı ve Göç Komisyonu’nun hazırlamış olduğu proje hem öğrencilerin hem de velilerin yüzünü güldürecek. Nitelikli eleman yetiştirmek adına düzenlenen destek projesiyle okul hayatında çalışıp üretim gösteren öğrenci kendi parasını kendi kazanacak, ailesine de destek olacak.

 Meslek liseliye maaş

 

Erdal ŞİMŞEK-Semih ŞAHİN

Bursa'nın yurtiçinden ve özellikle Balkanlar ve Kafkaslar’dan olmak üzere yurtdışından almış olduğu göçleri çalışan ve çalıştıran göçler olmak üzere masaya yatıran AK Parti Bursa İl Teşkilatı Çalışma Hayatı ve Göç Komisyonu, yeni ve anlamlı bir projeye daha imza attı. Geçtiğimiz günlerde, agazete ailesi olarak bizlerin de katılım gösterdiği komisyon toplantısında alınan kararların biri hayata geçmek için gün sayıyor. Çalışan meslek lisesi öğrencilere maaş bağlanması konusunda çıkarmış oldukları projenin ön raporu Meclis’te yankılandı. AK Parti İl Başkanlığı’nın kurmuş olduğu 7 komisyondan biri olan Çalışma Hayatı ve Göç Komisyonu’nun ön rapor halinde hazırlayarak İl Başkanlığı’na vermiş olduğu projeye göre meslek lisesinde okuyan öğrenciye maaş bağlanacak.

‘ÇOCUĞUMU NASIL OKUTACAĞIM’ DERDİ BİTECEK

Proje hayata geçirildiği takdirde, belirlenen bölümlerde standartlara uygun atölyelerde üretmiş oldukları malın da satışını yapabilecek. Yapılacak olan bu düzenleme ile dar gelirli aileler ‘çocuğumu nasıl okutacağım’ derdinden de kurtulmuş olacak. Bu duruma öğrenci ve veliler kadar sanayiciler de sevinecek. Ara teknik eleman sıkıntısı yaşayan iş adamları ve sanayiciler, komisyonun sunmuş olduğu ön raporun onaylanması halinde eleman ihtiyacını gidermek için artık meslek lisesi mezunlarının kapısını çalacak. Komisyonun, bunun dışında hayata geçirmek için hazırladığı, ülke ekonomisine katma değer katacak olan vizyon projeleri de var. Ülke menfaatlerini düşünerek yoğun bir tempoyla çalışan Çalışma Hayatı ve Göç Komisyonu, diğer projelerin de bir an önce AK Parti İl Başkanlığı’nın elinden çıkıp Meclis’e taşınması için gün sayıyor.

 Komisyon değil ‘iyilik’ merkezi

Ara eleman yetiştirmek adına önemli bir projeyi İl Başkanlığı’na sunduklarını söyleyen Çalışma Hayatı ve Göç Komisyonu Başkanı Niyazi Salman, uzun süredir bu proje üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Meslek lisesi öğrencilerine yönelik başlatmış oldukları bu çalışmayla ara teknik eleman potansiyeli oluşturmayı amaçladıklarını söyleyen Niyazi Salman, lise hayatında sunulan desteğin üniversite hayatında da devam edeceğini söyledi. Klasik olarak dile getirilen ‘ya topçu, ya popçu’ derlemesine artık meslek liselinin de ekleneceğini söyleyen Başkan Salman, “Komisyonumuzun almış olduğu kararlar içerisinde öngörülen maaş desteği konusu doğru yönde ilerliyor. Meslek lisesi öğrencilerini kapsayan güzel bir projeyi elimizden çıkardık. Projemiz Meclis’te de uygun görülürse çalışan liseli artık maaş alacak. Buradaki amacımız işveren ile işçi arasındaki ara teknik eleman tabakasını hayata geçirmek. Vasıflı eleman, yani alanında uzman bir eleman yetiştirmek için teşvik amaçlı bu projeyle öğrenciler, lise hayatındayken çalışıp üretmeye başlayacak. Üretirken hem kendilerini geliştirerek alanında uzman bireyler olarak ileride Türkiye ekonomisine yön verecekler hem de lise hayatında ailelerine yük değil, destek olacaklar” dedi.

Modern kölelik tarihe karışacak

Proje ile önlisans öğrencilerine de destekte bulunulacak. İlerleyen aşamalarda lisans öğrencilerini kapsayan geniş çaplı bir çalışma yapacaklarını söyleyen Niyazi Salman, önlisans programındaki öğrencileri Erasmus programıyla kendi bölümüyle ilgili olan bölümlerde eğitim almaları için yurtdışına yönlendireceklerini de söyledi. Dilden tekniğe tam donanımlı, mühendis kapasitesine sahip ara eleman yetiştirmek için her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşündüklerini dile getiren Başkan Salman, şunları kaydetti: “Bu sayede devleti yöneten kadroların maaşları yükselerek kaliteleri ve verimliliği artacak. 2 yıllık eğitim gören meslek liselerinin müfredatlarını değiştirerek bir yıl hazırlık sınıfı eklemeyi düşünüyoruz. Hazırlık sınıfında kendi alanlarının ekol ülkeleri hangisiyse o ülkeye yönlendirerek hem meslek anlamında kendisini geliştirmesini hem de dil alt yapısını oluşturmayı hedefliyoruz. Artık işin kolayına kaçarak masa başı iş isteyen öğrenci zihniyeti olmayacak. Meslek lisesinden mezun olan öğrencilerimiz tam donanımlı olarak okuldan çıkış yapacak. Durum böyle olduğu zaman ise öğrencilerimiz masa başında rahat bir iş aramaktan, yani modern köle olmaktan kurtulacak. Tüm çalışmalarımızı bu yönde ilerletiyoruz.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500