GÜNDEM
Giriş Tarihi : 07-02-2020 14:52   Güncelleme : 07-02-2020 14:52

Medıcabıl hastaları coronavirüs'e karşı bilgilendirdi

Özel Medicabil Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Yeliz Karakaya, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan yeni Coronavirus ile ilgili, Özel Medicabil Hastanesi personellerine ve hastalara bilgilendirmede bulundu.

Medıcabıl hastaları coronavirüs'e karşı bilgilendirdi

Özel Medicabil Hastanesi konferans salonunda düzenlenen toplantıya; Özel Medicabil Hastanesi Mesul Müdürü Prof. Dr. Oya Kutlay başta olmak üzere çok sayıda hastane personeli katıldı.
Yeni Coronavirüs’ün ilk defa 29 Aralık 2019’da, Çin’in Wuhan şehrindeki deniz ürünleri ve canlı hayvan satan bir markette çalışan 4 kişide ve aynı günlerde bu marketi ziyaret eden çok sayıda kişide akciğer enfeksiyonu bulgularının tespit edildiğinin açıklanmasıyla gündeme geldiğini ifade eden Özel Medicabil Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Yeliz Karakaya, Coronaviruslerin; insan, yarasa, domuz, kedi, köpek kemirgen ve kanatlı hayvanlarda bulunabildiğini ifade etti.


NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?
Hastalığın bulaşıcı olduğunu da belirten Uzm. Dr. Karakaya, dikkat edilmesi gereken konulara da değindi. Karakaya, “Hasta kişilerden öksürük, hapşırık, gülme, konuşma sırasında çevreye saçılan virüs içeren solunum salgısı damlacıkları, sağlam kişilerin mukozalarına temas ederek bu kişilerin de hastalanmasına sebep olmaktadır. Hastalığın bu şekilde insandan insana bulaşması için yakın temas (1 metreden yakın) gerekir” diye konuştu.


AĞIR HASTALARIN VE ÖLEN KİŞİLERİN BÜYÜK BİR KISMI İLERİ YAŞTA HASTALAR
Hastalığın 2-14 günlük bir kuluçka süresi olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Karakaya, şöyle devam etti: “Hastalık genellikle orta ve ağır bir seyir göstermektedir. Ağır hastaların ve ölen kişilerin büyük bir kısmı ileri yaştaki (65 yaşından büyük), altta yatan hastalıkları olan kişilerden oluşmakta. Genç ve sağlıklı erişkinlerde nispeten daha hafif seyretmektedir. Korunmada en etkili yöntem virüslü (hasta kişilerle) temas etmekten kaçınmaktır. El temizliğine dikkat edilmesi, temiz olmayan ellerin göz, ağız ve buruna götürülmemesi çok önemlidir.”
Özel Medicabil Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Yeliz Karakaya, konuşmasının sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı.