Advert

Mazlumun umudu Türk askeri

Suriye'deki Katliamdan kaçan halkın büyük çoğunluğu Türkiye’ye sığındı. Mazlum Suriyeliler, topraklarının yağmacı teröristlerin elinden kurtarılacağı günü bekliyor. Orada yaşayan halkın tek umudu ise şanlı Türk askeri.

Mazlumun umudu Türk askeri

 

Tahran’da Ruhani’nin Amerikan askeri varlığı üzerinden işaret ettiği Fırat’ın doğusu, Soçi’deki Erdoğan-Putin görüşmelerinde PKK/PYD’nin Suriye’de etkisizleştirilmesi hususunda varılan görüş birliğiyle devam etti. Astana garantörleri Türkiye, Rusya ve İran, bugün PKK/PYD tehdidi konusunu gündemlerine almış durumda. Bu gelişmeler ekseninde özellikle Tel Rıfat ve Münbiç, teröristler için güvenli liman olmaktan çıktı. Fırat’ın batısında öncelik, Tel Rıfat’taki teröristlerin çıkarılması. Rusya ile yapılan görüşmeler ve iki ülke arasındaki askeri işbirliği kapsamında önümüzdeki süreçte bu bölgenin de silahsızlandırılmış güvenli bölgelere dahil edilmesi bekleniyor. Suriye çözüm çalışmalarında bir yandan İdlib’i güvenli tutma çabalarını yoğun olarak sürdüren Türkiye, bir yandan da Münbiç için tarihi geçmiş yol haritası konusunda adım atmaya hazırlanıyor. ABD, Suriye’nin yaklaşık yüzde 30’unu PKK eliyle işgal etmiş durumda. Türkiye ilk etapta, sınırdan ortalama 50 kilometre derinlikteki hattı teröristlerden temizleyecek.

MÜNBİÇ’TE OYALIYORLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için bulunduğu New York’ta Fırat’ın doğusuna işaret etti. BM Genel Kurulu’na katılan Türk heyetin gündeminde Münbiç ve Fırat’ın doğusundaki terörist yapılanma ve buralarda ihtiyaç duyulan güvenli bölge tesisi büyük bir ağırlığa sahip. Amerika ile mutabakata varılan Münbiç yol haritası da tarihi geçmiş kadük bir anlaşma haline dönüştü. Ortak devriyeler konusunda halen bir adım atılmış değil. Terörist örgüt için, stratejik konumuyla Fırat’ın doğusuna karşı bir emniyet kapısı olarak görülen Münbiç’te oyalama ve geciktirme taktikleri devam ediyor. Çünkü ABD, Münbiç’te Türkiye’ye verdiği sözü tuttuğu takdirde sıranın Ayn el-Arab, Ayn İsa, Tel Abyad, Resulayn, Dırbesiye, Kamışlı, Haseke ve Rakka’ya da geleceğini çok iyi biliyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500