Advert

Mavi sularda yeni bir tarih

MİLGEM Projesi’nin üçüncü gemisi olan TCG Burgazada, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen bir törenle hizmete başladı.

Mavi sularda yeni bir tarih

Türkiye'nin yerli ve milli insansız hava araçlarıyla göklerde sergilediği başarı öyküsünün bir benzeri mavi suların derinliklerinde yazılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tuzla'da gerçekleştirilen TCG Burgazada'nın suya iniş töreninde yaptığı konuşmada sarf ettiği, "Türkiye'yi denize ayak basamayacak hale getirmeye çalışan çabalara izin vermeyeceğiz" cümlesi, üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin denizlerdeki kırmızı çizgisini de ortaya koymuş oldu.

'BURGAZADA HOŞGELDİN'

MİLGEM Projesi'nin üçüncü gemisi olan TCG Burgazada bugün Mavi Vatan'da hizmete başlayacak. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek korvet için Milli Savunma Bakanlığınca özel klip hazırlandı. Klipte, MİLGEM Projesi kapsamında üretilen TCG Büyükada'dan görüntülerle 'MİLGEM F 513 Burgazada Hoşgeldin' ifadeleri yer aldı. MİLGEM projesi kapsamında denize indirilen korvetlerin tasarımından üretimine milli bir çizgide ilerleme kaydetti. Uzmanlar, yaşanan son gelişmelerle birlikte Türkiye'nin kendi milli gemilerini üreten dünyadaki 10 ülkeden biri olduğuna dikkat çekerek, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın her sınıftan savaş gemisi yaptığına işaret etti.

YUNAN MEDYASINDA TÜRKİYE ÇEKİNCESİ

Türkiye'nin donanmasını büyüyüp yenilendikçe komşuların rahatsızlık duyduğuna işaret eden uzmanlar, Yunan gazeteleri ve savunma dergilerinin Türkiye'deki gelişmeleri yakından izlediğini belirterek, Yunan uzmanların endişelerine sık sık yer verdiğine dikkati çekti. Türk Silahlı Kuvvetleri yerli ve milli teknolojilerle devrim niteliğinde işler başararak dengeleri bozarken, Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginlikler Mısır, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail’i aynı blokta bir araya getiriyor.

MAVİ SULAR TEHDİT ALTINDA

Karşımızdaki bloğun zorda kalması durumunda ABD’den de yardım isteyeceği ve büyük ölçüde de alacağını belirten uzmanlar enerji güvenliği nedeniyle AB de bu yapının itici gücü diyor. Bu nedenle Türkiye'nin mavi vatanı tehdit ediliyor. Suriye’den gelen kara tehdidinin bir benzeri de Doğu Akdeniz üzerinden denizle geliyor. Böyle bir ortamda yerli ve milli projelerle deniz kuvvetlerimiz projeleri arttırmış durumda. Türkiye sadece askeri gemi projeleriyle değil, ticari gemilerde de adeta altın çağını yaşıyor. Tuzla Tersaneler bölgesi başta olmak üzere farklı tersanelerde çıkardığı büyük işlerle adından söz ettiren sivil gemicilik hizmetlerimiz özellikle gemi tamirinde öne çıkıyor. Tuzla Tersaneler bölgesinde hizmet veren ve yurtdışına yaptığı işlerle adından söz ettiren DENKAR GEMİ İnşa A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Fikri Taha Mete, sektör olarak askeri alandaki başarıları ticari gemilerde de sürdürebilmenin onurunu yaşadıklarını söyledi.

AKDENİZ'İN LİDERİYİZ

Türkiye'nin gemi tamir, bakım ve onarımında Akdeniz'in lideri olduğunu anlatan Mete, şöyle devam etti: Türkiye, sahip olduğu potansiyeli her alanda dünyaya ilan ettiği dönemlerden geçiyor.

 Denizlerde de tarihi bir dönemden geçtiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Türk tersaneleri Avrupa tersaneleri ile işçilik, fiyat politikası, teslim süresi gibi sektörün önceliklerini belirleyen kritik üçgende çok daha rekabetçi bir düzeye geldi. Hatta birçok alanda onlardan daha iyiyiz. Sektörün çok ciddi bir istihdam sağladığına da işaret eden Mete, "Bir zamanlar sadece kazalarla gündeme gelen tersanelerimizde iş güvenliği, finansal ve çevre kriterleri en üst düzeye taşıdık. Şimdi de bu yeni dönemin meyvelerini topluyoruz. 2020 ve 2021 seneleri tamir bakım onarım tersaneleri için yeni çıkan bazı yönetmelikler gereği çok yoğun geçecek ve bu süreç sektöre yaklaşık 10 bin kişilik bir artı istihdam kazandırabilir. Türkiye, her alanda olduğu gibi sivil gemicilikte de 2023 hedeflerine başarıyla koşmaya devam ediyor" ifadesini kullandı.

MİLGEM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500