EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-02-2020 15:08   Güncelleme : 05-02-2020 15:08

Marmarabirlik’ten bir ilk daha

Son 10 yılda önemli projeleri hayata geçiren Marmarabirlik, Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle “KopOrganik” marka organik ve organomineral gübre üretimiyle bir ilke daha imza attı. Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa,“Ürettiğimiz gübre, toprak düzenleyici ve besin elementleri kaynağıdır. Ortaklarımıza uygun koşullarda gübre dağıtımıyla sübvanse etmeye devam ediyoruz” dedi.

Marmarabirlik’ten bir ilk daha

2010 Yılından bu yana üreticilerine  gübre ve zirai ilaç desteği veren Marmarabirlik, hayvan gübresi ve organik maddelerle zenginleştirilmiş, toprak için son derece yararlı olan “KopOrganik” ismi ile organik ve organomineral gübre üretimine başladı. 
Marmarabirlik AR-GE biriminin, TÜBİTAK destekli Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliği ile karşılıklı yürütülen çalışmalar neticesinde projenin tamamlandığını belirten Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, “KopOrganik Marmarabirlik  markasıdır. Yaklaşık 3 yıldır üzerinde çalıştığımız bir projeydi. Amacımız, zeytin ağaçlarında verimi artırmak ve üretim maliyetlerini düşürmektir. Toz ve pelet formunda üretilen Organik ve Organomineral gübreye, üreticilerimizden yoğun talep var” dedi.
Güney Marmara Bölgesinde zeytin bahçelerinde organik madde ve bitki besin elementlerinin yetersiz olduğunu belirten Hidamet Asa, “Proje, üreticilerimizin doğru gübreleme yapmasını teşvik etmek, aynı zamanda verimi artırmak ve üretim maliyetlerini azaltmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Organik gübrenin her yıl kullanılması halinde zeytin bahçelerinde kimyasal gübre kullanımının azaltılması hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı.
Organik gübrenin özellikleri hakkında bilgi veren Asa, şunları söyledi: “KopOrganik gübre aerobik hijyenizasyon ilkelerine uygun olarak kompostlaştırma  prosesine göre üretilmektedir.  Üretimde herhangi bir kimyasal madde kullanılmamaktadır. Bu nedenle, kokusuz, koyu kahve veya siyah renklidir.  Uygulanan prosesin  sonucu olarak humik asit içeriği çok yüksektir.”  
 “KopOrganik” gübrenin ilk etapta Marmarabirlik’e bağlı kooperatiflerde satışa sunulacağını bildiren Hidamet Asa, “Gübrenin marka bilinirliğini ve satışını  artırmayı hedefliyoruz. Organik  ve organomineral gübre, piyasa koşullarının %30 altında bir fiyatla satılacaktır” dedi.
Başkan Asa sözlerini şöyle tamamladı: “Üretici tarafından toprakaltı kimyasal  gübreler olarak bilinin D.A.P, ÜRE ve buna benzer ürünler, kooperatiflerimizde piyasa koşullarının altında bir fiyatla satılırken, bakır WP formülasyonu, bordo bulamacı, bakır sülfat (göztaşı) ve diğer zirai ilaçlar, geçtiğimiz yıl fiyatlarının % 6-7 altında fiyatla ortaklarımıza satışı yapılacaktır. Yaptığımız bu çalışmalar, ortaklarımızın girdi maliyetlerinin düşmesini sağlayacaktır.”