Advert

Kültürün başkenti olma yolunda

Gürsu Belediyesi’nce hayata geçirilen “Gençlik - Avrupa Kültürel Mirası Projesi” uygulama çalışmaları kapsamında, Polonya’da, proje ortaklarıyla toplantı gerçekleştirildi.

Kültürün başkenti olma yolunda

Gürsu Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliği hibe desteği ile hayata geçirilen “Gençlik - Avrupa Kültürel Mirası Projesi” kapsamında, Polonya’nın Krakow şehrinde açılış toplantısı yapıldı. Bursa ve Gürsu’nun tarihi zenginliklerinin proje ortaklarıyla paylaşıldığı görüşmelerde, Gürsu Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürü Özgür Aycil ve Sanat Tarihi Uzmanı Ümit Arslanoğlu tarafından kültürel mirasın korunması konusunda sunum gerçekleştirildi.  Proje kapsamında yapılan görüşmelerin ardından, Avrupa’daki şehirlerde kültürel mirasın korunmasına yönelik yapılacak çalışma alanları belirlendi. Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, “Gürsumuz’un sahip olduğu tarihi ve kültürel mirasın zenginliğini koruyarak geleceğe taşınması için önemli çalışmalar yapıyoruz. Gerek Avrupa Birliği hibe projeleriyle gerekse Belediyemizce gerçekleştirdiğimiz hizmetlerle ilçemizin tarihi dokusunu koruyoruz. Gürsumuz’un gelişimi için hazırladığımız proje çalışmalarımız da aralıksız devam ediyor” dedi.

HEDEF KÜLTÜR BAŞKENTİ OLMAK

Kırsal Hizmetler Müdürü Özgür Aycil, "Bursa şehrimiz ve Gürsu ilçemizin, geçmişten bugüne kadar getirdiği tarihi birikimi bu proje sayesinde Avrupalı proje ortaklarımıza tanıtma fırsatı elde ettik. Belediye Başkanımız Mustafa Işık’ın talimatları doğrultusunda ilçemizi projelerin başkenti yapmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Proje kapsamında, ilimiz ve ilçemiz sınırları içerisindeki tüm tarihi alanları tarayıp gençlerle birlikte çalışmalar yürüteceğiz” dedi.  79 bin 550 euro’luk toplam bütçeye sahip olan “Gençlik - Avrupa Kültürel Mirası (Youth - European Cultural Heritage)” Projesi kapsamında yürütülecek çalışmalarla Gürsu’nun 2021’de kültür başkenti olması hedefleniyor. Polonya, Bulgaristan ve İtalya ortaklığında uygulaması yapılacak olan proje ile kültürel mirasın korunması ve gençlerin bu konuda farkındalık kazanmasını sağlamak amaçlanıyor.

Bursa Gürsu Kültür tarih
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500