BURSA
Giriş Tarihi : 26-08-2020 08:32   Güncelleme : 26-08-2020 08:32

KÜÇÜKBALIKLI’DA CEMİL AKSU İLE BÜYÜK DEĞİŞİM

Bir muhtar düşünün mahallesini kendi evi gibi gören, mahallesi ve vatandaşları için her türlü konforu düşünen bir muhtar… Herkes evini yenileme telaşına düşerken Osmangazi Küçükbalıklı Mahallesi’nin muhtarı Cemil Aksu da evi gibi gördüğü mahallesini nerdeyse baştan yeniledi.

KÜÇÜKBALIKLI’DA CEMİL AKSU İLE BÜYÜK DEĞİŞİM

Özkan YILDIRIM

Anadolu'daki birçok ilçe merkezinde dahi bulunması yönünde yöneticileri tarafından girişimlerde bulunulan kurum binalarını, spor salonlarını ve protokol Cami’sini Küçükbalıklı’ya kazandıran,  bu manada Bursa'da en başarılı muhtarlar listesi oluşturulacak olsa Bursa’mızın incisi Küçükbalıklı Muhtarı Cemil Aksu kesinlikle ilk sıralarda yer almayı bu performansıyla kesinlikle hak edecektir diye düşünüyorum. Daha öncesinde Cemil muhtarımızla birçok kereler röportaj yapmış olmamızdan dolayı bu pandemi sürecinde ortaya çıkan yeni normallere de dikkat ederek kendisi ile tekrardan keyifli güzel bir röportaj gerçekleştirdik.

• Muhtarım, Küçükbalıklı’da devam eden büyük projelerde gerçekten çok güzel bir yol kat etmiş olduğunuzu görmekteyim. Bu projelerle ilgili bizlere ve okuyucularımıza bilgi verir misiniz?

BÜYÜK BİR SIKINTIYI GİDERECEK

Elbette, memnuniyetle. Özkan Bey siz de biliyorsunuz, Küçükbalıklı’ya bir polis merkezi kazandırmak için uzun yıllardır yapmış olduğum girişimler neticesinde bir, bir buçuk yıl önce inşaata başlamıştık. Bu İnşaatın son aşamasına geldik, Allah nasip ederse 1 ay içinde Küçükbalıklı Polis Merkezi’miz hizmete açılacak. Ankara yolu altındaki 13 mahalleye toplamda 350.000- 400.000 nüfusa hizmet verecek bir polis merkezi burası. Önceden bize Uludağ Karakolu bakıyordu, Uludağ Karakolu depreme dayanıklı olmadığı için Merinos Karakolu ile birleştirilmişti. Şu an Merinos Karakolu 26 mahalleye bakıyor. Bu da elbette sıkıntılara olanak veriyordu. Balıklı Polis Merkezi emniyetin, ilk projelendirilmiş karakolu. Avukatlık yazıhaneleri, sorgu odaları, 5 tane nezareti (kamera bünyesinde), ayriyetten cezaevi görünümlü görüşme odalarımız, Kameralı Avukat görüşme odalarımız hepsi merkezimizin bünyesindedir. Söylemiş olduğum gibi emniyetin Türkiye'deki ilk projesi burasıdır, burası tutulursa bundan sonraki bütün merkezler böyle yapılacağını ile ilgili bilgi de aldım.

BU BÖLGENİN PROTOKOL CAMİİ OLACAK

Refika Hatun Camii’mizin inşaatına yaklaşık 2 yıl önce başlandı.4600 metrekare üzerinde, 1000 metrekare Cami alanı, geri kalan şadırvan ve bahçe. Ayrıca 980 metrekare otopark olmak üzere Küçükbalıklı Mahallesi'nde yapılan bu dev Cami 18 mahallenin de ayrıca Protokol camisidir. Ulu Camii ve Mihraplı Camii’sinden sonra hiç olmasın istemeyiz ama şehitlerimizin büyük cenazelerimizin yol altındaki mahallelerdeki Camilerimiz Mahalle içlerinde olduğundan cenazeleri kaldırılamamaktaydı. Burası inşallah bu eksikliği giderecek. Hali hazırda inşaatımız devam etmektedir. Bize destek sağlayan bütün iş adamlarımıza, hayırseverlerimize teşekkür etmek istiyorum hali hazırda destek vermek isteyenlerin de yardımlarını beklediğimizi ayrıca belirtmek istiyorum. 2 yıl içerisinde tam teşekküllü bir şekilde hizmet vermeye başlayacak olan camimizin alt katında hali hazırda namaz kılınmaya başlanmıştır.

Avrupa’nın ikinci atletizm sahası

Avrupa'nın ikinci Türkiye'nin birinci atletizm sahasını 11 Eylül Bulvarı üzerinde Osmangazi belediyemiz yapmaktadır. İnşaatın büyük bölümü tamamlanmış, çimen düzenlemeleri ve koşu bantları çalışmalarına devam edilmektedir. İnşallah bir yıl içerisinde bu atletizm sahamızın da hizmet vermesini beklemekteyiz.

MEZARLIĞIMIZ KOMPLE YENİDEN DÜZENLENDİ

Bu 3 ana projemizin yanı sıra Küçükbalıklı mahallemizde yine birçok hizmetin yapılmasını sağladık. Küçükbalıklı Mezarlığımızda çok güzel bir giriş kapısının yanı sıra, mezarlık içi düzenlemelerini, yürüyüş yollarını ve 430 metre su hattını tekrardan çekerek Mezarlığımızın ortasına da bir çeşme koyduk. Daha önceleri insanlarımız sadece girişteki çeşmeden su doldurup arka taraflara kendi mezarlarına su taşımak zorunda kalıyorlardı. Görmüş olduğunuz bu mezarlık biz göreve geldiğimizde pislik içerisindeydi, şuan ki durumunu işte sizler de gözlerinizle görmektesiniz.

HATİCE SALİH İLKÖĞRETİM OKULU’MUZU BOYUYORUZ

Bunun yanı sıra Hatice Salih İlköğretim Okulu’muzun 2800 metrekarelik dışı ve içi boyamalarını komple Muhtarlığımız tarafından, Küçükbalıklı'daki işadamlarımız ile birlikte daha temiz bir okulda çocuklarımız okusunlar diye destek sağlamaktayız. Boyalarını Osmangazi Belediyemiz, işçiliğini ise bizler karşılıyoruz.

Trafiği yüzde 60 oranında rahatlattık

Yüzde 60 oranında trafiğini rahatlattığımız Küçükbalıklı meydanında Okul Caddesi'nde Merkez Camii’mizin hemen sırasında UKOME kararıyla yolu ikiye bölecek şekilde dubaları döşettik ve böylelikle sağlı sollu parklanmayı önledik. Bu gerçekten yoldaki ulaşımın sağlanması açısından çok güzel oldu. Ayrıca yine UKOME kararıyla Küçükbalıklı Caddesi, Muhtarlığın önü, mavi düğün salonuna kadar tek yön yukarı gidiş şeklinde karar alındı, aşağıya geliş bu yolda kapatıldı. Elbette bu uygulama trafikteki rahatlamayı daha da fazla arttıracak. Bu kararın bir hafta içerisinde uygulanmasını bekliyoruz.

BANKAMATİĞİMİZİ DIŞARIYA ALDIK

Küçükbalıklı merkezdeki PTT Bank’ın  dışarıda bankamatiği olmadığı için birçok sıkıntı yaşanıyordu yoğun istek doğrultusunda yapmış olduğumuz girişimler karşılığını buldu ve sizinde  görmüş olduğunuz gibi çalışma burada başlatıldı, bundan sonra PTT Bank kapalı olduğunda bile  değerli vatandaşlarımız buradan gelip dışarıdaki bankamatikten  hizmet alabilecekler.

HALKIMA SELAMLARIMI İLETİYORUM

Daha buna benzer birçok çalışmalarıma gerçekleştirdik ve gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlarımızdan almış olduğumuz oylar bizi elbette güçlü kılmaktadır ve bizde bu doğrultuda çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Son olarak başta Küçükbalıklı'da yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere Bursa'da yaşayan bütün hemşirelerimize, bütün vatandaşlarıma buradan sağlık, sıhhat, afiyet ve mutluluklar diliyorum. Diyerek sözlerini tamamladı.

GAYRETİNE TANIĞIM

Türkiye'ye örnek olabilecek proje polis merkezini, Avrupa'nın ikinci Türkiye'nin birincisi olan atletizm sahasını ve yine Ulu Camii ve Mihraplı Camii'nden sonra protokol anlamında da hizmet verebilecek, tam teşekküllü bir külliyeyi andıran Refika Hatun Camii’sinin yanı sıra daha birçok hizmetin Küçükbalıklı’ya gelmesini sağlayan ve bu manada Anadolu'daki birçok ilçe merkezini dahi kıskandıran bu hizmetlerin birebir Küçükbalıklı’ya gelmesiyle ilgili yoğun gayret ve çabasına yakından tanık olduğum değerli muhtarım Cemil Aksu’ya bundan sonraki çalışmalarında da başarılarının devamını diliyorum.