GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-02-2020 00:39   Güncelleme : 03-02-2020 00:39

Köyümüze yakışır meydan istiyoruz

Osmangazi'nin yemyeşil doğası, temiz havasıyla meşhur Uluçam Köyünün başarılı muhtarı Kamil Almaz ile birçok konuyu ele aldığımız keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Köyümüze yakışır meydan istiyoruz
Özkan YILDIRIM
• Sizi tanıyarak röportajımıza başlayalım Sayın Muhtarım 
Elbette, teşekkürler. Köyümüze kadar gelip bizlerle röportaj yaptığınız için öncelikle teşekkürlerimi iletmek isterim. Ben Kamil Almaz, Uluçam Köyü muhtarıyım. 1966 yılında bu köyde doğdum. Bir çok görevde bulundum 1 dönem azalık yaptım, köyümüzün camisini yaptırırken de bir çok görev aldım, edindiğim tecrübe ve birikimleri köyümüze yansıtmak maksadıyla muhtar adayı oldum. Benimle birlikte Bursa’da uzun zamandır yaşayan bir arkadaşımızda aday oldu, sonuçta vatandaşımız bizi tercih etti. Değerli mahalle sakinlerimize bu konuyla ilgili de teşekkürlerimi iletmek isterim.
 
MANGAL KÖMÜRÜ EN BÜYÜK GEÇİM KAYNAĞI..
Yaz kış yaşayan nüfus değişiyor burada. 55 hanemiz var. Şu an nüfus 130 civarı, yazın 180-200 oluyor. Hatta daha da fazla olabiliyor. Mevsimsel nüfus değişkenlik gösteriyor. 10 sene öncesine kadar buralarda genel olarak halkımız tarımla geçimini sağlıyordu. Çilek, kiraz, fasulye, mısır ve daha birçok çeşidimiz vardı. Fakat 10 sene öncesinde çilek  vesaire diğer ürünler para yapmadığından insanlar çekildi bu işlerden. Şu anda en büyük geçim kaynağımız mangal kömürü, biraz tabii yine hayvancılık da devam ediyor. Son zamanlarda, yine son 5-10 senedir insanlarımız cevize gönderdiler. Gördüğünüz gibi köyümüzün arazisi genelde bayır olduğundan tabi bu şekilde , insanlarımız  geçimini  sağlamaktadırlar. Köyümüzün sonuçta yüzde doksanı emekli ve gencimiz  maalesef yok.
 
•     Peki Muhtarım Uluçam’da ne gibi eksiklikler var nelerin olmasını istiyorsunuz?
DÜĞÜN SALONU, KÖY MEYDANI..
En büyük sıkıntı düğün Salonu, bu konu ile ilgili belediyemizden söz aldık, inşallah bunu hayata geçirecekler. Çünkü burada düğünler iyi oluyor, eğlenceli oluyor ama işte görmüş olduğunuz gibi köy meydanı  olmadığından bu muhtarlığın önünde yapılmak zorunda kalınıyor, mecburen   bu yol kapandığından aşağı mahalleye geçiş olmuyor hem kadınlar hem erkekler bu konuda büyük sıkıntı yaşıyor. O yüzden de bu sıkıntılarımızı dile getirdiğimizden belediyemiz sağ olsun salonun  yapılacağı ile ilgili söz verdiler,  programa aldılar. Bu bağlamda da onlara buradan teşekkür etmek istiyorum.
 
1 hisseyi aldık 2 hisse sıkıntılı
Köyümüzün meydanının olmaması büyük eksiklik bu manada tam meydanın orada 3 hissenin olduğu bir arazinin 1 hissesini arazi sahibinden almış olmamıza rağmen diğer iki arkadaşımız da maalesef sıkıntı yaşamaktayız. İşte fotoğraflarda da görmüş olduğunuz gibi inşallah diğer iki arkadaşın da ikna edilmesi neticesinde köyümüz, köyümüz insanı, güzel bir meydan kazanmış olacak. Bu konuyla ilgili biz birçok girişimde bulunduk ama maalesef bu iki yer sahibi  arkadaşlarımızı ikna edemedik. Sonuçta biz kendimiz için bir şey istemiyoruz, köyümüz için istiyoruz ve bu bağlamda ayrıca bu sıkıntının  devam etmesi durumunda belediye başkanımızdan da bu konuyu gidermesi ile ilgili destek beklediğimizi ayrıca  eklemek  istiyorum. Sonuçta biz köyümüzün idarecileri olarak buradaki bir hisseyi hallettik diğer iki hisseyi de alacağız yine biz köyümüzün idarecileri olarak ama maalesef ikna edemiyoruz , hiç kimseden para istemiyoruz sadece işte dediğim gibi bu hisseleri alarak köyümüze böyle bir meydan kazandırmak istiyoruz. Buranın alınması durumunda Meydan aşağı-yukarı 500 metrekare olacak. Hatta buradaki arkadaşların isimlerini de bu Meydana isim olarak verelim dedik ama yine de bu arkadaşlarımızı ikna edemedik. Diğer bir ihtiyacımız ise köyümüzün 3 noktasında foseptik çukurları olması. Buraları şahıs yerleri, belediye yokken o zamanlar özel İdare yaptı buraları, şimdi vatandaşlarda buraları kendi yerlerinden kaldırmak istiyor. Bunlarla ilgili birçok kereler girişimde bulunuldu, eski dönemlerde bile ama maalesef hallolmadı. Mutlaka buraların kalkması lazım, yazın çok koku yapıyor, sinek yapıyor. İki kere ekip geldi, incelediler sağ olsunlar  “yapacağız” dediler ama maalesef daha hayata geçmedi. Yakınımızdaki komşu köy Dağakça’nında  böyle bir sıkıntısı vardı orada 7 kilometrelik hat üzerinden çekilerek yol boyuna indirildi sorun giderildi. Bizim burada o kadar da uzun değil işte aşağı-yukarı 3 kilometrelik bir yer var ve bu sıkıntının da bir  şekilde halledilmesini bekliyoruz.
•     İlk aday olduğunuzda sizi  seçerek muhtar olmamızı sağlayan, Uluçam  Mahallesi sakinlerine neler söylemek istersiniz?
Bana  oy veren ,vermeyen  bütün köyün muhtarıyım artık.  9 - 10 ay kadar oldu muhtar olduğum, elimizden geldiğince hizmetlerin gelmesi yönünde girişimlerde bulunuyoruz. Çevremizde bulunan bütün köylerin köy meydanları tamamlandı ama maalesef bizim köyümüzde meydan yok, büyük bir sıkıntı bu. Bunu  halletmek için uğraşıyoruz elimizden geldiğince. Bu bağlamda köy halkımız da bizim yanımızda. Bilhassa bu konuda Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’dan destek bekliyoruz köyümüzün meydana kavuşmasıyla ilgili yardımlarını bekliyoruz. Dediğim gibi meydandaki arazinin 1 hissesini aldık, 2 hissenin alımı ile ilgili sıkıntı yaşıyoruz. Buraları  alıp  ödemelerini yapmak istiyoruz ama maalesef ikna edemiyoruz. Bu bağlamda Mustafa Dündar başkanımızdan siyasi destek bekliyoruz. Son olarak başta Uluçam Mahallesi sakinleri olmak üzere bütün Bursalılara  sağlık, sıhhat, afiyet ve esenlikler diliyorum.