GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-03-2020 08:24   Güncelleme : 25-03-2020 00:43

Konyalıların ‘Koca’man gururu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nınyanında olduklarını belirten gurbetteki Konyalılar, hemşerileri ile gururlandıklarını belirttiler.Üç Dernek başkanı tek yürek olup, "Sağlık bakanı hemşerimiz Fahrettin Koca’yla gurur duyuyoruz" açıklamasında bulundular.

Konyalıların ‘Koca’man gururu

Ufuk IRGAŞ

Ortak projelere imza atan ve Bursa'da faaliyet gösteren Konya ve Karaman Yöresi Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Dernek Başkanı Hakkı Sarıtaş, Bursa Konyalılar Yöresi Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Dernek Başkanı Musa Bozkurt ile El ele verdikleri Yalova Konyalılar Kültür Sanat Turizm ve Eğitim Derneği eski Başkanı Cemal Bilici yaptıkları ortak açıklamada Çin'de Başlayıp ülkemizi de içine alan ve dünyayı işgal eden koronavirüse karşı aldığı tedbirlerle ülkemiz insanının takdir ve alkışını alan hemşerileri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nınyanında olduklarını belirttiler. Üç Dernek başkanı tek yürek olup, "Sağlık bakanı Hemşerilerimiz Fahrettin Kocayla gurur duyuyoruz" açıklamasında bulundular.

GÖNÜL İŞİNE KATKIDA BULUNUYORUZ

59. Sağlık bakanımız Konyalı Fahrettin Koca geçtiğimiz aylarda Yalova Konyalılar Derneği’nin düzenlediği toplantısına katılmış, hemşerileriyle hasret giderip ülke sorunlarını içine alan bir söyleşide bulunmuştu. Akdağlar Etli Ekmek Salonu’nda gerçekleştirilen ikramlı buluşmada Konya Yalovalılar eski Dernek Başkanı Cemal Bilici yaptığı konuşmada "Sayın bakanım, dernek başkanlarım ile sevgili Konyalı hemşerilerim bizi kırmayarak davetimize icabet ettiğiniz için derneğimiz adına hepinize hoş geldiniz şeref verdiniz demek istiyorum. Derneğimiz beş yıl önce kurulmuş ve geçen süre içinde de sayısız ve kalıcı etkinliklere imza atmıştır. Bizler dernekçiliğin bir gönül işi olduğu bilinci ile hareket ederek çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Dernekçilik ciddi bir sorumluluk bilinci, çalışkanlık ve özveri gerektirir. Bir derneği diğer derneklerden farklı kılan derneğin çalışmalarıdır. Derneği kurması kolay ama yaşatması zordur bilinci ile hareket etmekteyiz. Burada yaşayan hemşerilerimizin sorunlarına çözüm getirmek için uğraş vermekteyiz. Doyduğumuz yerle doğduğumuz yer arasında kültür köprüsü kurmak ve memleket gezileri düzenlemek okuyan üniversite öğrencilerimize burs gibi temin etmek gibi kalıcı faaliyetlerde bulunmaktayız"şeklinde bir konuşma yapmıştı. Bakan Koca da dernek başkan ve yönetimi ile hemşerilerine teşekkür etmişti.

Fahrettin Koca kimdir?

Fahrettin Koca, 2 Ocak 1965'te Konya'nın Kulu ilçesine bağlı Ömeranlı mahallesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Konya’da, liseyi Bursa Erkek Lisesi'nde bitirdi. İstanbul Tıp Fakültesi'ni 1988'de tamamlayarak TIP doktoru unvanını aldı. İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda tamamlayarak 1995'te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu. Çeşitli sağlık kurumlarında hekimlik ve medikal direktörlük görevlerinde bulundu. Kurucu başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı (TESA) tarafından 2009 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesi'nin mütevelli heyeti başkanlığını yürüttü.Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyelikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcısı, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği'nin Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanı’dır.2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu ile kabul edilen değişiklikler neticesinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasası gereği yapılan 2018 Türkiye genel seçimleri sonrasında tarihinde ilk kez tamamı TBMM üyesi olmayan kişilerden oluşan Bakanlar Kurulu’na, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bakanı olarak atanmıştır. 10 Temmuz 2018 günü yemin ederek göreve başlamıştır.