Advert

KONSERVEDEN ÖLMEYİN

Evde bilinçsizce hazırlanan konserve gıdalar için ölümcül bir zehirlenme türü olan ‘Botulismus’ uyarısı yapıldı.

KONSERVEDEN ÖLMEYİN

Yaz aylarının bitimiyle birlikte pek çok kişi meyve ve sebzeleri mevsim haricinde de tüketmek istediği için geleneksel yöntemlere başvurarak evlerde konserve yapmayı tercih ediyor. Her gıdanın bilinçli bir şekilde işlem görmesi gerektiğini belirten Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ruhan Aşkın Uzel, konserve hazırlanırken yapılan bilinçsiz işlemlerin, ölümcül bir zehirlenme türü olan botulismus vakasına neden olabileceği uyarısında bulundu. 
BASINÇ VE SICAĞA DAYANIKLI
Dr. Ruhan Aşkın Uzel, “Botulismus zehirlenmesine ‘clostridium botulinum’ adı verilen bir bakterinin toksini neden oluyor. Clostridium botulinum, basınç ve sıcaklığa dayanımı yüksek olan dirençli bir mikroorganizma. Bu nedenle ev imkanlarıyla yok edilmesi mümkün olmayabilir. Konservenin tüketilmesini takiben 12 ila 72 saat sonra şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma, görmede bozukluk, kaslarda güçsüzlük gibi şikayetler ile kendini gösteriyor. En kısa zamanda, en yakın hastaneye başvurmak gerekli” dedi. 
ŞEKLİ BOZULMUŞ KAPAKLARA DİKKAT!
Dr. Uzel, tüketicilerin uyması gereken hijyen koşullarını şöyle anlattı: “Özellikle sebze türü gıdaların kurutulması ya da dondurularak tüketilmesi gibi alternatif metotlar denenmeli. Evde hazırlanması tercih edilen konserveler için cam kavanozlar kullanılmalı, plastik ambalajlar kullanılıyorsa mutlaka onaylı malzeme olmasına dikkat edilmeli. Ayrıca, şekli bozulmuş ve paslı olan kapaklar kesinlikli kullanılmamalı. Kapaklar en az 15-20 dakika kaynatılmalı ve her kullanımda yenilenmeli. Gıdalar, asitlik derecesine uygun olan sıcaklık ve süre kombinasyonunda pişirilmeli. Kavanozda kapakta şişkinlik ve sızıntı olmamalı. Dışa doğru bombe şeklinde şişme yapan, tat, renk ve koku bakımından kötü olan konservelerin tüketilmemesi gerekir.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500