BURSA
Giriş Tarihi : 24-07-2019 10:24   Güncelleme : 24-07-2019 10:24

Kocayayla'nın gözdesi Alpagut

Alpagut Federasyonu yönetimi, geçtiğimiz hafta sonu Kocayayla’da gerçekleştirilen 4. Geleneksel Ata Sporları programına damga vurdu.

Kocayayla'nın gözdesi Alpagut

Mustafa TANITAN

Yaklaşık bin yıl önce Orta Asya’da atalarımız tarafından başlatılan ve Azerbaycan’ın geleneksel spor dallarının başında gelen (Turan Savaş Sanatları) ülkemizde kurulan Alpagut Federasyonu tarafından temsil edilmektedir. 81 ilde temsilciliklerin atanması konusunda çalışmaların son safhaya geldiğini belirten Federasyon Başkanı ve MHP Bursa İl Başkan Yardımcısı Cemal Ersoy, “Bizim de ata sporumuz olarak kabul ettiğimiz bu spor dalında ilk resmi ve uluslar arası sınavımızı geçen yıl Kasım ayında Azerbaycan’da 18 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen dünya şampiyonasında vermiştik. Bu şampiyonada Ülkemizi Metin Karadeniz’in başkanlığını yaptığı ve Yeşil semtinde faaliyet gösteren SABADİKO Spor Kulübü temsil etmiş ve ilk sınavında 19 madalya kazanarak dünya ikincisi olmuştu” dedi. Cemal Ersoy'un başkanlığını yaptığı ve merkezi Bursa’da bulunan Alpagut Federasyonu Türkiye Yönetimi (Turan Savaş Sanatları) geçtiğimiz hafta sonu Kocayayla’da gerçekleştirilen 4. Geleneksel Ata Sporları etkinliğine de katıldı. 

ATA SPORUMUZ 
Keles Kocayayla’da bu sene 4.’sü gerçekleştirilen ata sporları etkinliğine katılan Türkiye Alpagut Dövüş Sporları Federasyonu Başkanı Cemal Ersoy ve yönetim kurulu ile Dünya Alpagut Federasyonu Başkanı Vasif Namazov (Kutsan) Dünya Alpagut Federasyon Üyesi Turan Oyunları Başkanı Ferid Alizade, Türkiye Alpagut Dövüş Sanatları As Başkanı Yüksel Aslan ve Türkiye Alpagut dövüş sanatları Federasyonu Genel Sekreteri Salim Çam’ın nezaretinde sporcuların Kocayayla’da gerçekleştirdiği gösteri etkinliği nefesleri kesti. Gösteriyi eski Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, DAĞDER eski Genel Başkanı Prof Dr. Ali Kaya Orhaneli Belediye eski Başkanı İrfan Tatlıoğlu, Orhaneli Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan ve Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin izledi. Katılımcılar hayretle izledikleri gösterinin ardından, “Böyle bir spor dalının varlığından ve merkezinin Bursa’da olduğundan haberlerinin olmadığını ve bundan sonra destek vereceklerini söylediler. Federasyon başkanı Cemal Ersoy da gösteri sırasında yaptığı açıklamada “Azerbaycan’dan aldığım bilgilere göre Türk'ün asıl ata sporu Alpagut imiş. Judo, Karate, Teakwando ve güreşi kapsayan bu sporu Türkler benimsememiş ve yağlı güreşe yönelmiş. Ben buradan yetkililere bu spora önem verip gereken desteği vermelerini istirham ediyorum” ifadelerini kullandı.