Advert

KIŞ SAATİ, BEKLENEN FAYDAYI SAĞLAMADI

Hükümetin tasarruf amacıyla yaz saatinde kalma ısrarının israfa neden olduğunu iddia eden EMO Bursa Şube Başkanı Remzi Çınar, gün doğmadan işe ya da okula gitmek için kalkan ailelerin daha fazla elektrik tükettiğini kaydederek, “Derhal yaz saati uygulamasından vazgeçilmelidir” dedi.

KIŞ SAATİ, BEKLENEN FAYDAYI SAĞLAMADI

 

Ali Eşref UZUNDERE

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Bursa Şube Başkanı Remzi Çınar, hükümetin yaz saati uygulamasını kalıcılaştırarak kış saatinden vazgeçmesinin ‘tasarruf’ değil, enerji tüketiminde ‘israfa’ yol açtığını ileri sürdü. Düzenlediği basın toplantısında 5 yılın kasım ayı elektrik tüketim ve üretim verilerini karşılaştırarak değerlendiren EMO Bursa Şube Başkanı Remzi Çınar, geçmiş yıllarda olduğu gibi 30 Ekim 2016 tarihinde kış saati uygulamasına geçilmemesi nedeniyle kasım ayında ekonomideki yavaşlama, mevsim sıcaklıklarının normal seyretmesine rağmen elektrik tüketiminde artış yaşandığını söyledi.

REKOR ARTIŞ

EMO Bursa Şube Başkanı Çınar, Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin (TEİAŞ) elektrik tüketim istatistikleri temel alınarak Elektrik Mühendisleri Odası tarafından yapılan çalışmaya göre, kış saati uygulamasından vazgeçilmesinin ‘tasarruf’ sağlamadığı gibi tüketimi artırıcı bir etki yarattığını dile getirdi. Çınar, son beş yılın kasım ayı tüketimlerine bakıldığında, bu yıl ilk kez elektrik tüketiminin geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 6,5 düzeyinde rekor artışla 22,7 milyar kilovat saate ulaştığını kaydederek, şunları söyledi: “Kasım ayı elektrik tüketimi; 2015 yılında 21,3 milyar, 2014 yılında 21 milyar, 2013 yılında 20 milyar, 2012 yılında ise 20,3 milyar kilovat saat düzeyinde bulunuyordu. Bu yılın kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 rekor artış gösteren tüketim, geçen yıl kasım ayında yalnızca yüzde 1,35 artmıştı. TEİAŞ’ın elektrik tüketim istatistikleri verilerine göre, 2015 yılı ocak-ekim aylarında 221,2 milyar kilovat/saat olan elektrik tüketimi, bu yılın aynı döneminde 227 milyar kilovat/saat ile yüzde 2,63 artış göstermişti. Kasım ayı tüketimiyle bu yıl yaşanan artış yüzde 4.09’a yükseldi.”

EKONOMİ DURGUN

Henüz kasım ayına ilişkin sanayi ve büyüme rakamları açıklanmamış olmakla birlikte bu yılın 3. çeyrek verilerinin ekonomide durgunluk ve gerileme yaşandığını gösterdiğini ifade eden Remzi Çınar, “TÜİK hesaplama yöntemini değiştirdiği için, olduğundan daha yüksek görünen Gayrisafi Yurtiçi Hâsıla bile geçen yılın 3. çeyreğine göre, yüzde 1,8 küçüldü. Bu eğilimin yılın son çeyreğinde de sürmesi bekleniyor” diye konuştu.

SANAYİ ÜRETİMİ İLE AÇIKLANAMAZ

Geçen yıl kasım ayında tasfiye edilen ve kapanan şirket sayısı 3 bin 337 iken, bu yıl 4 bin 234’e yükselmesine rağmen, imalat sanayi kapasite kullanım oranlarına bakıldığında bu yılın kasım ayında bir düşüş olmamakla birlikte ciddi bir artıştan da söz edilmediğini aktaran EMO Başkanı Çınar, “Açılan şirket, kooperatif ve gerçek kişi ticaret işletmelerine bakıldığında da, geçen yıl kasım ayında 8 bin 915 olan sayı, bu yılın aynı ayında 9 bin 21 oldu. Dolayısıyla elektrik tüketiminde kasım ayında gerçekleşen artışın sanayi üretimi ile açıklanması da mümkün değildir” dedi.

KAMU YARARI GÖZETİLMELİ

Tüm bu verilerin, hükümetin yaz saati uygulamasını kalıcılaştırıp, kış saatini kaldırmasıyla özellikle elektrik tüketiminin yoğun olduğu İstanbul, Ankara, Kocaeli, İzmir ve Bursa gibi büyük illerde sabah okula ve işe gitmek için gün doğmadan kalkılmak zorunda kalınmasının hane tüketimlerini artırdığını ileri süren EMO Başkanı Çınar, şunları söyledi: “Hükümet; yurttaşlara sıkıntı veren, dış dünyayla iletişim açısından sorunlar yaratan, trafik kazalarında artışa neden olduğu belirtilen, elektrik tüketiminde tasarruf değil, israf yaratan bu uygulamadan bir an önce vazgeçmelidir. Enerji Bakanlığı’nın gereksiz ısrarı nedeniyle zor durumda kalan kurumlar, kendileri çözüm üretmeye çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Kişilerin ya da kurumların gereksiz ısrarları ya da elektrik şirketlerine para kazandırmak için değil, kamu yararı kapsamında düzenlemeler yapması zorunludur.”

 

 

---------------------------GÖMME---

Tehlike büyük

Doğalgaz sıkıntısı nedeniyle BOTAŞ’ın elektrik üreten santrallere gaz verememesi, bu santrallerin devre dışı kalması sonucunda, kasım ayında yüzde 37,9 olan elektrik üretimindeki doğalgazın payının aralık ayında yüzde 31,4’e düştüğünü bildiren Çınar, şöyle konuştu: “Elektrik fiyatları ise 22 Aralık 2016 saat 17.00 itibarıyla 1 megavat saat başına 1169,55 lira ile fahiş bir düzeye çıktı. 23 Aralık 2016 için verilen fiyatlar ise bu düzeyi de aşarak, saat 14.00 itibarıyla 1899,99 liraya tırmandı. Türkiye hem elektriğin pahalılaşması hem de elektrik ihtiyacının karşılanamaması riskiyle karşı karşıya… Hükümetin derhal yaz saati uygulamasından vazgeçmesi; elektrik üretim ve tüketiminde, doğalgaz alımı ve dağıtımında kamusal bir planlamayı sağlayacak şekilde inisiyatif alması gerekmektedir.”

 

 

----------------------------GÖMME---

Fatura halka kesiliyor

 

Hükümetin enerji politikasını “enerjide dışa bağımlılığın azaltılması ve ‘yenilenebilir enerjiyi destekleme’ söylemine karşın dışa bağımlılığın ve fosil yakıt egemenliğinin artmasını sağladı” şeklinde eleştiren Çınar, şöyle konuştu: “2002'den bugüne, elektrik üretimi iki kat arttı. Ancak birincil enerji arzında yerli kaynakların payı yüzde 31,6'dan yüzde 24'e geriledi. Enerjide dışa bağımlılık oranı yüzde 76’ya ulaştı. Petrol, doğalgaz ve taş kömürü ithalatına ödenen faturalar da çok yükseldi. Enerjide kamu varlığı hızla sona erdirilirken, elektrik satış tarifelerinde yapılan değişikliklerle, özel tekellerin kârı artırılıyor. Dövizle borçlanan elektrik şirketlerinin içinde bulunduğu mali açmazı tüketim üzerinden kullanıcıların sırtına yıkan anlayış terk edilmelidir. Plansızlığın faturası halka yıkılmamalıdır. Elektrik Mühendisleri Odası, elektrik üretim ve dağıtımının kamu yararına, ucuz ve güvenli olarak sunulabilmesi için kamulaştırma yapılmasını zorunlu görmektedir.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500