Advert

Kimsenin üzerine basarak siyaset yapmam

9 Şubat’taki CHP Bursa İl Kongresi’nde yeniden aday olan mevcut CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş, Mustafa Bozbey’in küçük bir farkla kaybettiği yerel seçim süreci sonrasında kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt verdi: “Arkadaşlarımızın üzerine basarak siyaset yapmak istemiyorum. Onlar benim üzerime basabilirler hiç problem değil, benim bunu taşırım. Taşımamın sebebi de toplumsal faydadır, Cumhuriyet Halk Partisi’nin geleceğidir ve bu ülkenin geleceğidir.”

Kimsenin üzerine basarak siyaset yapmam

Özlem ATAÇ 
Bursa’da CHP İl Kongresi yaklaşırken yeniden adaylığını açıklayan mevcut CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş, beraberindeki heyetle gazetemizi ziyaret etti. Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Ahmet Kundakcı ve Köşe Yazarımız Osman Gürçay tarafından karşılanan Hüseyin Akkuş, “Yerel seçim sürecini iyi yürütmedi” eleştirilerine cevap verdi. “Cumhuriyet Halk Partisi’nin herkesi kucaklayan anlayışını doğru tahlil etmek gerekiyor” diyen Akkuş, “Bizim 11 bütün şehirde 21 ilde belediye başkanlarımız kazandı. Biz Türkiye’yi yönetmeye talip olan bir siyasal anlayışla yönetiyoruz. Bunun içinde arkadaşlarımızla birlikte bunun üzerinden Bursa’da olmak istiyoruz. Biz milletvekili ve belediye başkanları seçiminde yüzde 32’yi aştık mı, aşamadık. Yüzde 23’ten yüzde 47’ye çıkan bir Cumhuriyet Halk Partisi var, millet ittifakı var, siyaset yapma şekli değişen bir Türkiye var ve bu Türkiye içinde kendini doğru konumlandırmış bir Cumhuriyet Halk Partisi var. Bunları görmeden siyaset türetmek mümkün değil” dedi. 

“TEK BAŞIMA ÇALIŞMADIM”
CHP Bursa İl Başkanlığı’na adaylıklarını açıklayan kişilerin eleştirilerine cevap veren Akkuş, “Aday arkadaşların söylediklerini, söylemek istediklerini bilen biriyim. Aday arkadaşlarımızın üzerine basarak olumsuzluk olmasını istemiyorum. 10 aylık bir süre beraber çalıştık, 14 aydır da dışarıda olan arkadaşlarımız söz konusu. 10 aylık süre içerisinde bu arkadaşlarımızın, benim tek başıma siyaset yaptığımı söyleyen arkadaşlarımızın tek başıma siyaset yapmadığımı gösteren birçok neden var. Arkadaşlarımız da bunları bilirler. Arkadaşlarımızın üzerine basarak siyaset yapmak istemiyorum. Onlar benim üzerime basabilirler hiç problem değil, ben bunu taşırım. Taşımamın sebebi de toplumsal faydadır, Cumhuriyet Halk Partisi’nin geleceğidir ve bu ülkenin geleceğidir. Ben bunu kaldırırım” diye konuştu. 

“BÜYÜKŞEHİR’E ADAY OLMAK İSTEDİM”
“Ben stratejiyi doğru yönettiğimi düşünenlerdenim” diyen Hüseyin Akkuş, şöyle devam etti: “Bu stratejiyi oluştururken kendi başıma yapmadım, Genel Merkez’in ilk kez Türkiye’de Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nın yaşandığı bir süreçte Türkiye’nin bütünlüğünü ilgilendiren bir süreçte, zaman zaman kendi başıma değil, yukarıyla olan ilişkilerimi koyarak, aşağısını da dengeyi tutarak yol gitmeye çalıştım. Bana bu süreçte tek başına siyaset yapıyorsun demek çok çok aptallıktır. Sorumluluk verilebilir, ben büyükşehir belediye başkanı adayı olabilirdim, böyle bir ihtimal vardı. Bu bir stratejidir, stratejinin ötesinde ben genel başkanımla konuştum genel başkanım bana büyükşehirde adayınız var mı dediği zaman, ben adayım dedim. Dedim ki genel başkanıma ancak bu süreçte Sayın Bozbey’le bana müsaade et görüşeyim. Ben il başkanıyım, ben büyükşehir’e aday olurum, belediye başkanlığı yaptım, belediyenin ne olduğunu biliyorum ve partimi asla adaysız bırakmam ya da kötü bir adayla bırakmam. Ben aday olmak istedim ama Büyükşehir’e…” 

“BOZBEY ÖNEMLİ BİR FİGÜR”
Geçtiğimiz seçimde Cumhuriyet Halk Partisi olarak oy yüzdeliği konusunda büyük bir farkı ortaya çıkardıklarını belirten Hüseyin Akkuş, “Cumhuriyet Halk Partisi oyu yüzde 23’ten yüzde 47’ye çıktı, önemli ve bunu öncelikle önemseyeceğiz. Daha önce yüzde 30’larda başlayan mücadelemize şimdi yüzde 47’den başlayacağız. Sayın Bozbey, Cumhuriyet Halk Partisi ve Bursa için önemli bir figür, bunu da yok saymak söz konusu değil. Bozbey önemli bir figür, oy almamızda etken olmuştur, kimliğini de gücünü de yok sayacak biri değilim, benden de duymamışsınızdır. Ne içerde ne dışarıda Bozbey hakkında olumsuz bir cümle kullanmadım. Siyasette ve ticarette stratejiler önemlidir. Eğer stratejiyi doğru temeller üzerine oturtursan süreci doğru yönetirsin. Burada Bozbey’in ya da İl Başkanlığı’nın kusuru olduğunu düşünenlerden değilim. Her iki tarafta da hatalar olmuştur, bu görece bir kavram ve kişiye göre değişen bir kavram. Şimdi burada ana işlenmesi gereken Millet İttifakı yüzde 23’ten yüzde 47’ye çıktı. Ben bu yüzden bu süreçte Millet İttifakı’nın süreci doğru yönettiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500