BURSA
Giriş Tarihi : 11-01-2020 10:36   Güncelleme : 11-01-2020 10:56

Kararlıyız istiyoruz!

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi seçimleri yaklaşırken Çağdaş Mühendislerin adayları tanıtıldı. Tanıtım toplantısında konuşan Fikri Düşünceli, “Bizler yeni ve zorlu bir döneme girerken; emekten, halktan, barış ve kardeşlikten, meslek ve meslektaş çıkarlarından yana, çağdaş, Atatürkçü, laik, ilerici-devrimci, demokrat çizgimizi, yeni başarılar eşliğinde korumaya kararlıyız ve TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Yönetimine yeniden talibiz” dedi.

Kararlıyız istiyoruz!

Özlem ATAÇ 

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin 8 Şubat’ta yapılacak şube genel kurulu ve 9 Şubat’taki şube seçimleri yaklaşırken, ön seçimle belirlenen Çağdaş Mühendislerin adayları basın toplantısında tanıtıldı. Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB)’nde gerçekleştirilen basın toplantısında 17. Dönem Çağdaş Mühendisler adayları adına Fikri Düşünceli konuştu. Düşünceli, “Bizler yaptıklarımızın, yapacaklarımızın teminatı olarak 17. Dönem TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Yönetimine yeniden talibiz. Demokratik bir ortamda gerçekleştirilen ön seçimle belirlenen adaylar olarak bu zorlu göreve hazırız. Ülkemizin sanayileşmesi, demokratikleşmesi ve çağdaşlaşması için, gelecek nesillere çağdaş ve aydınlık bir gelecek bırakmak için, demokratik katılımcı bir anlayışa proje ve hedeflerimizi hep birlikte gerçekleştirmek için, önümüzdeki bu zorlu dönemden de, tüm üyelerimizin desteği ile birlikte ve dayanışma içerisinde başarılı bir şekilde çıkacağımıza inanıyoruz” dedi. 

SESLERİMİZ KISILMAK İSTENİYOR
“Bilindiği üzere iki yıllık dönemde, ülkemizde ve mesleğimizde önemli gelişmeler yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor” diyen Düşünceli,“Ülkemizde, sosyal,kültürel, ekonomik ve siyasal birçok alanda, içte dışta, ciddi sorunlar yaşanıyor. Bu sorunlar karşısında aciz kalan tek adam rejimi her geçen gün ülkemizi sonu belli olmayan bir karanlığa doğru sürüklüyor. Ülkemizde biçimsel demokrasi dahi rafa kaldırılmış sosyal devletin son kırıntıları da yok edilmiş durumundadır. Bu süreçte, sanayi ve tarımda da çözülme ve tasfiye hızlandırılıyor. Ülke yönetiminin yanlışlarının faturası daimi olarak halka çıkartılıyor, çalışma yaşamında güvencesiz çalışma biçimleri yaygınlaştırılıyor. İşsizlik, yoksulluk ve hak kayıpları meşrulaştırılıyor ve her türlü farklı düşünce bastırılmaya çalışılıyor. Doğal olarak, mesleğimiz, meslektaşlarımız, meslek örgütlerimiz ve üst birliğimiz TBMMOB’de, ülkemizdeki bu sıkıntılı süreçten payına düşeni almaktadır. Biz bir meslek odası olarak, bilimi, tekniği ve mühendisliğin uygulama alanlarını, ülkemizin gelişmesini ve kamu yararına sunmaya özen göstersek de yaşadığımız günler baskı, yasak ve yok sayma üzerine karanlık bir tabloda gelişiyor. Meslek odalarımızın yönetsel anlamda etkisizleştirilmesine yönelik bir dizi uygulama, siyasi iktidar eliyle gündeme getiriliyor. 65 yıldır bilimi ve tekniği kamu yararına kullanmak adına bağımsız kimliği ve seçilmiş demokratik kuralları ile meslek ve meslektaş düzleminde çalışan odalarımızın sesleri kısılmak isteniyor” ifadelerini kullandı. 

BİZİ DAĞITMAK İSTİYORLAR
Ağır çalışma koşullarına düşük ücretle çalıştırılan üyelerinin, iş bulamayan emekli meslektaşlarının oldukça sıkıntılı günler yaşadığına değinen Düşünceli, “Rant uğruna, kamu yararına kavramını yok eden siyasi iktidar, meslek odalarımızı da kendi yörüngesine sokmaya ve iktidarın dar çıkarlarına hizmet etmeye dönük, olağanüstü çaba gösteriyor. Siyasi iktidar, elindeki kamu gücünü, kamu yararına hareket eden örgütlüğümüzü dağıtmak için kullanmaya çalışıyor. Tüm bu olumsuz süreçten meslektaşlarımız da fazlasıyla etkilenmekte, işsizleştirme-işçileştirme uygulamaları altında ezilmekte ve giderek yoksullaştırmaktadır. Ağır çalışma koşullarına düşük ücretle çalıştırılan üyelerimiz, iş bulamayan emekli meslektaşlarımız oldukça sıkıntılı günler yaşamaktadır. İşte böylesine sorunlu, sıkıntılı bir dönemde şube olarak, bizler, ülkemize sahip çıkmaya, meslektaşlarımızın sorunlarının çözümüne yönelik politikalar üretmeye, ülke ve kent gündemine müdahil olmaya, kamusal hizmet ve kamusal denetim çalışmalarımızı sürdürmeye çalıştık” diye konuştu. 

NELER YAPILDI?
Bursa’da sanayi, ulaşım, hava kirliliği, karbonmonksit zehirlenmeleri gibi konularda raporlar hazırlanması ve paylaşılması adına faaliyette bulunduklarından bahseden Düşünceli, “Ankara’da gerçekleştirilen kaynak ve sanayi kongrelerinin düzenlenmesine destek verdik, MMO Kaynak ve Muayene Merkezi’ni kuruluşunu sağladık. Toplantı, seminer, panel, söyleşi, sosyal, kültürel, toplumsal etkinlikler düzenleme ve yer alma, üyelerimizin meslek gelişimine ve ara teknik eleman yetiştirmeye yönelik toplam 274 eğitim etkinliğinde yaklaşık 3.101 kişi eğitim, 1.303’ü proje denetimi olmak üzere, değişik konularda toplam 46.429 adet kamusal denetim sağladık. 100’e yakın UÜ MF Makine bölümü öğrencisine MMO KEMM bünyesinde staj yaptırılması onlarca öğrenciye staj yerinin ayarlanması konusunda yardımcı olduk” dedi. 
 

ZORLU GÖREVE HAZIRIZ
“Bizler Çağdaş Mühendisler olarak; yeni dönem, bir yandan mesleki onurumuzu ve örgütümüzü korumak;diğer yandan da üreten, kalkınan,sanayileşen, demokratikleşen, insanca, hakca bir yaşam ve barışın egemen olduğu bir Türkiye için, mücadele edeceğimiz bir dönem olacaktır”diyen Düşünceli şöyle devam etti: “Bizler, 65 yıllık tarihsel birikimimizin bize yüklediği sorumlulukla, yandaş bir kuruluş haline getirilme girişimimlerine karşı durmaya devam edeceğiz, aklın ve bilimin yol göstericiliğinden asla ayrılmayacağız. Bizler yeni ve zorlu bir döneme girerken, emekten, halktan, barış ve kardeşlikten, meslek ve meslektaş çıkarlarından yana, çağdaş, Atatürkçü, laik, ilerici-devrimci, demokrat çizgimizi, yeni başarılar eşliğinde korumaya kararlıyız. Bizler; insanları mutlu ve refah içinde yaşayan bilimsel ve kültürel atılımlarla, çağdaş dünyada yerini alan üreterek gelişen bağımsız bir ülkemiz olsun istiyoruz. Bizler yaptıklarımızın, yapacaklarımızın teminatı olarak 17. Dönem TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Yönetimine yeniden talibiz. Demokratik bir ortamda gerçekleştirilen ön seçimle belirlenen adaylar olarak bu zorlu göreve hazırız. Ülkemizin sanayileşmesi, demokratikleşmesi ve çağdaşlaşması için, gelecek nesillere çağdaş ve aydınlık bir gelecek bırakmak için, demokratik katılımcı bir anlayışa proje ve hedeflerimizi hep birlikte gerçekleştirmek için, önümüzdeki bu zorlu dönemden de, tüm üyelerimizin desteği ile birlikte ve dayanışma içerisinde başarılı bir şekilde çıkacağımıza inanıyoruz.”

YÖNETİM KURULUNDA KİMLER VAR?
Çağdaş Mühendisler’in MMO Bursa Şubesi 17. Dönem Yönetim Kurulu Adayları: Asıl üyeler; Fikri Düşünceli, Devrim Tutku Ateş, Feridun Tetik, A. İhsan Taşkınsel, D. Alpaslan Gürbüzer, Emine Kaya, Yasemin Yeşil. Yedek üyeler; Nuray Yılmaz Gültekin, Filiz Engin Tambova, Esengül Basut, Cengiz Heycan, Sunullah Kumru, Metin Sarıbal, İlker Ulaş Mollaoğlu.