Advert

Karacabey’de kurtuluş coşkusu

Karacabey’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü için ilçede 2 gün sürecek kapsamlı bir kutlama ve anma programı hazırlandı.

Karacabey’de kurtuluş coşkusu

Kurtuluş günü etkinlikleri kapsamında, ilk olarak 13 Eylül Cuma günü Harmanlı Mahallesi Tarım Lisesi bahçesinde, ilçede ilk kez Tarım Şenliği düzenlenecek. Öğleden sonra saat 14.30 itibariyle açılışı yapılacak törende, bölgede aktif çiftçilik yapan üreticiler verimli üretim gibi çeşitli kriterler göz önünde tutularak madalya ile ödüllendirilecek; ayrıca en genç ve en yaşlı çiftçiye de plaket takdim edilecek.  

YÖRESEL LEZZETLER SERGİLENECEK
Etkinliğin devamında ise kurulacak stantlarda, köydeki tarım ve hayvancılık faaliyetleri hakkında gelen misafirlere bilgiler aktarılacak. Bu stantlarda yöresel ürünler sergilenecek ve bazı üreticiler satış da yapabilecek. Etkinlik, Karacabey Belediyesi ve Harmanlı Mahallesi muhtarlığı iş birliği ile gerçekleştirilecek.Etkinliğin tarım odaklı oluşunun organizasyonun her noktasına yansıtılması planlanırken, gelen misafirlere kavun, karpuz, erik suyu ve salçalı ekmek gibi tamamen yöresel ürünlerden oluşan ikramlar sunulacak. Etkinlik kapsamında ayrıca, Bursa Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği ekibi de gelen misafirlere konser verecek. 

DEMİR DEDE’NİN HİKAYESİ
14 Eylül Karacabey’in Kurtuluş Günü’nde ise Cumhuriyet Alanı’nda saat 10.00’da kutlama ve anma etkinlikleri başlayacak. Bu yılki programda diğer yıllardan farklı olarak kurtuluş şehitleri adına Karacabey’in iki yakasından öğrenciler Türk bayrakları ile koşacak. 14 Eylül günü şehit edilen Taşlık Köyü şehitleri ile Canbalı Köprüsü’nün onarımında şehit olan askerleri anmak için düzenlenecek koşu, tören alanında son bulacak. Cumhuriyet Alanı’ndaki törenin sonunda ise 13 Eylül günü Yunan askerinin hain planını bozarken kendi şehit olan Kulakpınar Mahallesi’nden Kahraman Demir Dede’nin hikâyesi, tiyatro topluluğu tarafından canlandırma şeklinde gerçekleştirilecek. Karacabey Belediyesi tarafından kültür envanteri çalışmaları kapsamında keşfedilen Bakırköy Mahallesi’ndeki Arap Ali ve iki meçhul şehit için yapılan anıtın açılışı da 14 Eylül günü düzenlenecek törenle gerçekleştirilecek. Etkinlikte ayrıca, şehitler anısına etkinlik alanında pilav ve aşure ikramı da olacak.

İYİLİK DENİZİ PROJESİ 
Karacabey Belediyesi’nin kurtuluş günü etkinlikleri kapsamında bir diğer faaliyeti olarak İyilik Denizi Projesi hayat bulacak. Öğleden sonra 13.00 ile 15.00 saatleri arasından Sevgi Yolu üzeri Muhittin Tüydeş İş Merkezi’nin 3. katındaki belediye çok amaçlı salonunda, ilçe halkı ve öğrencilere “Gelecek Teknolojileri ve Teknoloji ile Evde Tasarruf” sunumu, “Geleceğim Benim Elimde” sunumu, Ebru Sanatı Atölyesi ve çocuklar için ekmek yapım atölyesi gerçekleştirilecek. Karacabey’in Kurtuluş Günü etkinlikleri, akşam namazı sonrası ilçeye adını veren Dayı Karaca Bey’in mezarının da bulunduğu İmaret Cami’nde, tüm şehitler için okutulacak Mevlid-i Şerif ile son bulacak. (Karacabey Belediyesi)

BAŞKAN ÖZKAN’DAN AÇIK DAVET
Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, bu yılki program kapsamında, 2 gün boyunca birbirinden anlamlı etkinlikler planladıklarını ifade ederek, “Karacabey’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü dolayısıyla hem çocuklar hem de yetişkinler için pek çok anlamlı etkinlik planlandı. Etkinlikler kapsamında bu yıl ilk kez, ilçemizde Tarım Şenliği de düzenlenecek ve Karacabey’deki tarım faaliyetleri ile yöresel lezzetler katılımcılara sunulacak. Etkinliklerimize tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500