BURSA
Giriş Tarihi : 06-01-2020 08:30   Güncelleme : 06-01-2020 08:30

'Kanepeci Amca'

Çeyrek asrı aşkındır mobilya sektöründe bilhassa kanepe üzerine güzel çalışmalar ortaya koyarak adından söz ettirmiş 'Kanepeci Amca'nın kurucusu ve sahibi Muzaffer Kırbaş ile başta kendi çalışmaları olmak üzere daha birçok konuyu masaya yatırdığımız güzel, kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

'Kanepeci Amca'
Özkan YILDIRIM
 
•      Muzaffer Bey, sektördeki çalışmalarınıza geçmeden önce sizi bir tanıyalım isterseniz?
Bize böylesine güzel bir fırsat tanıdığınız için ben de sizlere teşekkür etmek isterim. Ben Muzaffer Kırbaş, 1976 Bursa doğumluyum, Bursa’nın  yerlisiyim. Bu  mesleğe 27 sene kadar önce mobilya boyacılığı ile başladım. 7-8 sene mobilya boyacılığı yaptıktan sonra kanepe işine geçtim, yaklaşık 20 seneden beri de kanepe üreticiliği yapıyorum. Bu sektörde çalışmalarım çeyrek asrı geçti. Bir dönem günlük 70-80 tane kadar kanepe üretiyorduk, hem de sadece Bursa piyasasına. Yaklaşık şu son 4-5 sene de sektörde biraz düşüş var biraz yavaşlattık üretimi maalesef ve internet satışlarına da başladık bu arada. Bayağı büyük bir oranda internet satışı yapıyoruz. Çünkü artık herkes internet üzerinden alışveriş yapıyor ama biz direkt üreticiyiz ve direkt üretici olduğumuzdan fiyatlarımız da çok makul. Şu an kanepe, oturma grubu  ve masa sandalye grupları üretimi yapıyoruz.
 
500-600 LİRAYA KANEPE SATIYORUZ..
 
•     Peki Muzaffer bey bizlere kanepeleriniz başta olmak üzere, oturma gruplarıyla ilgili fiyat bilgisi verebilir misiniz?
Kanepelerimiz 500 lira ve 600 liraya var. Ayrıca oturma gruplarını da kanepelere göre 3 çarpı olarak düşünebilirsiniz. Yani 1800 liraya da oturma gruplarımız mevcut.
 
'KANEPECİ AMCA' İSMİ ÇOK ÇABUK BENİMSENDİ..
 
•     “Kanepeci Amca” adı nereden çıktı acaba Muzaffer Bey?  Çünkü çok ilgi çekici bu bağlamda çok dikkat çekici bir isim?
 
İnternet üzerinden satış yapmamız dolayısıyla dikkat çekici bir isim arayışına giriştik, tabi çeyrek asrı aşkındır bu sektörde olmamızdan ve belirli zamanlarda günde 100'e yakın kanepe üretimi yapmış olduğumuzdan dolayı “Kanepeci Amca” ismini makul gördük ama bazen tabi beni yaşlıda zannediyorlar amca dendiğinden,  karşı karşıya geldiğimizde pek amca gibi değilmişsiniz diyorlar, bu da tabi bizim müşterilerimizle gerçekleştirmiş olduğumuz diyaloglarda karşılaştığımız durumlardan  bazıları.
 
Ataevler’de showroom  açıyoruz
 
•     Peki Kanepeci Amca’nın gelecek hedeflerinde neler var? Bu konularla ilgili acaba bizlere ve okuyucularımıza ne tür bilgiler verebilirsiniz?
Aslında biz sadece kanepe üretimi yapmak istiyoruz. Diğer ürünlerden komple çıkmak istiyoruz, ama tabii kanepeye geçtiğimizde çok  değişik fiyat aralıkları , kanepe çeşitleri  olacak modellerimizi çoğaltacağız bunun çalışmalarını da  yapıyoruz zaten,  modellerimizi arttıracağız. Şu an sadece  Bursa içi satışlar  yapıyoruz. Bursa dışı satışlarımıza da başlayacağız. Ayrıca bu bağlamda eski dönemlerimizdeki  o  büyük günlük üretim rakamlarına ulaşmayı hatta geçmeyi hedefliyoruz. Bu bağlamda Ataevler Bölgesi'nde bir showroom arayışımız da var ,bunu  bu  ay içerisinde  inşallah hayata geçireceğiz bu tür hedeflerimiz var. İhracatla ilgili direkt yurtdışına satış yapmak durumunda iyi oluyor ama diğer bunun haricindeki çalışmalar ihracat yapan firmalara üretim  bağlantıları pek randımanlı olmuyor.
BİZİM KANEPELER PİYASADA 1200 LİRA..
Muzaffer Bey çok güzel konulara değindik çok güzel detayları okuyucularımızla paylaştık  son olarak neler eklemek isterseniz?
Şu anda Güneştepe Mahallesindeki mağazamızda çok uygun fiyatlara 500 liraya 600 liraya kanepe satışı gerçekleştiriyoruz. İnanın bizim üretmiş olduğumuz kanepeler piyasada 1000 liradan 1200 liradan satılıyor. Fakat biz daha önce söylemiş olduğum gibi sadece eski zamanlardaki gibi kanepe üretimine geçmek istiyoruz. Tekrardan yine günlük 70-80 kanepe üretimi gerçekleştirmek istiyoruz. Sade kanepeye geçmiş olmamız durumunda kalitemizi de arttıracağız, birçok kesime hitap edeceğiz, hem model çeşitliliğimiz  fazla olacak hem de görsel açıdan da çok cazip durumda olacak. Bu bağlamda  tabi Ataevler'de açmayı planladığımız 'showroom'un da çok  büyük önemi var sonuçta itibarıyla biz kanepe üretiminde üretici bir işletmeyiz ve bu avantajımızı yani fiyat avantajımızı da halkımızla paylaşmak istiyoruz. Hem Bursa içerisinden hem de ilçelerden gelerek bizden kanepe alan sonra kendi karlarını da ekleyip satan birçok işletme bulunmakta biz üreticiden halka satış perspektifi ile halkımıza kaliteli  olduğu kadar fiyat avantajlarını da sunmak istiyoruz. Bu bağlamda şu an Güneştepe mahallemizdeki  mağazamızda  ve Ocak ayı ile birlikte  Ataevler şubemizle de ayrıca hizmet vereceğimizi ve bütün vatandaşlarımızı mağazamıza showroom'umuza beklediğimizi  ayrıca eklemek istiyorum. Buradan herkese sevgilerimi selamlarımı gönderiyor, esenlikler diliyorum. Diyerek sözlerini tamamladı. Üreticiden halka satış perspektifiyle cazip fiyatlarla satış yapmanın yanı sıra  kalitesini de yüksek tutarak bu bağlamda Bursa'da hatırı sayılır bir üne kavuşmuş olan “Kanepeci Amca”nın kurucusu ve işletmecisi Sayın Muzaffer  Kırbaş'a  bizler de çalışmalarında başarılar diliyoruz.
 
İletişim Bilgileri:
Güneştepe Mahallesi,
 Yaman Caddesi     No: 37
Gsm: 0 546 608 68 81
Osmangazi/ Bursa