Advert

KALİTE ŞEHRİNDE KALİTEYE YOLCULUK

Bursa’da geçtiğimiz yıl boyunca “kalite” konuşuldu. Konuşulan kaliteyi Bursa’nın gündemine getirip, A’dan Z’ye Bursa’nın, Bursalının zihnine yaşamına yerleştirmek için büyük gayret ve çaba harcayan Uludağ Üniversitesi (UÜ) Öğretim üyesi ve Kalite Birliği (KALBİR) Başkanı Prof. Dr. Erkan Işığıçok’u gazetemize konuk ettik.

KALİTE ŞEHRİNDE  KALİTEYE YOLCULUK

 

Ali Eşref UZUNDERE

Bursa kamuoyu kendisini, gerek öğretim üyeliği, gerek STK’daki çalışmalarından ve gerekse Kalite Birliği Başkanı yaptığı TV programlarından tanısalar da, biz kendisine soralım dedik..

Prof. Dr. Erkan Işığıçok kimdir, kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Çok sevdiğim ve aşkla yaptığım üniversite öğretim üyeliği görevimin yanı sıra, kurucu üyesi olmaktan onur duyduğum Kalite Birliği’nin (KALBİR) 2013 yılından beri başkanlık görevini yürütüyorum.

Akademisyenliğim, yeminli mali müşavirliğimin yanı sıra köşe yazarlığı, çok sayıda sivil toplum kuruluşundaki çalışmaların ve bazı kişilik özelliklerim nedeniyle; hayalleri ve hedefleri olan bir insanım. Ayrıca, hayallerini hedeflere dönüştüren, daha sonra bu hedeflerini kovalayan ve hatta hedeflerini yorarak başarıya ulaşmaya çalışan bir bilim insanıyım. Kısacası, bir cümleyle kendimi tanımlamak istersem, insanların ve organizasyonların hayatlarına dokunan, bilimin ışığında onlarda farkındalık oluşturmaya çalışan bir kişiyim.

Kalite Birliği Derneği (KALBİR) hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kısa adı KALBİR olan Kalite Birliği’nin 2009 yılında kurulduğunu ifade eden Işığıçok,“KALBİR, Bursa’da çok sayıda “ilke” imza atan bir sivil toplum kuruluşudur. Derneğimizin logosunda 1502 ve 2009 olmak üzere, iki önemli tarih yer almaktadır. 1502 tarihi Bursa’nın kalite şehri olduğunun tescili niteliğindeki bir tarih, 2009 ise derneğimizin kuruluş tarihidir.

Kalite Birliği; insanlara, firmalara, kamu kurumlarına, özel kuruluşlara ve toplumun tüm kesimlerine dokunan ve onlarda “kalite” konusunda sosyal sorumluluk anlayışıyla farkındalık oluşturmaya ve iyileştirme yapmaya yönelik çalışan bir dernektir. KALBİR, milli kuruluşumuz olan TSE’den sonra, özellikle kalite şehri Bursa’da sosyal sorumluluk kategorisindeki en önemli kalite üssüdür” ifadelerini kullandı.

KALBİR’İN VİZYONU VE MİSYONU NEDİR?

KALBİR’inmisyonu; yaşam kalitesini bireyden başlayarak iyileştirmek, kalite bilincinin oluşmasına yönelik; Sosyal sorumluluk projeleri üretmek, uygulamak ve ülkemizin rekabet gücünü artırmaktır. Vizyonu ise, Kalite şehri Bursa’dan yola çıkarak; kuruluşumuzun ve kalite bilincinin ülke çapında yayılmasını sağlamak, bu amaca yönelik geliştirilen projeleri anahtar teslimi ve bedelsiz olarak uygulamaktır.

2017 YILINDAN BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR?

Önceki yıllarda olduğu gibi, 2016 yılı da KALBİR açısından son derece etkin ve verimli geçmiştir. Her ne kadar 2016 yılını kalite yılı ilan etmiş olsak ve 2016 yılı bitmiş olsa da kalite yolculuğu bizim için hiç bitmeyecektir. 2017 yılında da kalite yolculuğunu sürdüreceğiz. Kalite konusunda toplumun tüm kesimlerini bilgilendirmeye, bilinçlendirmeye ve bu konuda farkındalık yaratmaya devam edeceğiz. Yapacağımız tüm faaliyetler, kalite şehri Bursa’nın marka değeri ile tanınırlığını ve sanayimizin rekabet gücüne katkı sağlamaya yönelik faaliyetler olacaktır.2017 yılında da kalite adına çok sayıda faaliyetimiz olacak. Özellikle 2016 yılı kalite yılı projesini Şubat 2017’de bir basın toplantısıyla tüm kamuoyuna anlatacağız. Toplantıda yaptıklarımızı, yapamadıklarımızı ve yapmak istediklerimizi ortaya koyacağız.

“Kaliteye Yolculuk” Televizyon programımız devam edecek. Programımızda; kalite şehri olan Bursa’yı, dinamiklerini ve kalite ile ilgili konuları, işini kaliteli yapan uzman konuklarla kalite yolculuğunu sürdüreceğiz.

Yeni yılda uygulamaya koyacağınız  programınızdan bahseder misiniz?

Şubat–Mayıs 2017 döneminde dört ay devam edecek olan “İş Dünyasına Hazırlık Programı” adlı bir etkinlik programları olduğundan söz eden Başkan Işığıçok, “Yılın ana projesidir. Bu projeyle Üniversite Sanayi Toplum işbirliğine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Her haftasonu 09.00-13.00 saatlerinde ULUTEK Teknoloji Bölgesi Konferans salonunda örgün ve her Çarşamba 21.30-23.30 saatlerinde online olarak 150 kişinin hayatına dokunmayı ve onlarda davranış değişikliği oluşturmayı planlıyoruz. Ekim-Aralık 2017 döneminde ise 8. Dönem Kalite Ordusu ile “ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Sorumlusu Yetiştirme Programı” açacağız. Ayrıca, sosyal sorumluluk anlayışıyla sanayimizin ve toplumuzun ihtiyaç duyduğu konularda seminerler vermeye, kurumsal üyelerimizden talep eden kurum ve kuruluşlara “ISO 9001 KYS”ni kurmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

TEMİZ KALİTE ANLAYIŞI

Özetle, 2017 yılında da KALBİR olarak amacımız, kalite şehri Bursa’da yaşayan bireyler başta olmak üzere; sanayinin, kamu kurumlarının, özel kuruluşların ve toplumun tüm kesimlerinin kalite konusunda bilgilendirilmesini, bilinçlendirilmesini sağlamak, kalitesizlikle mücadele etmek, kalite konusunda farkındalık oluşturmak ve bu yönde iyileştirmeler yapmaktır. Ayrıca, temiz kalite anlayışını yaygın hale getirmek, kaliteli ve TSE belgeli ürünlerin tercih edilmesini sağlamak, milli belgelendirme kuruluşu olan TSE’yi desteklemek ve böylece ülkenin kalite alt yapısına destek sağlamayı da planlıyoruz.

Diğer bir deyişle, 2017 yılında da sanayimizin rekabet üstünlüğüne katkı sağlamayı, öğrencilerimizin iş dünyasına hazırlanmalarına ve üniversite-sanayi işbirliğine sosyal sorumluluk anlayışıyla katkı sağlamayı hedefliyoruz.

İş Dünyasına Hazırlık Programı”nızın ana hedefleri nelerdir?

Programın ana hedeflerinden bahseden Işığıçok, “Amacımız 150 kişinin hayatına dokunmak, 150 denizyıldızını denize ulaştırmak, onlara iş dünyasının gerçeklerini sunmak ve onlarda davranış değişikliğine yol açmaktır.

İş Dünyasına Hazırlık Programında; İngilizce, Microsoft Excel ve Kişisel Gelişim seminerleri olmak üzere üç temel konuya odaklanılacaktır.

İngilizce dersleri; digital oyunlarla Multimedia destekli otonom öğrenme yöntemiyle gerçekleşecektir. Aslında İngilizce ders anlatmakta ziyade İngilizce koçluğu yapılacaktır.

Excel dersleri; başlangıç seviye, orta seviye ve ileri Excel şeklinde olacaktır. Kişisel gelişim seminerleri ise öğrencileri iş dünyasına hazırlayacak yapıda ve konularda alanında uzman konuklarla gerçekleşecektir. Projenin başarısına bağlı olarak, bu projeyi gelecek yıl TÜBİTAK projesine dönüştürmeyi düşünüyoruz” dedi.

KURUMLARDAN GEREKLİ DESTEĞİ  ALABİLİYOR MUSUNUZ?

Her geçen gün bireysel ve kurumsal üyelerimizin sayısı artmaya devam etmektedir. Derneğimizin tüm faaliyetleri ücretsiz olarak gerçekleşmektedir. Yapılan bu faaliyetlerin kaynağı ise üyelik aidatlarıdır. Kurumsal üye sayımızı 200’ün üzerine çıkardığımızda, sanayiye ciddi boyutta ücretsiz eğitimler vermeye devam edeceğiz.

2016 kalite yılı bitti kısaca neler yaptınız?

2016 yılında, kalite şehrini ayağa kaldıracağımızı söyleyebilirim. Planladığımız 30’un üzerindeki etkinliğe ilişkin “2016 yılı Kalite Yılı” projemizin, ulaştığımız her kesim tarafından desteklenmekte olduğunu ve kalite çağrımıza yeterli yanıtı aldığımızı düşünüyoruz.

2016 yılında kalite şehrinin ve toplumun tüm kesimlerinin kalite konusunda harekete geçme ve ayağa kalma zamanı gelmişti. KALBİR olarak 2016 yılını kalite yılı ilan ettik. Yıl boyunca “kalite” adına çok çeşitli etkinlikler düzenledik.

Toplumun tüm kesimlerinde kalite konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirme amacını taşıyan bu etkinliklerden birisi de Bursa TV’de her hafta yayınlanan “Kaliteye Yolculuk” adlı programdı. KALBİR tarafından organize edilen bu programın ilkini TSE Baş Araştırmacısı Mustafa Karaman ile “2016 Yılı Kalite Yılı” projesi hakkında bilgilendirme ile başladı.

9 Şubatta Bursa TV’de, 10 ve 18 Şubat’ta Line Kaliteye Yolculuk, “2016 Yılı Kalite Yılı” projesi hakkında bilgilendirme programları yapıldı.

“2016 Yılı Kalite Yılı” projesi kapsamında KALBİR olarak organize edilen, Bursa TV’de “Kalite yolculuğu bitmez” anlayışıyla 32 hafta boyunca canlı olarak yürütülen “Kaliteye Yolculuk” programında; kalite şehri Bursa’da kalitenin konuşulmasına ve kalite konusunun toplumun tüm kesimlerine ulaşılmasında katkı yapmıştır.

2 Ocak 2017’de “Elveda 2016-Kaliteye Yolculuk”. Masachi/Artofis Satış Pazarlama Müdürü Ramazan Başan ile “Perakende Sektöründe Neler Oluyor?” konusuyla 2017’de devam edecek.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500