Advert

Kadınların sesi olmaya geliyorum

“Artık mahallemize kadın eli değme zamanı geldi” diyerek Hacivat Mahallesi'nde muhtar adaylığını açıklayan ve kısa sürede etrafında güzel bir çekim kuvveti oluşmasını sağlayan Dilşat Doğru ile başta adaylık süreci, çalışmaları ve hedeflerini konu aldığımız güzel, kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

Kadınların sesi olmaya geliyorum
Fulya GÜVEN-Özkan YILDIRIM
 
• Dilşat Hanım, sizi tanıyarak isterseniz röportajımıza başlayalım?
1970 Muğla-Dalaman doğumluyum. 1986 yılında Bursa'ya yerleştik, 24 senedir Hacivat Mahallesi'nde ikamet etmekteyiz, 1989 Bursa Sekreterlik Meslek Lisesi mezunuyum, özel şirketlerde şirket sekreterliği ve avukat sekreterliği yaptım. Allah kısmet ederse 4 ay sonra emekliyim. Bir kız, bir oğlan olmak üzere iki çocuk annesiyim.
 
• Sizi, mahallenizde muhtar adaylığına getiren sebepler nelerdi?
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki; kadınlara yönelik, çocuklara yönelik, engellilere yönelik mahallemize hiçbir hizmet gelmemiş. Kadınlarımız bu bağlamda mahallemizde ikinci planda kalıyor ve kocalarının ellerine bakmak zorunda kalıyorlar. Maddi manevi daha güçlü bir kadın toplumunun yetişmesi için bizler muhtar olmamız durumunda onların yanlarında olacağız, nasıl köylerde imece usulü varsa biz de bu konuda mahallemizde aynı dayanışmayı ortaya koyacağız. 
Gençlerin gidip güzel vakit geçireceği herhangi bir gençlik merkezi ya da buna benzer sosyal donatı alanları bulunmuyor, bunların sıkıntısını yaşıyoruz. Kadınlarımız için meslek edindirme kursları onların kendi hünerlerini gösterebilecekleri bir alan da bulunmamakta. Bunları mutlaka hayata geçireceğiz. 
Bunun yanı sıra yine mahallemizde birçok engelli var, onlarla da ilgili mutlaka girişimlerde bulunacağız. 
Mahallemizde bulunan çocuk parkları ve yeşil alanları belediye yetkilileri ile koordineli bir şekilde çalışıp kullanılabilir alanlar olması için gerekli işlemleri yapacağız.
Hacivat Mahallesi’nde ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerimiz için belediyemizden iş adamlarımızdan ve hayırsever vatandaşlarımızdan yardım talep edeceğim.
Mahallemizdeki yaşlı, bakıma muhtaç, ekonomik durumu iyi olmayan kimseleri tek tek ziyaret edip gıda ve yakacak yardımlarından faydalanmalarını sağlayacağız.
Seçilecek belediye başkanı ile uyum içinde mahallemizin örnek bir mahalle seviyesine getirilmesi için çalışacağım.
Mahallemiz hatırı sayılır büyüklükte bir mahalle olduğu için ATM konulması ile ilgili girişimlerde bulunacağız.
Sağlık ocağı için ayrılan bölgeye yetkili merciler ile görüşüp yeni sağlık ocağı yaptıracağız.
Yaz aylarında büyük sıkıntı yaşatan sineklenme ve haşereler için gerekli birimlerden yardım talep edilip düzenli olarak ilaçlama yaptıracağız.
Azalarımızla beraber mahallemizin gelişmesi ve kalkınması için uyum içinde çalışacağız.
Taziye evi ile ilgili planlarımız bulunmakta, inşallah bunu da hayata geçirmek için girişimlerde bulunacağız.
Elbette mahallemizdeki eksiklikler, sıkıntılar, problemler bunlarla sınırlı değil. Mahalle halkımızın istekleri ve arzuları doğrultusunda çalışmalarımıza yön vereceğimizi ayrıca belirtmek istiyorum. Hep birlikte mahallemiz için el ele vererek köklü bir çözüm bularak mahallemizin refah düzeyini artıracağız.
 
• Peki sayın muhtar adayım, adaylığınıza mahalle sakinlerinin yaklaşımı nasıl?
Kadınlarımızın yaklaşımı çok olumlu, destekliyorlar herkes desteklerini vereceklerini söylüyor. Sonuç itibarıyla mahallemiz kurulduğundan beri şu ana dek ilk ve tek kadın muhtar adayı benim. Bu bağlamda mahallemize bir ilki yaşatıyorum. Her şey nasip kısmet elbette bayanlarımızın destek çıkması durumunda erkeklerimizden de destek alırsam, inşallah mahallemize hizmet edeceğimi düşünüyorum.
 
 
• Hayalinizdeki Hacivat Mahallesi nasıl?
Hayalimdeki Hacivat’ı Nilüfer’deki mahalleler gibi düşünüyorum.  Sosyal donatı alanları ile olsun, kadınların toplum içerisindeki yeri bakımından olsun, gençler ve çocuklar için spor alanları bakımından olsun, oyun alanları, yeşil alanlarla olsun, dinlenme alanları ile olsun gerçekten bu manada tam donanımlı bir mahalle hayal ediyorum. İnşallah bunu başarmak için de insanlarımızdan, vatandaşlarımızdan desteklerini bekliyorum.
 
• Bizlere azalarınızı tanıtır mısınız?
Erkeklerden fazla azam yok, mahalleliden almış oldukları tepkiler üzerine erkek azarlarla ilgili sıkıntı yaşadık. Size isim isim tanıtacak olursam baş azam Sevilay Aksoy, Selda Akyıl Ferah, Nazmiye Yıldırım, Fatma Turan, Ertan Çelik, Murat Özkılıç ve Ramazan Kurtul’dan ibarettir.
 
• Dilşat Hanım, son olarak başta Hacivat Mahallesi sakinleri olmak üzere Bursa'da ve ülkemizde yaşayan vatandaşlarımıza neler söylemek istersiniz? Ne tür mesajlar vermek istersiniz?
Ben kesinlikle şunu yapacağım, bunu yapacağım asla demedim, demem. Kaymakamlıkla mahalleli arasında bir köprüdür sonuçta muhtarlık. Belediyelerle iyi ve sağlıklı bir iletişim kurarak mahallemizin hak ettiği hizmetleri getirebilmek için aracı olacağım, sorunların takipçisi olacağım. Ve böylelikle mahallemizi daha yaşanabilir bir hale getirmek için girişimlerde bulunacağım. Zaten muhtar adaylığı sürecinden önce de mahallemizdeki birçok ihtiyaç sahibi vatandaşımıza elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım, oldum da. Maddi manevi yardımcı olmaya çalıştım, sonrasında aslında muhtarlığa aday olma sebebim; zaten elimden geldiğince yardımcı oluyorum ama neden muhtar olmayayım böylelikle devlet kanalıyla halkımıza daha fazla yardımcı olabilmek için aday oldum. Bunun yanı sıra eksiklikleri gidermek içinde adayım. Buradan mahallemizin kuruluşundan bugüne dek gelmiş olan hizmetlerde ortada, bu bağlamda uzun süreçteki ilk kadın muhtar adayı benim, buradan başta Hacivat Mahallesi'nde yaşayan kadınlarımızın desteğini bekliyorum. Elbette erkeklerden de destek bekliyorum, kadınlarımızın sesi olmak için geldiğimden onların desteklerini arkamda olması beni ziyadesiyle memnun edecektir. Son olarak başta Hacivat Mahallesi sakinleri olmak üzere bütün vatandaşlarımıza sağlık, sıhhat, afiyet ve mutluluklar diliyorum. 31 Mart seçimlerinin halkımıza, vatanımıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum.  
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500