Advert

Kadınlar Gölyazı’da buluştu

Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Gölyazı Balıkçı Kadınlar Derneği’nin işbirliğiyle “Kadınlar Gölyazı’da Buluşuyor” etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında Gölyazı sokakları kadınların ayak sesleriyle yankılandı.

Kadınlar Gölyazı’da buluştu

Özlem ATAÇ

Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Gölyazı Balıkçı Kadınlar Derneği işbirliğiyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla “Kadınlar Gölyazı’da Buluşuyor” etkinliği yoğun bir katılımla gerçekleşti.Gölyazı’da buluşan kadınlar, pankartlarla yürüyüş yapıp, fidan dikip, pankartlarla göle açıldı. Gölyazı kadınlarını da içine alan etkinliğe Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Özer, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş, Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nergiz Döner, Gölyazı Balıkçı Kadınlar Derneği Başkanı Nurten Üner ve dernek üyeleri ile çok sayıda kadın katıldı.  GölyazıKültürevi önünde başlayan yürüyüş Ağlayan Çınar’da son buldu. Ellerindeki ‘Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz’, ‘Çocuk yaşta evliliğe hayır’, ‘Kadın, yaşam özgürlük’, ‘Kadın hep var’, ‘Yaşasın Kadın dayanışması, var olsun kadınlar’, ‘Vardık varız var olacağız’ yazılı dövizler Gölyazı esnafı tarafından büyük beğeni topladı, esnaf da sloganlara eşlik etti.

ALANLARDA SESİMİZİ DUYURUYORUZ

Yürüyüşün ardından konuşma yapan Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nergiz Döner, “8 Mart kadınların birlik, dayanışma ve mücadele günüdür. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bir kez daha alanlara, sokaklara çıkıp sesimizi duyuruyoruz. Kadınlar vardır ve var olacağız diyoruz. Biz kadınlar, bu yıl da eşitsizliğe, kadınların geri planda bırakılıp dışlanmasına ve şiddete uğramasına dur demek, kadın dayanışmasını yaşatmak için bir araya geldik. Ülkemizde toplumun yarısını oluşturan kadınlar ne yazık ki kültürel, siyasal ve sanatsal anlamda yeterince temsil edilemiyor. Oysaki yaşanabilir bir dünya için kadınların, eğitim, sağlık, siyaset, hukuk, çalışma ve benzeri alanlarda fırsat ve olanaklardan eşit düzeyde yararlanması çok önemlidir. Kadınların üzerine yüklenen yaşlı, çocuk, engelli bakımı gibi hizmetler devlet ve yerel yönetimler tarafından adil olarak paylaşılmalı. Bunun yanı sıra ev içinde durmadan çalışan ve hizmet üreten kadının görünmeyen emeği hak ettiği değeri bulmalıdır. Emek deyince burada Gölyazı’nın ekmeğini gölden çıkaran emekçi kadınlarını yürekten selamlıyorum. Onlar kadınların da çok farklı alanlarda çalışmasına ve söz sahibi olacağını gösteriyorlar. Ben kadınların dönüştürücü gücüne inanıyorum” şeklinde konuştu.

10 ERKEĞE BEDELİZ

Gölyazılı kadınların çok çalışkan olduğunu belirten Gölyazı Balıkçı Kadınlar Derneği Başkanı Nurten Üner ise, “Konu kadın, kadın olunca derya deniz. Biz bugün burada olduğumuz için Gölyazılı kadınları konuşalım” diyerek bir televizyon programına verdiği röportajdan sonra yaşadığı olayı şöyle anlattı: “Programda ‘Bir Gölyazılı kadını, 10 erkeğe bedeldir’dedim. Ben bu röportajı verdiğimde yolculuktaydım ve görmedim yayınlandığı zamanı. Döndükten sonra kahvenin önünden geçerken rahmetli Tahir dede bastonla yanıma geldi ve bana ‘çok ayıp ettin gelin’ dedi. Tabi ben şaşırdım, ne olduğunu düşünürken devam etti ve dedi ki: ‘Bari 5 tane deseydin.’ Tahir dede dedim, ben buradaki erkekleri kastetmedim, Gölyazı’nın dışındaki erkekler için söyledim. Tabi Tahir dedeyi böylece memnun ettim. Gölyazılı kadınlar olarak ev hayatının dışında balıkçılık yapıyoruz, eşlerimizle aynı zamanda iş arkadaşlığı yapıyoruz. Hepimiz çalışarak kendi paramızı kazanabiliyoruz, tek başımıza da olsak hayatımızı sürdürebiliyoruz” diyerek kendi yaşantılardan örnekler verdi.

BAŞARAMAYACAĞIZ HİÇBİR ŞEY YOK

Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Özer de Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem adına bütün kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak, “Bugün yine bir kadın dayanışmasını gösteriyoruz. Biz birlik beraberlik içerisinde, dayanışma içerisinde olduğumuz sürece başaramayacağımız hiçbir şey yok. Kadının siyasette, yönetimde, ekonomide ve hayatın her alanında aktif olarak yer aldığı fiziksel, psikolojik şiddetten uzak, tacizden uzak, nice barış ve dayanışma içerisinde Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlamamız dileğiyle hepinizi sevgi ve saygı ile kucaklıyorum” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500