BURSA
Giriş Tarihi : 09-06-2020 09:01   Güncelleme : 09-06-2020 11:16

Kadına kalite yakışır

İbrahim Güngör Luxury Bijoux, kadınların Bursa’daki uğrak mekanlarının başında geliyor. Sattığı ürünlerle gönüllerde taht kuran işletmenin sahibi İbrahim Güngör, merak edilen sorulara cevap verdi ve başarı hikâyesini ‘agazete’yle paylaştı.

Kadına kalite yakışır

Kaliteyi ön planda tutarak yola devam ettiklerini kaydeden Güngör, “Mesela bir kadın asla kötü küpeyi kulağına takmaz. Ben de Ayşe’ye yakışacak ürünü Fatma'ya satmaya çalışmam. O kişiye ne yakışıyorsa onu satarım” diyerek de güvenilir olduklarına vurgu yaptı.

Mine Cansu MAZI

İhsaniye ve Özlüce’de bulunan mağazalarıyla özellikle kadınların uğrak mekânı olan İbrahim Güngör Luxury Bijoux daha isminden çok söz ettirecek gibi. Özlüce’deki mağazasında ziyaret ettiğimiz işletme sahibi İbrahim Güngör’e merak edilen soruları yönelttik. Yakın zamanda hizmete giren internet sitesi aracılığıyla Bursa sınırlarını aştıklarını belirten Güngör, Türkiye’nin markası olmak uğruna kaliteden asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi. 

İbrahim Güngör kimdir?

1975 doğma büyüme Bursalıyım. Eğitimimi burada gördüm. Bijuteri işine girmeden önce 12 yıl bir Amerikan firmasında satış pazarlama üzerine çalıştım. O zaman da herkesin olmak istediği seviyedeyken, hayalini kurduğum işe girişmek için çalıştığım firmadan tazminatımı alıp ayrıldım. Bijuteri dünyasına atılmadan önce bu iş üzerinde bir yıl boyunca araştırma yaptım. İlk aşama bu işin kaynağına indim, nereden gelip gittiğini araştırdım. Yerli-yabancı bütün firmaları tespit ettim. Bursa'da 23 yıl bu işi yapan kişi ile görüştüm. İlk yerim Fomara'da bir AVM'de idi. Burada 1 yıl zorlu süreç yaşadım. Karşımdaki rakibimle rekabet halinde olduk. Başarılı olabilmem için yeni taç, bileklik ve küpeler tasarlayarak çeşitli ürünler yapıp uygun fiyatta satış yaptım. 1 yıl sonra İstanbul'dan ürünleri getirdim ve Ataevler'de ilk pazarı açtım. Tezgâhı yıkacak derecede kalabalık vardı. Sonra İhsaniye sosyete pazarında yüksek kiralara rağmen risk alıp ürünlerimi satmaya başladım. Pazarda daha iyi kazanç elde ettim. Buraya tezgâh açmadan önce İhsaniye sosyete pazarında gözlem yapmaya çıkmıştım. ‘Müşteri var, mal yok’ gerçeğini gördüm. Bu işi yapmayı bilen o zamanlar yoktu, dükkanlar ve mağazalarda da eksiklikler vardı. Gözlemlediğim bir şey de malları çok ucuz satıyorlardı: 10 lira üzeri bir ürün yoktu. Ben o zamanlar kaliteli küpe ve kolyeler getirdim, sonra Nilüfer'in bütün pazar yerlerinde koşturmaya başladım. Bu işi sahiplendim daha da kaynağına inip yurt dışına gittim. Kaliteli bir ürün yapmak için buradaki materyaller maliyetli ve zor bulunuyordu. Şu an sattığımız modeller o zamanlar pek yoktu ve çok fazla talep vardı. Yurtdışında fiyatları daha düşük olduğunu gördüm sonra oradan bir sürü ürün aldım. Oradan getirdiğim bir valiz ürünü kısa sürede paraya çevirdim. 3 yıl içinde mağaza fikrim oluştu. İlk olarak İhsaniye’de mağaza açtım, bir süre sonra da Özlüce’de 2. mağazayı açtım.

Bu işe başladığınızda bu kadar başarılı olacağınızı düşünüyor muydunuz?

Hayatta hep hedefim oldu. Bir ayın, bir yılın önceden hep planı ve hayali vardı. Sıra sıra yükseldim 1 yıl pazar derken 3 yıl sonra mağaza açtım; ardından ikinci mağazayı açtım. Şimdi ise internet sitemizi açtık. Bu işin iyi yere gelmesinde zekâ olduğunu düşünmüyorum. İstemek ve çalışmakla alakalı. Çalışmadan hiçbir şey olmaz, mücadeleci olmak gerekir. Önce isteyip inanacaksın…

Mağazanızda neler bulunuyor?

Aksesuar olarak abiye, günlük spor tarzında çanta, küpe, kolye, toka, taç, cüzdan, gözlük, masaüstü aynaları, anahtarlık, doğal taşlar vs. Mağazamızda birçok çeşit ve ürünler sunulur özellikle renk konusunda çeşit fazlalığı vardır. Müşterilerimiz orta ve üst düzeyli alıcılar. Elimizde 10 liralık üründe var 800 liralık ürün de…

STRATEJİM EN İYİ ÜRÜNÜ EN İYİ FİYATA SATMAK

Elimizdeki ürünler AVM'de daha pahalıya satılıyor. Bizim mağaza stratejimiz en iyi ürünü en iyi fiyata satmak. Ürün en iyisi ise verebildiğimiz en iyi fiyat odur. Ürünlerimizin temel yeri İstanbul ve yurt dışı.  Ürünlerimizin yüzde 30 yerli olduğunun da altını çizmek isterim.

Ürünlerinizin kalitesinin arkasında mısınız?

Sonuna kadar! Müşterimiz bir ürünü herhangi bir sorundan dolayı getirdiğin de geri alırız. Müşterinin yanında, ürünümüzün ise arkasında dururuz. Kimseyi mağdur etmeyiz ki hep de öyle oldu zaten.

Salgın süresince ne gibi tedbirler aldınız?

2 mağazamı da dezenfekte ettirdim. Her yerde olduğu gibi dezenfektan koyduk girişe, maskesiz kimseyi almıyoruz. Kesinlikle ürünlerin denenmesi yasak. Bakıp beğeniliyor.  Mağazamız normalde sabah 10.00, akşam 08.00 arası hizmet vermekte ancak pandemi sürecinden dolayı yarı zamanlı çalışıyoruz. 12.00 ile 18.00 arası müşterilerimize kapımız açık.

Peki, planlar dâhilinde 3. şube var mı?

İnternet sitesini yükselttikten sonra olabilir. İnternet sitesini açalı daha 2 hafta oluyor.  Şu an Türkiye'nin her yerine satışımız var. Aynı şekilde sosyal medyamızda güçlüdür. Özellikle Instagram hesabımızla vatandaşlarımıza ulaşıyoruz. Sosyal medya sayesinde internet sitemizdeki satışların daha iyi olacağını düşünüyorum. Beklediğimiz performansı yakalarsak her müşterimize daha kolayca ulaşacağız.

EN İYİ BİZİZ

Müşteriler neden sizin markanızı tercih etmeli?

Biz en iyi ürünleri bir araya getirip, en iyi fiyatı veren firmayız. Bu her zaman böyle olacak. Çok para kazanabiliriz ama tabiri caizse biraz buna ticarette şımarmak da diyebiliriz, vizyonsuz olmaz. Benim vizyonum her zaman oldu. En iyi ürünü getirip, en iyi fiyata satmak bu da. Mağazalarım ayaküstü yer olmadığı halde müşterilerim araçları ile gelip alışveriş yapıyor. Oturmuş bir düzenim olduğu için yer önemli değil; satıcı önemli, tanınmış olmak önemli.

Peki, rakiplerinizle aranız nasıl?

Küçümsemek gibi olmasın ama rekabet edeceğim kimse görmüyorum karşımda. Bu amaç için de olmadım hiç çünkü. Kişi kendini bilir! Ben kendimi bildiğim için üzerime düşen her şeyi ve elimden gelenin en iyisini yaptığım sürece bu rekabet olmuyor. Çalışmak ve başarmak oluyor ama birilerinin de ne yaptığını takip etmiyor değilim. İnsanlar ne yapıyor, ne fiyata satıyor vs. Her zaman gözüm açık, çalışanlarım da bu konuda bana destek veriyor.

FİYATLAR MAKUL SEVİYEDE

Çalışanlarım ürünün fiyatını değerlendiriyor. Biz ürünü alırken kazandığımız için fiyatları makul seviyede tutuyoruz. ‘Neden tercih etsin insanlar?’ derken düşünüyorum, biz market gibiyiz. Mesela bakkallar en çok tükenen meslek. Yıllardır geriye gidiyor çünkü küçük esnafın işi çok zor gerçekten. Marketlerle rekabet edemiyorlar. Biz de bijuteride market gibiyiz. 8 liradan 800 liraya kadar ürün bulunuyor. Bu işi Türkiye'de çok fazla bilen insan yok.

Mağaza çalışanlarınızdan bahsetsek biraz…

Benim için görsellik en başta gelir. Gelen müşteriler elit olduğu için mağazamızda güler yüzlü, şık, fikir sahibi olan kadın eleman tercih ediyorum. Nilüfer'de en iyi tanınan bijuteri mağazası biziz. Diğer ilçelerden de gelen var, farklı illerden de… Yalova'dan gelen devamlı bir müşterimiz bile var. Ayvalık'tan gelen bir otel sahibi de... Fenomen Murat Övünç de mağazamıza eşlik etmişti.

MARKALAŞMA SÜRECİNİ PAYLAŞIR MISINIZ?

Bu işe ilk pazarda başlasam da İhsaniye şubesini açtığımda ismimizi duyurduk ve çok güzel iş yaptık. Sonuç itibariyle de markalaşmaya başladık. Özlüce şubesini açarak bu markayı taçlandırdık, daha da iyi yere getirdik. İnternet sitesi ile bunu güçlendirdik.

Markalaşma yolunda attığım ilk adımda kafamda mağazamın şeklinden, logo renginden, iç dekorasyonundan her şey kafamda vardı ve ben bunları gerçekleştirdim. Bu sektör benim için bir dönüm noktasıdır ve büyük bir kazanç sağlamıştır. Bursa'da zaten markayız bunu Türkiye'ye de yaymak istiyorum. Markamızı ön plana çok çıkarmak için kullandığımız ambalajdan poşete kadar her şey en başta kafamda hazırdı.

HEDEF HER ZAMAN VAR

Hayalini kurduğum her şeyi yaptım. Hayal kurup, inanıp, çalışmak… İnanmazsan bu en büyük eksiklik ve başarısızlığının sebebidir. Hayal kurulan her şeye ulaşabilir. Her zaman hedefim var ve her zaman olacak.

Amaç para kazanmak değil başarıdır, başarı elde etmektir. Çünkü daha çok kazanırsın ama daha çok mutlu olmazsın. Başarı elde etmek ve daha da yükselmek ve başarını zirvede bırakmak insanı mutlu eder. Çok para kazanınca değil, başarılı olunca mutlu olunur.

YOLUN TOZUNU YUTACAKSIN Kİ!..

Sizin yolunuzdan gitmek isteyenlere tavsiyeniz ne peki?

Bunun için bana çok fazla gelen oluyor. Çekirdeğinden gelmek diye bir şey var. Yolun tozunu yutmak denir buna. Gece yarılarından sabahlara kadar ben elimde küpe yapıyordum. Silikon tabancası ile taç yapıyordum. Sabah 8'de kalkıp 5 saat uyku ile çadır çekip pazarda satıyordum. Bunları yapmasaydım böyle olamazdı. Emek vermeseydim bugünlere gelemezdim. Başta açıp kapattığım zamanlar oldu, zor zamanlarım da oldu ama ben mücadelemizden ve emeklerimden hiç vazgeçmedim. Yoksa parası olan herkes bu işi yapar ama bu işin temeli emektir, hayaldir, istektir. Sermayesi olan istediği işi zaten yapar.

Önce; doğru ürünü alacaksın, doğru fiyat alacaksın, doğru yere açacaksın, doğru müşteriyi bulacaksın! Biz ürünlerimizi doğru fiyatın da altında satıyoruz. Bizi vazgeçilmez yapan şey doğru ürün, doğru fiyat ve ürün çeşitliliği. Ürün çeşitliliğini zenginleştirmek gerek. İş yapmadığımız zamanlar bile mal alıp mağazamızı dolduruyoruz.

KADINLAR KÖTÜ KÜPEYİ TAKMAZ

Seçimde kişiye özel dikkat etmek gerekir… Yanlış alım her zaman ürünün elde kalmasına yol açar. Tüketicide yanlış seçim çöpe gitmesi demektir. Mesela hiçbir kadın kötü küpeyi kulağına takmaz. Kötü bir kolyeyi boynuna takmaz. Yanlış ürün alırsanız kısaca çöpe atarsınız. Yanlış ürünü satmaya çalışıp da bu işi yanlış yapıp çok fazla kapatan yer oldu. Ben ise doğru ürünü sattım.

İLETİŞİM ÇOK ÖNEMLİ

Ben bu işe aslında iyi iletişim ile başlamış oldum. Diyalog çok önemli! Müşterinin gönlünü kazandım. Kendimi hep geliştirdim, seminer aldım ve şu an zaman olsa yine eğitim almaya devam ederim. Bu işte donanımlı oldum ve temelden başladım. Gerçekten samimi olacaksın. İşgüzar satıcı işi bitti. Kimse saf değil, eskiden kurnazlar vardı. Gerçekten samimi olursan insanlar seni anlar, sahte olursan da anlar. Ayşe’ye yakışacak ürünü Fatma'ya satmaya çalışmam. O kişiye ne yakışıyorsa onu satarım, onun içine güven gerekir. İnsanlar güvendiği yerden alışveriş yapar. Bizi biz yapan güvendir.