Advert

İYİ GÜNDE DOST OLUYORSAK KÖTÜ GÜNDE DE YANINIZDA OLACAĞIZ

BTSO'da Bursalı işadamlarına seslenen Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Vatandaş haklı olarak, 'iyi günümüzde vergi alan devlet kötü günümüzde üzerimize geliyor' eleştirisi yapıyor. İyi gün dostu oluyorsak kötü gün dostu da olacağız, kimse şüphesi etmesin" dedi.

İYİ GÜNDE DOST OLUYORSAK KÖTÜ GÜNDE DE YANINIZDA OLACAĞIZ

 

Semih ŞAHİN

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Maliye Bakanı Naci Ağbal, dün Bursa’daydı. Bakanların ilk durağı Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) ocak ayı istişare toplantısı oldu. Toplantının açılış konuşmasını yapan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, ortak akılla hareket ederek Bursa'yı Türkiye'nin moral ve motivasyon kaynağı haline getireceklerini söyledi. Türkiye'nin yıllık ihracatının 2016 yılında binde 8 azaldığını söyleyen BTSO Başkanı Burkay, buna karşılık Bursa ihracatının yüzde 11'lik artış gösterdiğini dile getirdi. Bursa’nın Türkiye'den birçok alanda ayrışan özellikleri bulunduğunu söyleyen Burkay, "Zaferin cephanesi üretimdir. Bu inançla inadına üreteceğiz, inadına büyüyeceğiz" dedi.

STANDARTLARI BELİRLEYEN BİR BURSA İÇİN

Ortak akıl çerçevesinde standartlara uyan değil, standartları belirleyen bir Bursa için çalışmalara devam edileceğini söyleyen Burkay, "Bir kentin coğrafyasında tutunabilmesi 3 temel dinamiğe bağlıdır. Bunlardan biri doğal kaynakları, ikincisi tarihi ve kültürel miras, üçüncüsü ise yerel kabiliyetlerdir. Tarihsel süreçten gelen ticaret ve sanayi kültürü özelliklerine sahip olan bir bölge. Bugün Bursa, 21 sanayi bölgesi ve bir serbest bölgesi ile Türkiye'nin sanayideki başkenti konumunda olan bir kenttir. 4 dolarlık ihracat kilogram birim fiyatı ile de Türkiye'nin 2023 hedeflerini bugünden yakalayan bir ilimiz. Standartlara uyan değil, standartları belirleyen bir Bursa için yolumuza devam ediyoruz. Yeni nesil sanayi bölgeleri, lojistik merkez, mükemmeliyet merkezleri ve kamu, özel sektör, üniversite işbirliğinde yenilikçi üretim modelini geliştirmeyi amaçlamaktayız. Bu kapsamda kentimizin ortak aklıyla Türkiye'nin kalkınma hedefleriyle aynı doğrultuda hazırlanmış projelerimizi bir bir hayata geçiriyoruz. Ortak aklın gücüyle geleceğe hazırladığımız Bursa'mız için güçlü desteklerini bir an olsun esirgemeyen Sayın Valimiz başta olmak üzere siz değerli bakanlarımıza, milletvekillerimize ve desteğini esirgemeyen bütün kurum ve kişilere şükranlarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Vergisel yükler düşürüldü

Bursa iş dünyasıyla bir araya gelen bakanlar Müezzinoğlu ve Ağbal da önemli açıklamalarda bulundu. Maliye Bakanı Naci Ağbal, sadece Bursalılar’ı değil, tüm Türkiye'yi sevindirecek açıklamalar yaptı. Yatırımlar üzerindeki vergisel yüklerin düşürüldüğünü müjdeleyen Bakan Ağbal, emlak vergisi, damga vergisi gibi vergilerde vatandaşa kolaylık sağlanacağını ve AR-GE yatırımlarına güçlü destek vereceklerini dile getirdi. İhracat desteği bütçesini 1 milyar TL'den 3 milyar TL'ye çıkardıklarının altını çizen Ağbal, "Yeni destek programlarını uygulamaya koyuyoruz. Destek unsurlarını çeşitlendirirken, teknoloji yoğun ürünlerin ihracatına ilişkin desteği artırıyoruz. Taşımacılık maliyetlerini düşürecek destekler öngörüyoruz. 2017 yılında işletmelerimiz tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu'na ödenmesi gereken 22 milyar TL’lik işveren primini karşılıyoruz. Geçtiğimiz yıl başlattığımız asgari ücret desteğini bu yıl da devam ettiriyoruz. 2017 yılı itibariyle asgari ücret bin 404 TL'nin altına düşmeyecek" dedi.

BİR ŞANS DAHA...

Vergi ve prim borcu yapılandırmasında bir kısım vatandaşların peşin veya taksit ödeme imkanını kullanamadığına dikkat çeken Ağbal, torba yasada yapılan düzenlemelerden de bahsetti. Vergi borcu olan işletmeleri işaret ederek bu işletmelere bir şans daha verdiklerini dile getiren Ağbal, şunları kaydetti: "Mayıs sonuna kadar peşin veya taksitlerini ödeyen işletmeler bu kanundan yararlanacaklar. Taksit ödeme imkanını seçen Aralık ve Ocak ayında taksitlerini ödeyen işletmelerimizin Şubat, Mart ve Nisan aylarına ilişkin vergi ile prim ödemeleri var. Onları Mayıs ayı sonrasına erteledik. Ödenmeyen bu paralar için faiz almayacağız."

Vergisini ödeyene de ödemeyene de…

Naci Ağbal, vergisini ödemeyenlere kolaylık sağlanırken, vergisini günü gününe ödeyen için de vergi indirimine gidileceğini belirtti. Bununla beraber bütün işlerin Ankara yerine vatandaşa en yakın merkezde çözüleceğini de dile getiren Ağbal, "Dolaylı vergileri azaltacağız fakat bununla beraber dolaysız vergileri de biraz artıracağız. Vatandaş haklı olarak 'yeniden yapılandırma kanunu yaptınız. Vergisini ödemeyenlere af getirdiniz. Ödeyenler ne olacak' diye soruyor. Vergisini tam zamanında ödeyen işletmelerimize vergi indirimi getireceğiz. Haklarını teslim etmemiz lazım. Yine vatandaş, 'iyi gününde devlet vergi almasını biliyor. İşletme olarak kötü günümüz de olabiliyor. Bu dönemde devlet üzerimize geliyor' şeklinde eleştiri yapıyor. Vatandaş haklı. İyi gün dostu oluyorsak kötü gün dostu da olacağız. İyi gününde vergisini ödemişse, ben bunu görüyorsam, sıkıntıya düştüğünde elini tutmam lazım. Devlete olan güveni artırmak için bu uygulamaları yapmak şart" diye konuştu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500