Advert

İyi bir ekonomi için kaliteli politika şart

Dünyaca ünlü ekonomi profesörü, Birleşmiş Milletler (BM) kıdemli danışmanı ve sürdürülebilir kalkınma alanında dünyanın en önemli araştırmacılarından biri olan Jeffrey D. Sachs, iyi bir ekonomi için iyi bir politikanın da olması gerektiğini kaydetti.

İyi bir ekonomi için kaliteli politika şart

 

Dünyaca ünlü ekonomi profesörü, Birleşmiş Milletler (BM) kıdemli danışmanı ve sürdürülebilir kalkınma alanında dünyanın en önemli araştırmacılarından biri olan Jeffrey D. Sachs’ın, ‘Sürdürülebilir Kalkınma Çağı’ isimli kitabı Yeditepe Üniversitesi Yayınevi tarafından Türkçe'ye çevrildi. Yapılan bu iş birliği sebebiyle Yeditepe Üniversitesi’ne konuk olan Sachs, ‘Sürdürülebilir Kalkınmanın Geleceği’ isimli konferansta konuşmacı olarak yer aldı ve dünyanın geleceği ile ilgili yapılması gerekenleri katılımcılarla paylaştı.
GELECEK İÇİN ADIM ATILMALI
Sürdürülebilir kalkınmanın bu anlamda çok büyük önem taşıdığını belirten Sachs, “Sürdürülebilir kalkınma dediğimiz zaman kendi gerçekliğimizi unutmamız gerekiyor. Yeni bir çeşit ekonomi üretmemiz ve yeni bir politika anlayışına sahip olmamız lazım. Ki bu sadece parayla, ülkelerin zenginleriyle olmamalı, bütüncül olmalı. Eşitlik, koruma, adalet ve özellikle de geleceği düşünmek gibi konularda adımlar atılmalı” diye konuştu.
KÖMÜR KULLANIMI AZALTILMALI
Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’nin dikkat etmesi gereken şeylere de değinen Sachs, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hepimiz enerjinin geleceğini düşünüyoruz ve benzer sorular soruyoruz: Kömürün geleceği ne olacak? Her iki ülke de kömürü üretiyor ve kullanıyor. Eğer bizler rasyonel olursak kömürü kullanmayı bırakmamız gerektiğini anlayabiliriz. Zaten bütün bilim ve teknolojinin bize söylediği de bu. Siz de ülke olarak hava kirliliğine sahipsiniz, bunun büyük bir çoğunluğu kömür yakılmasına bağlı. Her iki ülkenin de yenilebilir enerji kaynağı var. Bunların hepsini elde edebiliriz.” (DHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500