Advert

İstanbul Yeni Havalimanı yarın açılıyor

İstanbul'un merakla beklenen üçüncü havalimanında sona gelindi.verecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın açılışını yapacağı İstanbul Yeni Havalimanı, ilk fazının açılmasıyla birlikte yılda 90 milyon yolcuya hizmet verecek.

İstanbul Yeni Havalimanı yarın açılıyor

Türkiye'nin dev projesi İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmasına sayılı saatler kaldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın açılışını yapacağı İstanbul Yeni Havalimanı, yarın hizmete açılacak. İlk fazın açılmasıyla birlikte yılda 90 milyon yolcuya hizmet verecek İstanbul Yeni Havalimanı'nda, günde 5 kalkış ve 5 iniş gerçekleşecek. İlk etapta Türk Hava Yolları (THY) iç hatlarda Ankara, İzmir ve Antalya'ya karşılıklı birer uçuş gerçekleştirecek. Yeni havalimanın ilk dış hat noktaları ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Azerbaycan olacak.

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ

Atatürk Havalimanı'ndan taşınmanın tamamlanmasının ardından günde 2 bin uçağın iniş-kalkış yapabileceği yeni havalimanında, 350'den fazla destinasyona uçuş gerçekleştirilecek ve 250 havayolu şirketine hizmet verilecek. Türkiye'nin en büyük havalimanı olan İstanbul Yeni Havalimanı, tüm fazları devreye alındıktan sonra ise dünyanın da en büyüğü unvanını alacak. Öyle ki, Türkiye'nin dev projesinin tüm fazları devreye alındığında yıllık yolcu kapasitesi 200 milyona çıkacak.

BİRÇOK İLKE İMZA ATIYOR

İstanbul Yeni Havalimanı, büyüklüğünün yanı sıra, sahip olduğu diğer özellikleri ile de havacılıkta birçok ilke imza atıyor.  Yaklaşık 5 yıl gibi rekor bir sürede yapımı tamamlanan yeni havalimanının 76.5 milyon metrekarelik yüzölçümü, dünyanın en kalabalık havalimanlarından 2 kat daha büyük olması ile dikkat çekiyor.

Kaynak: Habertürk

Havalimanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500