Advert
Advert

İsmailkızı Nigar'dan 'can ve dönüş'

'Bakü'den İstanbul'la Can ve Dönüş' kitabı ve 'Ölsem Yaşat' filminin tanıtımı için Bursa’ya gelen kardeş ülke Azerbaycan’dan Nigar İsmailkızı, 28 Ocak’taki etkinliğe tüm Bursalıları davet etti.

İsmailkızı Nigar'dan 'can ve dönüş'

 

Funda AVCI

'Bakü'den İstanbul'la Can ve Dönüş' adlı kitabının tanıtımı için Bursa’ya gelen Nigar İsmailkızı, 28 Ocak Cumartesi günü Azerbaycan Kültür Derneği Bursa Şubesi tarafından Ördekli Kültür Merkezi'nde 17.00-20.00 saatleri arasında yapılacak organizasyona tüm Bursalılar ve Bursa'da yaşayan Azerbaycan, Ahıska Türkleri ile Balkanlar'dan göçen vatandaşları davet etti. Kitabının içeriğinden bahseden İsmailkızı, “Çok eskiden İstanbul'a gelip yerleşen Azerbaycanlıların anıları adı altında bir kitap hazırladım. Mesela Yeditepe Üniversitesi’nde çalışan Temur Hoca’yla görüştüm, onun hayat hikayesi ve anılarını dinleyip kitabıma aldım. Adana'da Çukurova Üniversitesi'nde çalışan Çahangir Nevruzov, bizim ünlü tiyatro sanatçımız Nesibe Zeyşnelova'nın oğludur. Kendisi hem aktör hem de rejisördür. İstanbul Başkonsolosumuz Hasan Zeynelov kitabıma konuk oldu. Türkiye’den Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü, Orhan Kemal Müzesi’nin direktörü, onun babası ile ilgili hatıralarını dinledim. Nazım Hikmet'le ilgili arkadaşlıklarını dinledim. Onların yanı sıra birçok vatandaşımızla acısıyla hüznüyle, tatlısıyla bir araya geldim ve onların yaşantılarından kesitler yer verdim kitabımda" dedi.

ŞEHİTLERİN KANIYLA...

Organizasyonda Nigar İsmailkızı’nın kitabının yanı sıra senaryosu ve rejisörlüğünü yaptığı 'Ölsem Yaşat' filminin gösterimi de yapılacak. Kitap ve filmde Azerbaycan'ın Sumgayıt şehrinde nisan ayı dönüşünde Abdül Mecid Axundovun doğduğu günden şehid olmasına kadar hayatı anlatılıyor. 'Ölsem Yaşat' filminden de bahseden Nigar İsmailkızı, şunları söyledi: "Karabağ savaşlarıyla ilgili Ceyrah Ahundova adlı bir kadınla tanıştım. Kültür Bakanlığı’nda çalışıyor. Oğlu Aprel (Nisan) savaşlarında savaşmış. ‘Nigar, sen ne düşünüyorsun, ne yapabilirsin’ diye sordu. Ben de ‘belgesel bir senaryo yazabilirim’ dedim. Bir ay içinde belgesel bir senaryo yazdım, 'Ölsem Yaşat' adlı belgesel filmimize can verdim. Filmde Abdül Mecit Ahundov'un çocukluk yılları ve ömrün son safhaları var."

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500