Advert

İŞ BAŞA GELMEDEN

Türkiye’de aile işletmelerinin sadece yüzde 3’ünün dördüncü nesle aktarılabildiğine dikkat çekilen ‘Ailede Birlik İşletmede Sürdürülebilirlik’ konulu seminerde konuşan BUSİAD Başkanı Günal Baylan, “İş başa gelince değil de, önceden şirketlerimizin önlem almaları çok önemli” uyarısında bulundu.

İŞ BAŞA GELMEDEN

 

Funda Avcı 

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) ile Aile İşletmeleri Derneği (TAİDER), ‘Ailede Birlik İşletmede Sürdürülebilirlik’ konulu bilgilendirme semineri düzenledi. BUSİAD Evi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminere TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sümer Tömek Bayındır ve İstanbul Kültür Üniversitesi Aile İşletmeleri ve Girişimcilik Uygulama Merkezi (AGMER) Yöneticisi Prof. Dr. Ufuk Tutan konuşmacı olarak katıldı. Seminer öncesinde bir konuşma yapan BUSİAD Başkanı Günal Baylan, “Bursa ekonomik açıdan çok değerli bir şehir. Dolayısıyla bu değerliliği sürekli hale getirmek için aile şirketlerinin de Türkiye’ye karşı sorumlulukları olduğuna inanıyorum. Biz de sivil toplum kuruluşu olarak çeşitli toplantılar yaparak farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Ama gerçekten aile şirketlerinin yaş ömrünün 25 ila 30 arasında değiştiğini görüyorum. İş başa gelince değil de, önceden şirketlerimizin bu konuda önlem almaları çok önemli. Bu konu Türkiye’nin geleceği açısından da çok önemli” dedi.

‘DENGE’ ÖNEMLİ

Başkan Günal Baylan’ın konuşmasının ardından bilgilendirme seminerine geçildi. İlk konuşmayı TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sümer Tömek Bayındır gerçekleştirdi. Bayındır, dünyada girişimcilerin yüzde 75’inin, Türkiye’de ise yüzde 90-95’inin aile şirketi olduğunu ifade etti. Bayındır, ulusal üretimin yüzde 75’ini aile şirketlerinin gerçekleştirmekte olduğunu vurguladı. Sürdürülebilirliğin aslında denge anlamına geldiğini belirten Bayındır, TAİDER’in bu dengenin nasıl kurulabileceği ile ilgili çalışmalar yaptığını söyledi. Daha sonra söz alan İstanbul Kültür Üniversitesi AGMER’den Prof. Dr. Ufuk Tutan ise sunumunda ‘Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma’ konusunu ele aldı. İşletmelerin geleceği açısından ilk üç neslin çok önemli olduğunu belirten Tutan, en büyük riskin birinci nesilden ikinci nesle geçişte olduğunu kaydetti. Tutan, “Bu geçiş sürecinde bölünmeler, dağılmalar ya da kapanmalar oluyor. Dördüncü kuşağa geçebilen şirketlerin oranı sadece yüzde 3” uyarısında bulundu. Seminer soru-cevap bölümüyle sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500