Advert

‘İPEK ÇAĞI’YENİDEN BAŞLADI

Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde başlatılan “Bursa İpeği Hayat Buluyor” projesinin meyveleri toplanıyor. ‘İpek Çağı’nın yeniden başladığını belirten Altepe, Bursa’da üretilen ipek ürünlerin yer aldığı "Bir Şehir, Bin Emek; Bursa İpeği" sergisinin açılışında haklı bir gurur yaşadı.

‘İPEK ÇAĞI’YENİDEN BAŞLADI

 

Abdullah ASLANTÜRK

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Bursa ipeğinin yeniden eski değerine kavuşması için Umurbey Kültür Merkezi’nde kentte üretilen ipek ürünlerin yer aldığı "Bir Şehir, Bin Emek; Bursa İpeği" sergisi görkemli bir törenle açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaptığı açılış konuşmasında, ‘İpek Çağı’nın yeniden başladığını belirterek, “Bursa ipeğinin kendine has bir yapısı var. Kendine has bir yumuşaklığı, beyazlığı ve parlaklığı var. ‘Bursa İpeği Yeniden Hayat Buluyor’ projesi kapsamında çalışmaları yapılan ve kozasından ipliğine, kumaşından son ürününe Bursa’da yeni ipek çağı başladı” dedi.

“BURSA İPEĞİ BAMBAŞKA”

Altepe, “Çıkılan bu yolda, uzun emek ve uğraşlarla, elimizden gelenin en iyisini sunma gayretiyle hazırlanıyoruz. Biz eskiden ipeklerin hepsinin aynı olduğunu sanıyorduk, meğer çok farklıymış. Orta Asya, Tacikistan, Diyarbakır ve diğer bölgelerde her yerin ipeği var. Ancak Bursa ipeği, dünya tarihine damgasını vurmuş ipek. Bursa ipeği tekrar canlanıyor ve ‘İpek Çağı’ burada tekrar doğuyor” diye konuştu.

“KOZABİRLİK İLE BİRLİK OLDUK”

Büyükşehir Belediyesi başta Kozabirlik olmak üzere bu alandaki kuruluşlarla birlikte çalıştıklarını belirten Altepe, şöyle devam etti: “Başta Muradiye'deki iplik fabrikalarının alınarak canlandırılması ve ipeğe ömrünü vermiş aileler, ipeğin üretiminde yer almış, fabrikalarda çalışmış insanları tekrar işbaşı yaptırdık. Kırsala tekrar görev verdik, oradaki çiftçilerimize, ipekböceği üreticilerine destek verdik. Koza için her alanda malzeme desteği de yapıldı. Artık iplik fabrikaları da çalışıyor. Burada tasarımlar yapılıyor, kumaşlar dokunuyor, halılar dokunuyor, birçok köyümüzde artık imalat var. Şu anda bu civarda sadece ipek üzerinde çalışan 200'ün üzerinde personel var. Her alanda gerçekten büyük bir hamle başlatılmış oldu. Yeter ki bu ipek Avrupa saraylarını, Rus saraylarını giydirsin ve oraya ulaşsın diye her türlü kolaylıklar sağlandı. Artık unutulmuş olan, zor bir üretimi olan ipek yeniden hayata geçiriliyor. Tüm çalışmalarımızla sloganımızdaki gibi bin emekle Bursa ipeğini yeniden canlandıracağız.”

Takdir edilecek bir proje

Vali İzzettin Küçük ise yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “Tarihe adını vermiş olan İpek Yolu tarihin oluşumu, savaşların nedeni olmuş ipeğin, tekrar canlandırılması çok güzel bir olay. Kelebekten kozaya, kozadan ipeğe dönüştürülen çok kıymetli eserler Osmanlı saraylarını dünyanın çeşitli mekanlarını süslemiş, zamanla makinalaşma karşısında zayıflamış, bugün tekrar zamana, çağın anlayışına göre stilize edilerek emek ve gayret sarf edilmesi takdir edilen çalışmalardır.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500