Advert

İnsan beyni neden bu kadar eşsiz?

İnsan zekasını diğer hayvanlardan ayıran şey nedir? insanları hayvanlardan ayıran özellik, sadece daha fazla nöron olduğu için değil, bu nöronların nasıl işlediği ile alakalı. IFLScience’da bir yazıya göre, araştırmanın yazarlarından Mark Harnett, çalışmaya yönelik, “İnsan nöronlarında, daha fazla elektrik bölümlendirmeleri var ve bu, birimleri biraz daha bağımsı olmasına ve potansiyel olarak tek nöronları hesaplama yeteneklerinin artmasına neden oluyor” dedi.

İnsan beyni neden bu kadar eşsiz?

İLETİŞİM HALİNDE

Dendritler olarak adlandırılan nörondan ayrılan yapılar, bir hücreden diğerine bilgileri iletmek ile sorumlu. Bunları, bir bilgisayardaki transistörler ile eşdeğer olarak görülebilir. Geniş nöron ağları sürekli birbirleriyle iletişim halinde. Bu da, düşüncelerimizi ve davranışlarımızı kontrol ediyor.Fakat, elektrik sinyalleri dendritler boyunca hücre gövdesinde uzaklaştıkça zayıflar. Dendritlerin uzunluğu, elektriksel özelliklerini nasıl etkilediğini bulmak için araştırmacılar, insanlarda bulunan elektriksel aktiviteleri ile farelerdeki elektrik aktivitelerini karşılaştırdılar.

YÜZDE 75’İNİ KAPSIYOR

Buna göre, insan dendritleri farelere göre çok daha uzun. Çünkü insan korteksi daha kalın. Beynin dış yapısı olan korteks, farelerin beyin hacminin sadece yüzde 30’unu oluştururken, insan beyin hacminin yaklaşık yüzde 75’ini kapsıyor.Araştırmacılar, ayrıca fareler ve insan numuneleri arasındaki akım akışını kontrol eden iyon kanallarının yoğunluğunda bir fark keşfettiler.İyon kanallarının sayısı aynı kalırken, insan numunelerinde yoğunluk daha düşük. Harnett, elektriksel aktivitedeki bazı farklılıkların açıklanmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.Araştırmacılar, elektrik aktivitesindeki bu farklılıkların insan zekası üzerindeki etkisini araştırmalı. Ancak Harnett bireysel nöronların daha karmaşık hesaplamalar yapmasına izin verdiğinden şüpheleniyor olsa da,dendritin daha fazla bölgesi gelen sinyallerin gücünü etkileyebilir.

İnsanbeyni zeka nöron
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500