Advert

İnşa Edenler Bir Arada

Bursa İnşaat ve Dekorasyon Fuarı ile Rising City 3. Bursa Gayrimenkul Fuarı, Tüyap Fuar Merkezinde ziyaretçilere kapısını açtı. Bursa’nın önde gelen firmaları en beğenilen projelerini fuarda yatırımcılar ile buluşturdu.

İnşa Edenler Bir Arada

 

Fatih AKKUŞ

Türkiye genelinden 246 firmanın katılım sağladığı ve ortalama 52 bin 225 ziyaretçinin ilk 2 günde giriş yaptığı fuarda Bursa firmaları göz doldurdu. Son zamanların en konuşulan projesi DownTown’un ilgi odağı olduğu fuarda Lik Yapı, Atış Yapı, Altın İnşaat, Harput Holding ve Aydoğdu Grup İnşaat’ın yoğun ziyaretçi ağırladığı gözlendi. Lik Yapı, bünyesinde yer alan madencilik ve tekstil üretim sektörleri ile birlikte, markaya değer katan güçlü bir imaja sahip. Kurulduğu günden bu yana İstanbul, Ankara, Bursa, Mersin, Adana ve Trabzon’da birçok başarılı konut projesine imza atmış, tasarladığı nitelikli yaşam alanlarıyla, binlerce aileyi güven ve konforla buluşturmuştur. Ayrıca ticari alan ve okul projeleriyle de, inşaat alanında geniş bir yelpazede hizmet vermeyi sürdürmüştür. Lik Yapı imzasıyla Mudanya-Güzelyalı bölgesinin en büyük projesi olarak öne çıkan Seyirtepe Konakları; deniz ve doğayla iç içe kapsamlı bir yaşam alanıdır. 400’ü aşkın konut, özenle planlanmış sosyal alanlar ve projeye dahil ticari alanlarla adeta bir şehir görüntüsünde inşa edilen Seyirtepe Konakları, Bursa’nın en iddialı konut projeleri arasında adından oldukça söz ettiriyor. 

MERAK UYANDIRAN PROJE DOWNTOWN

Son günlerde en çok merak edilen ve fuarın tartışmasız en gözde standı olan Atış Yapı, DownTown Pars projesi ile fuardaki yerini aldı. Ali Osman Atış ile yaptığımız röportajda ise yatırımcılara bir müjde verme şansı yakaladık. Kredi kullanmadan faizsiz ev sahibi olmak ve Bursa’nın en gözde projesinden ev almak isteyenler için büyük kolaylıklar sağlayacaklarını belirten Atış, “Lansmanımıza 1500 civarı bir katılım oldu. Fuarımız çok iyi başladı ve oldukça fazla talep görmekten mutluyuz. Projemiz Bursa’nın kalbi diyebileceğimiz bir lokasyonda. Osmangazi ve Nilüfer’in birleştiği yerin tam ortasında DownTown ismine yakışır şehir merkezi olabilecek bir yer. Yaklaşık 100.000 metrekare bir arazi üzerine kuruldu. Bu arazi içerisinde 684 adet konut, 160 adet rezidans, home ofis, otel ve AVM mevcut. AVM içerisinde Bursa’yı yaşatacak şeyler düşündük. Bursa Sokağı yapılacak ve Bursa’daki tarihi eser ve yapıları gösterecek Minia Bursa projemiz var. Bunun yanı sıra Pars ailesinin bilgi ve birikiminden oluşan çok eski bir koleksiyonu var onunla ilgili bir müze olacak. Pars Kiremit fabrikasının kuruluşundan bugüne kadar uzanan eserler sergilenecek. İnşallah hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Yatırımcılara önerimiz bizim çok güzel kampanyamız var. Noter huzurunda kısmi peşinat ile banka kredisi kullanmadan satışımız olacak. Peşin alımına çok büyük avantajımız var” dedi.

ARAP YATIRIMCILARIN GÖZDESİ

Mes-Kan Emlak sahibi Mesut Yerlikaya ile yerli ve yabancı yatırımcıların nelere ilgi duyduğunu ve özellikle ne tür yatırımlara yöneldiğini de konuştuk. Katarlı yatırımcıların Bursa’yı mesken tuttuğuna dikkat çeken Yerlikaya, “Çok yoğun bir fuar oluyor. Murat Özer, Çakırlı İnşaat, Karadeniz İnşaat ve Buryap’ın ürünlerinin satışını gerçekleştiriyoruz. Mes-Kan Emlak olarak geçtiğimiz yıl adet bazında Türkiye birincisi olduk. Sektör geniş bir sektör, bu sektörün de faiz yüksekliğinden dolayı az da olsa sıkıntısı var. Ancak bu tür fuarlarda ve açık arttırmalarla kapatıyoruz. Bürokrasi ile alakalı sıkıntı söz konusu. Kentsel dönüşümde belediyeler ile devlet arasında ve herkese kentsel dönüşüm ile ilgili yetki verildiği için sıkıntı yaşanıyor. Herkes markalarla çalışmak zorunda. 2 gün içerisinde Katarlı yatırımcılara sunumlar yaptık. 4 daire sattık ve yine gelecekler onlara yine yatırımlık yerler satacağız. Araplar şu anda Bursa’ya yatırım ve kira geliri olarak kendi adetlerine uygun tasarlanmış yerler tercih ediyorlar. Havuz, hamam, sauna ayrı ayrı olacak şekilde alım yapıyorlar. Bu sebeple farklı yatırımcıları bir araya getirebilecek Bursa’da çok fazla firma yok. Mes-Kan Emlak olarak biz de doğru firmayı, doğru yatırımcıyla buluşturmak istiyoruz” dedi.

SADECE SANAYİ KENTİ DEĞİLİZ

Demak İnşaat sahibi Ufuk Demirkıran, fuar ile ilgili oldukça memnun olduğunu belirtti ve yatırımcıları çok farklı bir kulvara göz kırpması konusunda uyardı. Demirkıran, “İlk gün yabancı yatırımcılarla beraber geçtiğimiz yıllara nazaran daha aktif geçti. Hafta sonu yoğunluk artacaktır. Genel itibariyle güzel bir fuar başlangıcı yaptık. Dolar ve Euro piyasasında suni bir yükseliş oldu. Politik ve siyasi gündemle ilgili dış dünyanın etkisiyle yükseliş oldu. Ticaretimizi çok yüksek derecede etkileyeceğini düşünmüyorum. Demak İnşaat, a’dan z’ye inşaatın tamamında yer almakta. İddialı olduğumuz konu kalem mekanik aksam yani ısıtma soğutma sistemleriyle ilgili. Biz ‘yap-sat’tan daha ziyade kamu binaları, hastaneler, AVM’ler gibi çalışmalar yapıyoruz. Bursa ‘yap-sat’ta doyuma ulaştı ancak kamu binaları özellikle AVM ve iş merkezlerinin trendi yüksek olacak. Bursa sadece sanayi değil, yaşanabilir bir kent oldu. Sanayide çok ciddi yatırımlar var, yeni fabrikalar yapılacak. BTSO öncülüğünde yapılacak yeni sanayi bölgesinin de Bursa’ya değer katacağı düşüncesindeyim” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500