Advert

İnegöl'ün 'koca çınar'ı Şevket Parlayan

İnegöl’ümüzün güzel mahallelerinden Sinanbey'in duayen muhtarı Sayın Şevket PARLAYAN ile hayatı boyunca yapmış olduğu çalışmalar, muhtarlık süreci ve daha birçok konuyu masaya yatırdığımız güzel, kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

İnegöl'ün 'koca çınar'ı Şevket Parlayan

Özkan YILDIRIM

  •     Öncelikle muhtarım sizi tanımak istiyoruz, bizlere ve okuyucularımıza  kendinizi tanıtır mısınız?

Elbette, memnuniyetle. 1950 Bulgaristan doğumluyum. Çok mücadelelerle geçti ömrüm 1951 göçmeniyiz. 51’de buraya geldiğimizde hiçbir şeyimiz yoktu ama sebat ederek, çalışarak bu noktalara geldik. Meslek olarak rahmetli ağabeyim Ahmet Parlayan 1973 yılında vefat etti, onunla beraber mahalle fırını işletiyorduk. 1973'te askerdim askerden geldikten sonra fırını  devam ettirdim. O zamanlar ekmeğin yanı sıra  mahallemizde ufak tefek kurabiyelerde üretirdik. Bilhassa o zamanlar un kurabiyesi çok yapardık. Hala daha evde un kurabiyesi yaptırıyorum. Sonrasında işlerimizi ilerletelim diye kuruyemiş işine girdim. Karafırın kuruyemişçiliğindeki tadı  kuruyemişte hiçbir  yerde bulamazsınız. Şimdi ki kuruyemişlerin hepsi ilaçlıdır, tat vermez hiç. 1967 yılında ayrıca İnegölspor'da futbolda oynamıştım rahmetli İsmail Arca,  yine  Rahmetli Hayrettin Endersert’le  birlikte. Sonrasında  hemen  muhtarlığın  yanında  esnaflık yaptığımdan rahmetli muhtarımız beni ısrarla azası yapmak istedi. Ben sürekli Anadolu'ya mal almaya gittiğimden, çok gezdiğimden, işim gücüm olduğundan  pek aza olmak istemedim “yapma abi” dememe rağmen beni yazdı. Mahallemizde öyle bir şeydi ki kazanılan muhtarlık kolay kolay değişmez. Gerçi merkezlerde hep aynıdır aşağı yukarı. Devrilmesi için çok büyük hata yapması lazım muhtarların. Rahmetli Halil Muhtar seçimi kazandı o dönem. Muhtarımız 2008 yılında rahmetli olduktan sonra kaymakamımız beni çağırdı. Diğer aza  arkadaşlarım benden daha eski olmasından ötürü ben aza olmak istemediğim gibi  Muhtar da  olmak istemedim “diğer aza arkadaşlarımın Muhtar olması uygundur”  dedim. Durum böyle olmasına rağmen arkadaşlar en münasip  sensin hem  evinde muhtarlığa  yakın dediler bana. Rahmetli Muhtarımız ölmeden önce de 6 ay ben bakmıştım çünkü hastaydı. Yorgun olduğu için ben bakıveriyordum. Kaymakamımız “seçimlere kadar sen muhtarlık yapacaksın” dedi. Ben işim olduğunu kendisine söyledim ama diğer arkadaşlar da beni gösterince madem öyle kabul ettim. Sonrasında 2009 Seçimlerinde  vatandaşlarımızın çok yoğun ısrarıyla tekrardan aday oldum. Sonrasında 2014 ve 2019 seçimlerine kazandım. Allah biliyor ya, 2009 seçimlerinde İnşallah kazanamam demiştim. Çünkü çok yoğun bir işim vardı. Böyle bir süreçten geçtim. Bütün seçimlerde 2009-2014-2019 mesela bütün rakip adayların toplamından bile daha fazla oy aldım. Her zaman yanımda olan mahalle sakinlerimize çok teşekkür etmek istiyorum sırası gelmişken.

UZUN YILLAR SONRA ALİNUR AKTAŞ ALTYAPIYA  EL  ATTI SAĞ OLSUN.

  •     Peki muhtarım,  geçmişten günümüze mahallenizde neler değişti?

Geçmişten günümüze fark olarak şöyle şimdi biliyorsunuz; her şey belediyelere aktarıldığı için biz burada bir elçiyiz, elçi  olduğumuzdan noksanları girdileri, çıktıları yetkili mercilere bildiriyoruz. Elbette güzel şeyler yapıldı. Altyapıda 1960'larda 65’lerde rahmeti Ahmet Akyol Başkan 4 ya da 5  dönem başkanlık yapmıştı şimdi tam hatırlamıyorum o zamanlar yapıldı. O çok güzel çalışmalar  yapmıştı. Ondan sonra Alinur Başkanımız da bu alt yapıya  girdi birçok değişim oldu tabii burada geçen süreçte.
 

    Peki Muhtarım bu uzun görev sürecinde yaşadığınız bir anıyı bizlerle paylaşır mısınız?

Muhtarlığımızın hemen karşısındaki mevkiye altyapı için Alinur başkanımız girdi başkanımıza o zaman ben “buraya girme, yoksa zor çıkarsın”  dedim. O da bana “teknoloji var” hallederiz demişti. Teknoloji var tamam ama dedim burası merkez sayılır bütün altyapının toplandığı yer çıkış noktası. Burası oyalar seni dedim ona göre hareket et falan demiştim. Çok güzel bir altyapı çalışması olmuştu ama bayağı bir zaman aldı. Çünkü dediğim gibi Ahmet Akyol başkandan beri 1960'lardan 65’lerden beri  altyapı çalışması pek yapılmamıştı ilçemizde o yüzden Sayın Başkanımız Alinur Aktaş altyapıya  el atan ender başkanlardan biri oldu, böyle bir anımız var  kendisiyle geçmişten kalan.

Bu süreçten daha güçlü çıkacağız!

  •     Muhtarım bütün dünyada olduğu gibi ülkemiz de koronavirüs tehlikesi ile karşı karşıya bu süreçte mahallenizde olsun, İnegöl'de olsun ne gibi çalışmalar yapıldı. Çünkü Mahalle halkının muhtarlarının alt yapı ile üst yapı ile ilgilenmesinin yanı sıra sağlıkları ile ilgilenmesini  halkımız çok ciddiye alıyor?


İnşallah bu süreçten daha  güçlü  çıkacağız, belediyemiz bu konuda çok güzel çalışmalar  yapıyor, sokaklar dezenfekte ediliyor. Sonra belediyemiz maske gönderdi vatandaşlarımıza maske dağıtıyoruz, herkese birer tane veriyoruz, çünkü bunlar yıkanabilen maskeler. Ama belediyemiz ne yapsa bazı insanlarımız maalesef bu hizmetlere aynı  vefayı göstermeyebiliyor. Sokaklar mesela ilaçlanırken bazı vatandaşlar kendi bahçelerine, yerlerine  özel ilaçlama istiyor. Tabii bu yapılamıyor, sonuçta sokakların ilaçlanması lazım özel alanların değil. Fakat  ondan sonra belediyeye, muhtara 'sinkaf'ta bulunuyorlar. Böyle durumlarla,  yine buna benzer durumlarla maalesef karşı karşıya kalabiliyoruz…

POLİSİMİZİN, SAĞLIKÇIMIZIN HER ZAMAN YANINDA OLALIM

Bu süreçte  polislerimize, güvenlik güçlerimize, sağlık çalışanlarımıza çok büyük görevler düşmekte. Çok özverili çalışmalar yapılıyorlar, mutlaka bu arkadaşlarımıza yardımcı olmamız lazım gelir diye düşünüyorum. Polislerimize, sağlık çalışanlarımıza  hürmet göstermemiz lazım, saygılı  davranmamız lazım. Bazen bununla ilgili kötü örnekler görmekteyiz. Bu kötü örneklerin yaşanmaması lazım.

  •      Muhtarım, röportajımızın sonuna yaklaşmaktayız. Sayın Cumhurbaşkanımız bilindiği üzere geçtiğimiz süreçte “Biz bize yeteriz Türkiyem” kampanyası başlattı. Bu kampanyaya  yaklaşımınız, bakışınız nasıl?

Gerçekten çok yararlı, duyarlı bir kampanya. Bizde elbette bu kampanyayı destekliyoruz. İnsanlarımızın halkımızın da desteklediğini görmek bizleri ziyadesiyle memnun etmekte. Bu kampanya güçlenerek devam ediyor. Buraya gelen konuklarıma şu an Ramazandayız ama diğer aylar kendi ellerimle kahve yapıyorum, ikram  ediyorum. Halkla insanlarla her zaman aram iyi oldu, ama her zaman  insanlarla ilişkilerimi  saygı, sevgi çerçevesinde ilerletmeyi uygun gördüm.

BU BAYRAM FARKLI BİR BAYRAM..

       Muhtarım, Ramazan ayının da yarısını  geçtik. Bayrama da az bir zaman kaldı bu süreçte bayramla ilgili insanlarımıza neler söylemek istersiniz?

Mübarek Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını diliyorum, söylediğiniz gibi bayrama da az kaldı, uygulanan tedbirleri gözetmemiz lazım, bu bayram diğer yaşamış olduğumuz bayramlardan farklı bir bayram sonuçta. İnşallah el birliğiyle bu sıkıntılı süreçten daha güçlü bir şekilde çıkacağız ve bu bağlamda bütün Sinanbey Mahallesi sakinlerinin, bütün İnegöllülerin, bütün Bursalıların, bütün İslam aleminin  şimdiden bayramlarını  kutlamak istiyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500