Advert

İltihaplı romatizma riskli

Türkiye’de en sık görülen romatizmal hastalık, halk arasında bilinen adıyla ‘iltihaplı romatizma’ yani romatoid artrit. Bin kişiden 5’inde görülen bu hastalık, genetik yatkınlık gösteriyor.

İltihaplı romatizma riskli

Sigaranın hastalığı tetikleyen en önemli çevresel faktör olduğunu ifade eden Medicana Kadıköy Hastanesi Romatoloji Uzmanı Doç. Dr. Seval Pehlevan, hastalık hakkında önemli bilgiler verdi. Hastalığın yaşa, cinsiyete, hatta ırka göre çeşitlilik gösterdiğini anlatan Doç. Dr. Seval Pehlevan, “Romatizmal hastalıkların bir kısmını iltihaplı romatizmal hastalıklar oluşturur. İltihaplı romatizmal hastalıklar, genetik yatkınlığı olan bireylerde vücudun kendi organıyla savaşması ile oluşurlar. Ekleme ve eklemle birlikte diğer bağ dokusu ve organlara saldırmasıyla birtakım romatizmal hastalıklar meydana gelir. Bunlara da iltihaplı romatizmal hastalıklar diyoruz. Bunlar yaşa, cinsiyete, hatta ırka göre çeşitlilik gösterir. Türkiye'de en sık görülen romatizmal hastalık, halk arasında bilinen adıyla 'iltihaplı romatizma' romatoid artrit. Bu hastalık bin kişiden 5’inde görülür” dedi.

SİGARA BIRAKILMALI
Hastalığın el ve ayak eklemlerini tutan ve bu eklemlerde kalıcı hasar yapabilen kronik seyirli iltihaplı romatizmal bir hastalık olduğunu belirten Doç. Dr. Seval Pehlevan, "Eklem dışında göz, cilt, akciğer ve kalp gibi diğer organlara da zarar verebilir. En önemli nedeni ise genetik yatkınlığı olan bir bireyde bunu tetikleyen bir şeyler olmasıdır. Bu şey bazen bir enfeksiyon olur, bazen kullanılan bir ilaç olabilir yani bağışıklık sisteminin yanlış çalışmasını tetikleyen mekanizmayla hastanın eklemine karşı vücutta bir savaş başlar. Bu da iltihaplı romatizmaya sebep olur. En önemli dış etken ise sigaradır. Genetik yatkınlığı olan bir birey eğer sigara da kullanıyorsa hastalığın ortaya çıkması daha kolaylaşır" değerlendirmesinde bulundu. (DHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500